FIT 24UR

Zasvojenost z igrami na srečo ni nič manj nevarna od zasvojenosti z drogami in alkoholom

Ljubljana, 04. 11. 2015 11.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slovenci imamo težave z odvisnostmi, tako od alkohola in drog, kot tudi od iger na srečo in prekomerne rabe interneta. Še posebej ranljiva skupina so mladi. Prav odvisnost od interneta in iger na srečo sta pri nas slabo prepoznavni in ljudje mnogokrat prepozno vstopajo v programe zdravljenja, ki pa jih je za to področje premalo.

Prvi in hkrati najtežji korak do zdravljenja zasvojenosti je priznanje, da smo zasvojeni. Poznamo različne oblike zasvojenosti, od alkohola, drog, kot tudi iger na srečo in elektronskih naprav. Z vsemi se srečujemo tudi v Sloveniji, zelo ranljiva skupina pa so mladoletniki.

Podatki o uživanju alkohola in dostopnosti do različnih drog so v Sloveniji slabši kot je povprečje evropskih držav, pleg tega pa v Slovenijo prihajajo tudi nove sintetične droge in zato se v zadnjih letih povečuje število bolnikov, ki so se zdravili zaradi zastrupitev s sintetičnimi drogami in tudi zaradi uporabe konoplje. Kot opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v okviru meseca novembra, ki je mesec preprečevanja zasvojenosti, bo v prihodnje potrebno vzpostaviti preventivne programe, ki bodo pomagali krepiti in izboljševati zdravje, kakovost življenja ter blaginjo posameznika in skupnosti.

Odvisnost z igrami na srečo in spletom zelo podobno odvisnosti od drog in alkohola

Kot navajajo na NIJZ, se lahko v svetu medmrežja in sodobnih komunikacijskih tehnologij, ki omogočajo dostop do medmrežja 24 ur na dan, razvije odvisniško vedenje, za katerega je značilna prekomerna uporaba teh tehnologij, navkljub zavedanju ljudi, da je takšno vedenje škodljivo za njihovo zdravje in njihovo socialno vlogo. Kot opozarjajo, v odvisnosti ti ljudje občutijo abstinenčno krizo in pregledi možganov s sodobno tehnologijo pokažejo podobne spremembe kot pri drugih odvisnostih. Še posebej so ranljivi mladi.

Odvisnost od interneta in iger na srečo pri nas še slabo prepoznavni odvisnosti in ljudje mnogokrat prepozno vstopajo v programe zdravljenja odvisnosti.
Odvisnost od interneta in iger na srečo pri nas še slabo prepoznavni odvisnosti in ljudje mnogokrat prepozno vstopajo v programe zdravljenja odvisnosti. FOTO: Thinkstock

Na podlagi podatkov iz znanstvenih člankov se tovrstna odvisnost razvije pri 1 do 8 odstokih oseb, ki imajo stik s sodobno računalniško tehnologijo. Prav ta omogoča igranje iger na srečo iz domačega naslonjača, ki so tudi v Sloveniji problem, ki pa še ni dovolj viden v javnosti in mnogokrat vodi v odvisnost od iger na srečo. V svet iger na srečo pa vse pogosteje vstopajo tudi mladi.

Ključna je preventiva, preprečevanje zasvojenosti

Na NIJZ opozarjajo, da sta, gledano z epidemiološkega vidika, odvisnost od interneta in iger na srečo pri nas še slabo prepoznavni odvisnosti in ljudje mnogokrat prepozno vstopajo v programe zdravljenja odvisnosti, ki pa jih je za to področje premalo. Zato bi morali razviti ustrezne preventivne programe, ki bi vplivali na spremembo vedenja ljudi in bi se posamezniki izognili zasvojenosti z medmrežjem.

"Preventiva je eden ključnih pristopov, ki pomagajo krepiti in izboljševati zdravje, kakovost življenja ter blaginjo posameznika in skupnosti. Najbolj učinkovita je, če so je deležni že otroci in mladostniki in če se izvaja skozi vsa življenjska obdobja. Prepreči lahko marsikatero bolečino, trpljenje in prezgodnjo smrt," pravi Jože Hren z ministrstva za zdravje. Po njegovih besedah se v slovenskem prostoru izvajajo številni preventivni programi, poskrbeti pa je treba, da so dokazano učinkoviti in dostopni vsem, še posebej ranljivim skupinam prebivalstva.

Na ministrstvu za zdravje v sodelovanju s stroko načrtujejo vzpostavitev učinkovitega sistema za spremljanje in zagotavljanje kakovosti preventivnih programov na področju drog. "To bo pomemben premik v sistemu, s čimer bodo preventivni programi z vsakim letom bolj kakovostni in dostopni vsem," pravi Hren.

Odvisnost od iger na srečo je za razliko od odvisnosti od drog ali alkohola težje prepoznati.
Odvisnost od iger na srečo je za razliko od odvisnosti od drog ali alkohola težje prepoznati. FOTO: Thinkstock

Poleg zasvojenosti z igrami na srečo in prekomerno rabo interneta, pa sta med Slovenci problematični tudi zasvojenosti z drogami in alkoholom. Na NIJZ opozarjajo, da je dostopnost drog v Sloveniji večja kot v povprečni evropski državi. Po podatkih iz presečne raziskave ESPAD, ki vsake štiri leta že od leta 1995 poteka v evropskem prostoru je razvidno, da mladostniki iz Slovenije ocenjujejo, da je dostopnost do različnih drog pri nas večja kot v povprečju v evropskih državah. Najbolj odstopamo pri konoplji, kjer 45 odstotkov mladih ocenjuje, da je dostopnost do konoplje lahka, medtem ko je povprečje evropskih držav le 29 odstotkov. V zadnjem letu je v Sloveniji konopljo uporabljala slaba petina (evropsko povprečje 13 odstotkov) mladih in v zadnjem mesecu desetina slovenskih mladostnikov (evropsko povprečje 7 odstotkov). Prav tako slovenski mladostniki ocenjujejo, da so posamezne droge bistveno manj nevarne za zdravje kot to ocenjujejo njihovi vrstniki iz evropskih držav.

Tudi podatki glede uživanja alkohola iz leta 2011 niso spodbudni in so nad evropskim povprečjem. "Ista raziskava je namreč pokazala, da je v Sloveniji v letu 2011 že uporabljalo alkohol kadarkoli v življenju 93 odstotkov mladostnikov v starosti 15 do 16 let, kar je več kot je evropsko povprečje, ki je 83 odstotkov. V zadnjem letu je v Sloveniji uporabljalo alkohol 87 odstotkov, v evropskih državah pa v povprečju 77 odstotkov mladostnikov. V zadnjem mesecu je pri nas alkohol že uporabljalo 65 odstotkov  mladostnikov, evropsko povprečje pa je 56 odstotkov. Prav toliko slovenskih mladostnikov je že bilo v svojem življenju vinjenih, kar je več od evropskega povprečja, ki je 46 odstotkov. Zadnje leto je bilo vinjenih v Sloveniji 45 odstotkov mladostnikov (evropsko povprečje le 36 odstotkov, v zadnjem mesecu pa 21 odstotkov mladih v Sloveniji, v evropskem povprečju pa le 16 odstotkov," ugotovitve raziskave povzema Milan Krek z NIJZ.

Problem so nove droge, ki prihajajo na naše tržišče

"Poleg drog, ki jih že dokaj dobro poznamo, pa prihajajo tudi v slovenskem prostoru v ospredje nove sintetične droge. Število pacientov, ki so se zdravili zaradi zastrupitev s sintetičnimi drogami na oddelku za zastrupitve UKC Ljubljana, se je od leta 2010, ko je bilo takih primerov 11, povečalo na 62 primerov zastrupitev z novimi drogami v letu 2014. Prav tako se je povečalo število zastrupitev zaradi uporabe konoplje iz šestih primerov v letu 2010 na 53 primerov v letu 2014," pojasnjuje Krek.

V slovenskem prostoru v ospredje prihajajo nove sintetične droge.
V slovenskem prostoru v ospredje prihajajo nove sintetične droge. FOTO: Thinkstock

Po ugotovitvah raziskave Eurobarometra Young people and drugs iz leta 2014, v Sloveniji še ni uporabljalo novih drog kar 87 odstotkov mladih iz starostne skupine 16 do 24 let ali 162.794 oseb. Pred enim letom in v zadnjem letu je te droge uporabljalo pet odstotkov mladih ali 9.356 oseb, v zadnjem mesecu pa tri odstotke (5.613 oseb).

Do dve novi psihoaktivni snovi na teden

V zadnjem obdobju je na trgu EU vse več nereguliranih novih psihoaktivnih snovi (NPS). Informacije o teh snoveh zbirata in članicam EU pošiljata Evropski center za droge in zasvojenosti (EMCDDA) in EUROPOL (Evropski policijski urad) prek Evropskega sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih snovi. Omenjeni agenciji v zadnjih letih na trgu EU v povprečju zaznata vsaj eno do dve NPS na teden. Predvsem narašča število in raznolikost prijavljenih sintetičnih kanabinoidov, ki imajo na trgu oznako 'spice'. Prav tako se je močno povečalo število prijavljenih sintetičnih katinonov. Prodaja NPS se povečuje zaradi hitre izmenjave informacij prek spleta, zato postajajo NPS izredno hitro in splošno dosegljive. Te snovi so postale svetovni pojav in hkrati problem, na katerega se še išče primeren pravni odziv.

Po raziskavi Eurobarometra med mladimi, ki je bila z istimi vprašanji izvedena leta 2011 in 2014, se je v Sloveniji delež mladih, ki so že uporabili NPS, od leta 2011 povečal za šest odstotnih točk (leta 2011 – 7 odstotkov, 2014 pa 13 odstotkov). Ob tem pa se je na nivoju EU delež tistih, ki so NPS že uporabili, povečal za zgolj 3 odstotke.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

-zvitisir-
04. 11. 2015 20.36
+3
mladina ne ve kaj bi sama s sabo. Služb ni ali pa so slabo plačane, vzgoja je bila slaba na račun ˇ"evropskega delovnega časa" staršev. Vsi mladi se zamislite, kaj bi v življenju radi postali. Drogeraši, klošarji ali pijanci. Če nič od tega, začnite razmišljat in delat za svojo korist. Zdaj, ko ste mladi, še ni prepozno.
nogutsnoglorry
05. 11. 2015 07.25
+1
nogutsnoglorry
05. 11. 2015 07.26
+3
crazy but true
05. 11. 2015 12.35
+2
Težko je mladim ugotovit kaj hočejo, ker jim vsi lažejo o realnosti..
Cartman
04. 11. 2015 17.33
-5
mladi zasvojeni z alkoholom ? saj pa kaj če se čez vikend mal sprostiš v družbi..
scipio
04. 11. 2015 16.37
+6
priletiš v Vegas in so že v Arrivals pred dvigom prtljage slot-mašine poredane v ducatih. In blizu zraven letaki in brošurce raznik vegaških terapevtskih centrov s telefonskimi številkami, ki potencialne odvisnike svarijo pred posledicami te njihove zasvojenosti in pozivajo da naj raje svoj čas in denar v Vegasu investirajo v zdravljenje svoje zasvojenosti namesto v futranje teh enorokih jackov, rulet in kar je tega krepa. Isto je na Departures, le da so tam nasveti le še tolažilni in ne preventivni/zdravilni...
skismania
04. 11. 2015 16.13
-4
kje ne bo folk odvisn od teh stvari , če si pa kej več ne more prvoščt, ker ni denarja pa use je nerealno drago
scipio
04. 11. 2015 16.41
+18
ne, ni to. Mi tukaj v Sloveniji spadamo v povprečju(!) v zgornjih 10% ljudi po imetju, pa smo še vsi nezadovoljni. to je posledica fovšije, pohlepa in nesprijaznjenosti z lastnimi sposobnostmi. naš folk ne zna živet brez nerealnih želja in pohlepa. pot v nirvano pelje izključno z odpovedovanjem pohlepu, neznanju (=neumnosti) in jezi. manj je več.
scipio
04. 11. 2015 16.41
+5
da bo jasno: v zgornjih 10% ljudi na planetu!
crazy but true
05. 11. 2015 12.37
+1
Mi ne živimo v Afriki, zaradi tega je primerjanje z njimi brezpredmetno..
macek_garfield
04. 11. 2015 14.33
+14
jaz sem odvisen od kvalitetnih novinarskih prispevkov na tem portalu
i141
04. 11. 2015 13.51
+29
Kaj pa vi 24 ur in vaša zasvojenost s Severino
macek_garfield
04. 11. 2015 14.32
+6
KardinalFrancRodeVKristusu
04. 11. 2015 13.31
+14
Hazardiranje je opijum, casino je moj diler....
Lakiluk
04. 11. 2015 13.29
+26
V Sloveniji je 200.000 odvisnih od alkohola. Velika večina jih pravi, da lahko nehajo, kadar hočejo!
NoviceResnice
04. 11. 2015 13.07
+8
Jaz sem odvisen le od sreče........
razocarani
04. 11. 2015 13.05
+13
ali ne bi raje kaj napisali o zasvojenosti z politiko ,,pa o zasvojenosti z pohlepom,vladajnem,ropanjem ,, o zasvojenosti sslovenske elite do tujega denarja ,,o tem pa se ne upate pisati ,,LE KAKO SO ZASVOJENI NASI POVZPETNIKI ,,in koliko skode naredijo vsem drzavljanom zaradi svoje fanaticne zasvojenosti ,,za te pokvarjence obstaja tudi zdravilo ,,ki pa ga bo morala dati ulica ,,
23345
04. 11. 2015 14.33
+7
BRAVO DOLGI NOS. O ZASVOJENOSTI POHLEPNIH POLITIKOV PA NE DUHA , NE SLUHA. SE VE DA SE MORA OBIRATI NAVADNE LJUDI, ZATO JE NAŠIM PSIHOLOGOM IN PSIHIATROM TOLIKO DO TEGA DA OPISUJEJO IGRE NA SREČO KOT DROGO IN ALKOHOL. ČE SE IGRA S PAMETJO JE TO LE ZABAVA IN NIČ DRUGEGA. ZATO DRAGI PSIHIATRI IN PSIHOLOGI, ZAKAJ NE RAJE ZAPIŠETE DA JE POHLEP ELITE ZASVOJENOST. SEVEDA SI TEGA NE UPATE KER STE PREPROSTO REČENO : USRANE RITI KATERE SE NAPAJAJO PRI DRŽAVNEM KORITU OD NAS DAVKOPLAČEVALCEV
kraljicavesolja
04. 11. 2015 13.05
-6
Moj prjatu je dobr povedu, najtežji se je odvadit od stvari, k jih trezen delaš, se prav igre na srečo, seks, računalniške igrice.
razocarani
04. 11. 2015 13.07
+17
Skunk Works
04. 11. 2015 12.56
+5
grozna zasvojenost, ni besed
upornik22
04. 11. 2015 12.50
+6
tudi deloholiki smo
i141
04. 11. 2015 13.50
+4
ochi
04. 11. 2015 12.47
+13
ali bo dovolj denarja za položnice oziroma igra na srečo po slovensko.
23345
04. 11. 2015 14.35
+8
JA TAKO JE POCCOROCCO, TAKO JE. IGRA NA SREČO JE KAKO PREŽIVETI MESEC. ZA NAŠE PSIHIATRE IN PSIHOLOGE JE PA TO ČISTO NAVADNA ZADEVA. SEVEDA ZA NJIH KER IMAJO POLNE DENARNICE IN JIM NI POTREBNA SREČA DA PREŽIVIJO MESEC