Mraz, virusi in bakterije – trojica, ki vas v pravi kombinaciji lahko položi v posteljo za lep čas. Da bi se temu izognili, si je treba zgraditi dober imunski sistem. Pravočasno! Nekateri celo leto skrbijo za telesno kondicijo in uživajo veliko zelenjave in sadja, ki sta bogata z vitamini. Seveda pa smo tudi taki, ki sta nam redna vadba in zdravo prehranjevanje zgolj občasno razvajanje.

Veliko ljudi zato ob povečanih potrebah po vitaminih poseže po multivitaminskih pripravkih. Limone, pomaranče, kivi, jabolka, ananas in druge slastne sadne dobrote zamenjajo razne šumeče tablete, multivitaminske tabletke, vitaminski sirupi ter sadni napitki z dodanimi vitamini.
Za vse ljubitelje takšnih instantnih vitaminov velja opozorilo, da se je treba takšnim multivitaminskim pripravkom izogibati. V uvodniku v ameriški reviji interne medicine z naslovom Dovolj je bilo: nehajte zapravljati denar za vitamine in mineralne nadomestke so predstavljeni rezultati treh študij, ki so prišle do skupnega sklepa. "Vitaminski pripravki in mineralni nadomestki nimajo nobenega učinka pri kardiovaskularnih obolenjih, pri rakavih obolenjih in možganskih obolenjih." Zato so avtorji članka enotni: "Čas je, da nehamo zapravljati denar za multivitaminske pripravke, ker je zelo malo dokazov, da koristijo našemu telesu. Žal je celo več dokazov o njihovi škodljivosti."
V prvi študiji je sodelovalo 450.000 oseb. Eni so skoraj 10 let redno uživali umetne vitamine, drugi pa placebo. Ugotovitev: nobenega učinka na srce in ožilje, na zdravljenje raka in na smrtnost. Pri kadilcih pa je uživanje beta karotena povečalo tveganje za nastanek raka.
V drugi študiji so proučevali vpliv vitaminov na skoraj 6000 moških. Tudi tu je polovica skupine redno uživala sintetične vitamine, druga polovica pa placebo. In rezultat: ni zaznati učinka vitaminov.
V tretji študiji pa je sodelovalo 1700 moških in žensk, ki so pred kratkim utrpeli srčni infarkt. Polovica jih je redno uživala vitamine, polovica pa placebo. Tudi v tej študiji med obema skupinama ni bilo razlik glede verjetnosti, da se bo srčni infarkt v naslednjih petih letih ponovil.

Vsi ti rezultati so avtorje uvodnika pripeljali do naslednjega zaključka: "Velika večina nadomestkov ne preprečujejo kroničnih bolezni oziroma smrti. Njihova uporaba ni upravičena, njihovo delovanje ni dokazano. Zato se jih je treba izogibati."
Pred leti zaznali rahel učinek
Obstajajo tudi takšne študije, ki naj bi dokazovale, da imajo umetni vitamini vendarle rahel učinek. Tako je pred leti v ZDA potekala raziskava, ki je pokazala, da so vitamini vendarle prispevali k preprečevanju rakavih obolenj pri moških in ženskah srednjih let.

Morda še ni prišel čas, da se popolnoma odpovemo umetnim vitaminom, pravijo strokovnjaki. Še vedno je namreč velik delež populacije, ki se prehranjuje s hitro prehrano in le redko zaužije sveže sadje ali zelenjavo. In prav tej populaciji lahko uživanje sintetičnih vitaminov koristi.
Bajni zaslužki farmacevtskih družb
A avtorji članka opozarjajo, da bodo njihove trditve naletele na nejevoljo velikih farmacevtskih družb, ki na račun prodaje teh vitaminskih nadomestkov ustvarijo precejšnje zaslužke.
V ZDA so leta 2010 prodali za dobrih 82 milijard ameriških dolarjev vitaminov in mineralnih dodatkov. Prodaja pa zadnja leta še narašča. Za avtorje uvodnika je to čista uganka, saj ni trdnih dokazov, da ti pripravki in vitamini dejansko učinkujejo. Morda pa gre samo za prepričanje, da je uživanje teh tabletk vseeno bolje kot nič. S tem si mirimo slabo vest, ker si ne vzamemo časa za uživanje sveže zelenjave in sadja.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.