FIT 24UR

Kanadska raziskava: umetna sladila vplivajo na višjo telesno težo

Winnipeg / London, 29. 07. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Obsežna študija o vplivu uživanja umetnih sladil na zdravje nakazuje na povezavo med tovrstnimi sladili in višjimi možnostmi za nastanek sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka, boleznimi srca in debelostjo.

Pogosto uživanje umetnih sladil vpliva na višjo telesno težo, je po poročanju časnika The Independent pokazala najnovejša kanadska znanstvena raziskava.

"Rezultati študije so prav tako pokazali pomembno povezavo med uživanjem umetnih sladil in večjim tveganjem za sladkorno bolezen ter bolezni srca in ožilja," je povedala vodja študije dr. Meghan Azad.

Raziskavo so izvedli znanstveniki Univerze v Manitobi v Kanadi, ki so podrobno pregledali podatke 37 predhodnih študij, ki so vključevale analize zdravstvenega stanja več kot 400.000 oseb, skozi obdobje desetih let.

Pogosto uživanje umetnih sladil vpliva na višjo telesno težo.
Pogosto uživanje umetnih sladil vpliva na višjo telesno težo. FOTO: Thinkstock

Nasprotno pa proizvajalci brezalkoholnih pijač, ki so pogosto polne umetnega sladkorja, trdijo, da so ta "popolnoma varna", nanašajoč se na ameriški urad za varno hrano. "Njihove trditve so v nasprotju s precejšnjim deležem znanstvenih raziskav, ki kažejo na to, da lahko nizkokalorična sladila pomagajo ljudem zmanjšati vnos kalorij in nadzorovati  težo," pa je dejal direktor britanskega Združenja za brezalkoholne pijače Gavin Partington.

Rezultati najnovejše raziskave kažejo na to, da uživanje nadomestkov sladkorja v obliki umetnih sladil dejansko vpliva na povečanje telesne teže.

"Kljub dejstvu, da milijoni posameznikov redno uživajo umetna sladila, pa je bilo v klinična testiranja izdelkov z njihovo vsebnostjo vključenih relativno malo bolnikov", pa izpostavlja profesor kanadskega Medicinskega Inštituta Ryan Zarychanshi.

Azadova ob tem opozarja tudi na previdnost pri uživanju, vsaj dokler ne bodo v celoti dokazani vplivi večletnega rednega uživanja umetnih sladil na zdravje.

"Glede na razširjeno in celo naraščajočo uporabo umetnih sladil ter na epidemijo debelosti in vse bolezni, povezane z njo, nujno potrebujemo več raziskav, ki bi dodatno proučile tveganja in morebitne koristi, ki jih prinaša uživanje teh sladil," je še izpostavila Azadova.

Umetna sladila pogosto dodajamo kavi in čaju.
Umetna sladila pogosto dodajamo kavi in čaju. FOTO: Thinkstock

Umetna sladila so sintetični aditivi, ki s pomočjo 'posnemanja' okusa navadnega sladkorja, zagotavljajo sladek okus živil, medtem ko vsebujejo znatno manj kalorij. Na mnogih izdelkih, ki jih vsebujejo, tako običajno najdemo označbo ''manj sladkorja'. Prehranska industrija živila z njihovo vsebnostjo pogosto propagira celo kot izdelke, ki pripomorejo k zmanjšanju telesne teže. Umetna sladila sicer najdemo v številnih živilih - vse od sirupov za zdravljenje kašlja, do solatnih prelivov.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bakiras
29. 07. 2017 11.55
+2
Umetna sladila so najhujsi strupi v prehrani. Objavite se kako neodvisno studijo.
Ramzess
29. 07. 2017 10.11
+1
Najnovejši je tudi Sweetmyx, za povrh pa ga tolmačijo kot prehranski aditiv, kar pomeni da ga ni treba navesti na embalaži. Sweetmyx je hujši od aspartama in natrijevega glutaminata skupaj. Pomislite kam to vodi in koliko je še podobnih primerov. Problem so zakoni, ki dajejo prednost kapitalu. Toda ker je Senomyx izjavil, da gre ‘samo’ za prehranski aditiv, zakonodaja pa take aditive predstavlja kot nekaj nepomembnega, saj gre to bolj na roko prehranskim korporacijam, ki nato lahko stlačijo v prehransko verigo karkoli, se bo Sweetmyx lahko uporabljal brez posebnih preverjanj, ali je varen in kaj v telesu še povzroča. Sploh pa kaj recimo povzroča na dolgi rok ali v kombinaciji z drugimi kemikalijami, s katerimi nas umetni izdelki prehranske industrije tudi še osrečujejo. Izdelovalcu pa tudi ni treba navesti, katere sestavine vsebuje – saj zakon poskrbi, da je to poslovna skrivnost – oziroma kam ga bodo dodajali. Res čudovito. Zadošča, če izdelovalec kar sam zatrdi, da je Sweetmyx varen … ker on tako pač meni. Korporativni profit je važnejši od človeškega zdravja in življenja.
VolkBrenin
29. 07. 2017 12.51
KungFuPanda
03. 08. 2017 09.39
+1
Ti pa tudi kupiš vse brez preverjanja, kaj je not? Prehranski aditivi morajo biti navedeni na embalaži, kar je predpisano z evropsko direktivo. Na tebi, kot potrošniku je, da artikel s spornim aditivom kupiš, ali pa ne. Vsi mislijo, da so multinacionalke tiste, ki diktirajo, kaj bomo jedli, vendar to nj čisto res. Nalo sicer je, z marketingom. Ampak mi potrošniki smo tisti, ki želimo vizualno popolne izdelke z dolgim rokom trajanja in dobrega okusa (sladkor je okusen za večino ljudi), kar pa brez aditivov nemogoče doseči. Vsi imamo izbiro in lahko kuhamo doma. Namesto sladke pijače z aditivi lahko skuhamo bezgov sok. Ali pijemo vodo. Multinacionalka ne stoji s pištolo v trgovini in grozi, da moramo nekaj kupiti, če je škodljivo.
Ramzess
29. 07. 2017 10.08
+1
Umetna sladila so strupi, ki med prehranskimi dodatki nima česa iskati, pa vendar so tam, proizvajalci jih tretirajo in razlagajo tako, da jih niti na embalažo ni treba zabeležiti.
VolkBrenin
29. 07. 2017 12.52
KungFuPanda
03. 08. 2017 16.45
+2
To ni res. Vsi aditivi morajo biti navedeni na deklaraciji. Sicer pa sta dve možnosti: ali piješ sladke pijače, ali pa sladkane z aditivi. Tudi sladkor je škodljiv. Če bi bilo veliko povpraševanje po nesladkih pijačah, bi multinacionalke prodajale nesladkane. Ampak sladko je za večino okusno. Kot proizvajalec pa si postavljen prd izbiro: prodajati nesladke pijače, od katerih ne bo prometa, ali pa se poslužuješ aditivov in velikih količin sladkorja.
tedoVV2HCmedo
29. 07. 2017 09.57
+1
Fruktozni-glukozni sirup, ki je v vsaki pijači, je drek kot umeten puder mandarina.
tedoVV2HCmedo
29. 07. 2017 10.37
komarec
29. 07. 2017 09.47
+4
Naj ti raziskovalci raje raziščejo in po resnici povedo koliko dobrega sploh naredi za ljudi medicina in farmacija?
KungFuPanda
03. 08. 2017 16.46
+2
Dosti več, kot si misliš. Pri večini operacijah bi pred iznajdbo antibiotika umrl od gangrene.
KungFuPanda
03. 08. 2017 16.47
+2
Kam greš, ko te boli zob? V kameni dobi so ti ga s kamnom ven izbili.
BobbyP
29. 07. 2017 09.12
+3
Naročniki “raziskave" in članka pa prodajajo sladkor, ne? Tisti zdrav. Beeee.