Čehi ustavili Norvežane šele po podaljšku, Rusi s tremi goli v 70 sekundah prek Dancev, Švedom derbi z Latvijo

Köln, Pariz, 11. 05. 2017 18.47 |

Gol Jana Kovarja je v podaljšku tekme 4. kroga skupinskega dela prinesel zmago Čehom nad Norvežani na svetovnem prvenstvu (1:0). V skupini A so Rusi po uvodni tretjini brez golov v slabi minuti in pol napolnili mrežo Dancev in visoko slavili (3:0). Švedom derbi z Latvijo (2:0), tesna zmaga Kanade nad domačini Francozi (3:2).

Norvežani so Čehom drago prodali svojo kožo in "padli" šele po podaljšku.
Norvežani so Čehom drago prodali svojo kožo in "padli" šele po podaljšku. FOTO: AP

Četrtkov derbi skupine A na hokejskem svetovnem prvenstvu v Kölnu med Švedsko in Latvijo so dobili Švedi z 2:0, z zmago proti Danski s 3:0 pa so Rusi prevzeli vodstvo v tej skupini. V skupini B, v kateri igra tudi Slovenija, je Kanada v Parizu po hudem boju ugnala Francijo s 3:2, Čehi pa so šele v podaljšku z 1:0 strli odpor Norvežanov. V prvi tekmi skupine A so ruski hokejisti do zmage proti borbenim Dancem prišli po zaslugi boljše igre v drugi tretjini, ko so v obdobju 70 sekund dosegli vse tri zadetke. Prvi je vratarja Georgea Sorensena v 35. minuti premagal branilec CSKA iz Moskve Bogdan Kiselevič, za njim pa sta dansko ladjo potopila še Sergej Plotnikov in Nikita Gusev, oba napadalca ekipe SKA St. Peterburg. Rusi so proti vratom nasprotnika, ki so ga lani v St. Peterburgu premagali z 10:1, sprožili 33 strelov, Danci pa 12 manj. Po treh odigranih tekmah so neporaženi Latvijci v četrto le klonili. Švedi, ki so po treh krogih osvojili štiri točke, so že v prvi tretjini močno pritisnili proti latvijskim vratom, svojo premoč pa so kronali v deseti minuti, ko je Gabriel Landeskog, napadalec Colorada Avalanche premagal Elvisa Merzlikinsa, ki je do te tekme le dvakrat moral po plošček v svoja vrata. Švedi so bili tudi v drugi tretjini nevarnejši, vendar niso dosegli gola, zato pa jim je to uspelo tri minute pred koncem tekme, ko je končni izid postavil napadalec Caroline Hurricanes Elias Lindholm.

Najbolj napeto je bilo na prvi tekmi skupine B, saj se mreži po šestdesetih minutah nista zatresli. Čehi, ki so bili v veliki premoči, nikakor niso uspeli premagati norveškega vratarja Larsa Haugena, ki je klonil šele v drugi minuti podaljška. Dve točki je češkim hokejistom, ki bodo v petek, ob 16.15, igrali proti Sloveniji, je priboril Jan Kovar, sicer napadalec ruskega Metalurga. V drugi tekmi današnjega dne so imeli Kanadčani veliko težav z razigrano domačo ekipo, čeprav so že v 6. minuti z golom Ryana O'Reillyja, napadalca Buffalo Sabres povedli z 1:0. Toda že tri minute pozneje je Olivier Dame-Malka izid izenačil, Damien Fleury pa je na začetku druge tretjine Francoze popeljal v vodstvo. Veselje v domači ekipi je trajalo vse do zadnje minute druge tretjine, ko je domačega vratarja Floriana Hardyja premagal Claude Giroux. V 42. minuti je kanadski branilec Marc-Edouard Vlašić aktualne svetovne prvake spet popeljal do vodstva, ki so jo ohranili do konca tekme in po štirih odigranih tekmah edina ekipa, ki ima vseh 12 točk.