FIT 24UR

V UKC Ljubljana uvedli novo, minimalno invanzivno kirurško metodo

Ljubljana, 21. 09. 2016 13.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ljubljanskem kliničnem centru so junija prvič izvedli laparoskopski odvzem ledvice živemu darovalcu. Pri laparoskopskem odvzemu ledvice junija letos je mama darovala ledvico mladoletnemu sinu.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Lažji odvzem ledvice
    02:16
    Iz SVETA: Lažji odvzem ledvice
  • Iz SVETA: Organi naprodaj
    02:13
    Iz SVETA: Organi naprodaj
  • Iz 24UR: Izjemen uspeh v UKC
    02:40
    Iz 24UR: Izjemen uspeh v UKC
Operacija srca
Operacija srca FOTO: Thinkstock

V UKC Ljubljana edini v Sloveniji izvajajo presaditve organov, in sicer ledvice, srca, jeter in trebušne slinavke. Letno jih izvedejo okoli 120, pomembno prelomnico pa so zabeležili junija, ko so prvič izvedli laparoskopski odvzem ledvice živemu darovalcu. S tem so v klinično prakso uvedli novo, minimalno invanzivno kirurško metodo.

Presaditve ledvic v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana izvajajo že več kot 45 let. Presaditev je najboljši način nadomestnega zdravljenja končne ledvične odpovedi. Po pridružitvi Eurotransplantu leta 2000 so izvajali presaditve ledvic predvsem umrlih darovalcev. Nazadnje so odvzem ledvice živemu darovalcu s klasično kirurško metodo izvedli leta 2008.

Mama ledvico darovala sinu

Pri laparoskopskem odvzemu ledvice junija letos je mama darovala ledvico mladoletnemu sinu. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal vodja centra za transplantacijo ledvic v UKC Ljubljana Miha Arnol, v svetu presaditve ledvic živih darovalcev predstavljajo od 30 do 50 odstotkov vseh presaditev ledvic.

Prednosti presaditve ledvice živega darovalca so po besedah Arnola poleg daljšega preživetja tudi zgodnje delovanje presajene ledvice in zato krajše bolnišnično zdravljenje, manj agresivno imunosupresivno zdravljenje z manj nezaželenimi učinki ter tudi osebno zadovoljstvo darovalca in prejemnika. Daljše preživetje je še posebej pomembno pri mlajših bolnikih.

V ljubljanskem UKC so lani presadili 65 ledvic, kar je največ doslej, je spomnil Arnol. Opozoril je, da ledvice vse starejših umrlih darovalcev niso tako kakovostne kot ledvice živih darovalcev, kar ima za posledico krajše preživetje prejemnikov. Mlajši bolniki zato pogosto zelo dolgo čakajo na ustrezno ledvico.

Omenjeni laparoskopski odvzem ledvice je skupaj s kolegi izvedel kirurg Simon Hawlina z urološkega oddelka ljubljanske kirurške klinike. Pojasnil je, da je laparoskopski odvzem alternativna kirurška metoda, ki se v svetu z razvojem laparoskopije vse bolj uveljavlja.

"Številne raziskave so pokazale, da je laparoskopski odvzem ledvice v primerjavi s klasično oziroma odprto kirurško metodo enako varen in uspešen. Vendar pa je v primerjavi s klasično operacijo laparoskopija manj invaziven poseg in zato za bolnika mnogo prijaznejši," je poudaril Hawlina.

Oče bo ledvico daroval hčerki

Na laparoskopski poseg po njegovih besedah čaka še en par, pri katerem bo oče daroval ledvico hčerki. Presaditev bodo izvedli še letos, za prihodnje leto pa načrtujejo od pet do deset tovrstnih posegov. Vodja centra za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana Ivan Kneževič je dodal, da je program laparoskopskega odvzema ledvice tudi tržno zanimiv za bolnike iz držav, kjer še ne opravljajo teh posegov.

Kneževič je še izpostavil, da je ljubljanski UKC uvrščen zelo visoko na področju transplantacijske medicine v Evropi in svetu. Na področju presaditev srca tako že peto leto zapovrstjo dosega največje število presaditev na milijon prebivalcev na svetu. Največja ovira povečanju števila presaditev pa po njegovih besedah enako kot drugod ostaja pomanjkanje primernih darovalcev.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pravicnez.
21. 09. 2016 14.57
+3
Fanika Baraga
21. 09. 2016 14.38
+6
Čestitke ukc zdravnikom