Praga, 17. 05. 2015 22.48 |

Hokejisti Kanade so novi svetovni prvaki. V Pragi so v velikem finalu povsem nadigrali branilnce naslova Ruse in slavili kar s 6:1. 'Javorjevi listi' so vodili že s 6:0, potem pa je častni gol za 'zbornajo komando' dosegel Jevgenij Malkin.

Za Kanado je to prvi naslov po letu 2007. Rusiji pa ni uspelo ubraniti lanskega naslova iz Minska oziroma dopolniti zbirke medalj še s peto zlato v zadnjih sedmih letih. V polfinalu so Kanadčani z 2:0 premagali Češko, Rusi pa s 4:0 Američane. Na SP v Pragi in Ostravi je nastopala tudi Slovenija, ki pa je predtekmovanje v svoji skupini končala na zadnjem mestu in se bo leta 2016 preselila v nižji rang tekmovanja, SP divizije I. Kanadčani so s predstavami na tem SP že napovedovali, da so najbolj vroči kandidati za zlato. Do izločilnega dela tekmovanja so se sprehodili, nato prestrašili tekmece v četrtfinalu po zmagi proti Belorusiji z 9:0, užalostili Čehe v polfinalu z 2:0 ... A verjetno nihče ni pričakoval, da bo za slovo od prvenstva v finalu "razmontirali" še Ruse, ki so se po slabšem začetku prav dobro ogreli in na krilih zvezdnikov Aleksandra Ovečkina in Jevgenija Malkina pričakovali novo zlato. Končalo se je s pravim polomom za Rusijo, gostiteljico naslednjega prvenstva leta 2016, Kanada pa je za svoj 22. naslov prvakov pokazala še eno vrhunsko hokejsko predstavo praktično brez napak.

Neverjetni Kanadčani so za zlato na SP v Pragi ponižali še Ruse.
Neverjetni Kanadčani so za zlato na SP v Pragi ponižali še Ruse. FOTO: Reuters

Nekaj upanja, da bo finale bolj izenačen kot prejšnji dvoboji preostanka sveta s Kanado, je bilo le v prvi tretjini. Do takrat so se Rusi še upirali, tudi vratar Sergej Bobrovski je bil še približno na ravni, na kakršni so ga pričakovali soigralci. A ob koncu je enega od 15 strelov na svoj gol le spustil v mrežo, Kanada je povedla po nekoliko srečnem odbitku ploščka pred golom. A če je bil prvi gol morda še srečen, je bilo vse drugo igra iz hokejskih učbenikov. V drugem delu so se Severnoameričani razleteli po igrišču in Rusi niso več dohajali njihovega ritma. Streli so padali z vseh strani, goli pa tudi. Zelo pomenljiv je podatek, da je Rusija v finalu SP v drugi tretjini imela zgolj en strel na vrata tekmecev. Kanada pa je po 22. minuti, ko je zadel Tyler Ennis po lepem prodoru in po tem, ko je obkrožil gol in Bobrovskega, napovedala potop Rusije. Akcije, ki so sledile, so le še potrjevale premoč Kanade. Do polovice tekme je bilo na semaforju 4:0, Kanada pa bi zlahka vodila še s kakšnim zadetkom več. Čeprav Bobrovski pri nekaterih golih ni najbolje posredoval, ga v ruski ekipi niso zamenjali, saj so se zavedali, da ruska hokejska barka pušča na vseh koncih tudi po celotnem igrišču.

Finale je bil tako glede na predstavo obeh ekip odločen že po dveh tretjinah. A Kanadčani še niso imeli dovolj. Spomin na dve prvenstvi, ko so v letih 2008 in 2009 prav proti Rusom izgubili v finalu, je bil verjetno še živ, pa so se odločili do vrha napolniti rusko mrežo. Deset minut pred koncem je bilo tako že 6:0 in nebogljena Rusija se je nevarno bližala izidom nekaterih tekmecev Kanade iz predtekmovanja in četrtfinala (Avstrija 1:10, Nemčija 0:10, Belorusija 0:9), na koncu pa se je vse skupaj umirilo, Rusiji pa je celo uspelo doseči častni gol prek Malkina in tako vsaj malo ublažiti boleč polom.