FIT 24UR

V Evropi nenačrtovanih kar 45 odstotkov vseh nosečnosti

Ljubljana, 26. 09. 2014 06.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Različne oblike kontracepcije v Sloveniji uporablja okoli 50 odstotkov žensk v rodni dobi. Okoli 16 odstotkov vseh nosečnosti pri nas je neželenih in se končajo s prekinitvijo. Slovenija ima tako eno najnižjih stopenj splavnosti v svetovnem merilu.

tabletke
tabletke FOTO: Thinkstock

Danes obeležujemo svetovni dan kontracepcije, ki letos poteka pod geslom Gre za tvoje življenje, tvojo prihodnost; poznaš svoje možnosti?. Kot pravi ginekologinja z ljubljanske ginekološke klinike Bojana Pinter, se pri nas glede uporabe kontracepcije v prvem koraku odločita partnerja skupaj, a končna odločitev je prepuščena ženski sami.

Različne raziskave dajejo nekoliko različne podatke o razširjenosti različnih vrst kontracepcije v Sloveniji. Kot navaja Pinterjeva, hormonsko kontracepcijo uporablja med 25 in 40 odstotkov žensk, kondom za zaščito pred neželeno nosečnostjo uporablja med 15 in 30 odstotkov parov, med 11 in 15 odstotkov žensk uporablja eno od vrst materničnega vložka, do štiri odstotke žensk moških in žensk pa je steriliziranih.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da je skrb za kontracepcijo odgovornost obeh partnerjev. Svetujejo odkrit pogovor med parterjema o kontracepciji in skrbi za zanesljivo zaščito, kar je temelj sproščene in osrečujoče spolnosti. Nasvete glede izbire najprimernejše oblike kontracepcije lahko pari poiščejo pri ginekologu, poudarjajo na inštitutu.

V Sloveniji velike regijske razlike v splavnosti

V svetu naj bi bilo kar 85 milijonov nenačrtovanih nosečnosti. Po podatkih iz leta 2012 je bilo v Evropi nenačrtovanih kar 45 odstotkov vseh nosečnosti in več kot polovica se jih je končala s splavom, navaja Barbara Mihevc Ponikvar z inštituta. Po podatkih inštituta pa so v Sloveniji še vedno velike regijske razlike v splavnosti: v zadnjih letih je najvišja v podravski in najnižja v goriški regiji.

Slovenija ima sicer eno najnižjih stopenj splavnosti v svetu, pravi Pinterjeva, ki to pripisuje izobraženosti ginekologov in drugih zdravnikov, na katere se ženske obračajo po nasvet o kontracepciji. Pomembna je tudi dostopnost do kontracepcije oz. to, da so kontracepcijske tablete krite iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ter dostopnost zdravstvene službe, pravi Pinterjeva.

Tudi zdravnikom je po njenih besedah lažje svetovati ženskam, ki so pri nas dobro informirane in Slovenke nedvomno so poučene o možnostih kontracepcije, dodaja Pinterjeva.
 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BŠK
28. 09. 2014 10.55
+0
A znate še kaj drugega kot zavajati z lepo statistiko? Omenjene kontracepcijske kapsule so odlično sredstvo za uspavanje in kemično čiščenje
xmp125
26. 09. 2014 23.14
-2
45% je obupno visoka stevilka in ni druge razlage, kot da so to nosecnosti, ki so nacrtovane, a samo iz ene strani. Potem pa "joj dragi, kar zgodilo se je, saj sva pazila". In ce dec rece, da pa on ni se za otroka, je potem splav. Vcasih imam res obcutek da bi kontracepcija morala biti stvar obeh, ker zenske imajo tu prevec skritih motivov, da bi jim moski kar tako zaupali.