FIT 24UR

Znanstveniki le korak stran od zdravila proti sivim lasem

London, 03. 03. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kdo je krivec za sive lase? Stres, težavni ljudje, otroci? Znanstveniki pravijo, da so krivi predvsem naši starši oziroma geni, ki jih podedujemo od njih. Skupina znanstvenikov pa je zdaj odkrila tudi gen, ki je odgovoren za to, da nekateri ljudje hitreje osivijo. S tem pa so le korak stran od 'zdravila', ki bi sivenje las ustavilo ali vsaj upočasnilo.

Bo kmalu na voljo zdravilo proti sivim lasem?
Bo kmalu na voljo zdravilo proti sivim lasem? FOTO: Thinkstock

Že dolgo časa je znano, da je sivenje las povezano s postopnim izgubljanjem melanina v lasnih mešičkih. Melanin je beljakovina, ki skrbi za barvo las. Nahaja se v vsakem lasnem mešičku. Sivenje pa se pojavi, ko naše celice, ki tvorijo melanin, postanejo manj dejavne in ko več nimamo teh celic. 

Znanstveniki tudi že dolgo vedo, da eden od glavnih razlogov za izgubljanje melanina tiči v genih. A zakaj nekateri začnejo siveti že pri dvajsetih letih, drugi pa šele mnogo kasneje, je še vedno uganka. Zadnja raziskava skupine mednarodnih raziskovalcev, ki so jo objavili v reviji Nature Communications, bo pomagala, da bomo kmalu vedeli tudi to.

Raziskovalci so namreč prvič opisali gen, ki naj bi bil kriv za sive lase. Gen so odkrili med širšo raziskavo genov, ki vplivajo na številne lastnosti naših las, kot so denimo plešavost, skodrani lasje, pa tudi na zaraščenost obrvi in bradatost.

Gen, ki je 'kriv' za sivenje las, je isti gen, ki ga povezujejo s svetlimi lasmi.
Gen, ki je 'kriv' za sivenje las, je isti gen, ki ga povezujejo s svetlimi lasmi. FOTO: Thinkstock

Med raziskavo, ki je vodil Kaustubh Adhikari iz londonskega University College, so analizirali genetski zapis več kot 6000 ljudi iz Latinske Amerike ter jih primerjali z različnimi lastnostmi las, med drugim tudi s tem, koliko sivih las so imeli posamezniki.

Adhikari pravi, da je pri tistih, ki so imeli veliko sivih las, izstopal le en gen. Gre za isti gen, ki ga povezujejo s svetlimi lasmi pri Evropejcih. S tem pa so znanstveniki prvič povezali določen gen s sivimi lasmi.

Tisti, ki so imeli ta gen, so imeli kar 30 odstotkov večjo možnost za sive lase, medtem ko so pri drugih vplivali različni dejavniki – starost, stres in drugi zunanji vplivi. 

Zakaj je ugotovitev pomembna?

Izolacija gena, ki je kriv za to, da začnejo naši lasje siveti, bo zdaj znanstvenikom omogočila, da bodo skušali odkriti, kako se odvija proces, ki pospeši sivenje las oziroma izgubo melanina v mešičkih. To pa bi lahko pomenilo tudi, da bodo znanstveniki lahko ponudili tudi rešitve za to, kako ustaviti ta proces in ohraniti naravno barvo las.

"Lahko bomo razvijali zdravila, ki bodo pospešila tvorjenje melanina," pravi Adhikari. S tem pa bi številni posamezniki prihranili kar precej denarja za barvanje las. Do zdravila proti sivim lasem je sicer še daleč, pravijo znanstveniki, a vendarle smo z odkritjem tega gena korak bližje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

luckyss..
03. 03. 2016 09.45
+4
Za prezgodnjo posivenje ni kriv gen ampak bacil katerega prenosniki so ženske. Gre za "zavros tastikus"...S spremembo okolja se da kar uspešno boriti proti temu...Po domače povedano- če tašča ne more do tebe v copatih, je vsak strah pred okužbo odveč :)
kemuri
03. 03. 2016 08.45
zelo pomembno
LAC
03. 03. 2016 08.34
+1
HENKEL ŽE TO DOLGO PRAKTICIRA.
bublika
03. 03. 2016 09.16
-1
Henkel? A to pomeni da moje sive spodnjice ne bodo več sive ampak......