Los Angeles, 05. 06. 2014 02.29 |

Odigrana je bila prva tekma finala hokejske lige NHL. Ekipa Los Angeles Kings našega Anžeta Kopitarja je doma po podaljšku premagala goste iz New Yorka (3:2) in v zmagah povedla z 1:0. Junak kraljev je postal Justin Williams, ki je z natančnim strelom pod prečko odločil zmagovalca v 65. minuti

Finale med kluboma iz velemest na vzhodni in zahodni obali je v ZDA pritegnil veliko pozornosti. V Los Angelesu so v zadnjih letih po dolgem sušnem obdobju prišli na okus in bi radi že drugič v treh letih dvignili pokal. V New Yorku pa velikega srebrnega pokala že dolgo niso videli od blizu: nazadnje so ga dvignili leta 1994, zato je razumljivo, da je mesto zajela prava hokejska vročica.

Henrik Lundqvist
Henrik Lundqvist FOTO: Reuters

Na uvodni tekmi je čast, da je vrgel prvi plošček, pripadla nekdanjemu junaku obeh klubov, legendarnemu Waynu Gretzkyju. Začetek pa je nato pripadel gostom. Rangerji so bili v uvodnih minutah veliko bolj zbrani, delali manj napak in spretno izkoriščali tiste pri tekmecih. Tako je v 14. minuti Benoit Pouliot ukradel plošček Drewu Doughtyju in prvič premagal Jonathana Quicka, minuto in pol pozneje pa so imeli kralji celo igralca več, vendar so spet izgubili plošček. Carl Hagelin jim je pobegnil, Quick je plošček po njegovem strelu sicer ubranil, vendar ga je njegov soigralec Slava Vojnov, ki je skušal preprečiti gol Švedu Hagelinu, nesrečno potisnil v lastno mrežo. A šokanten uvod domačih vendarle ni povsem zmedel, še pred koncem prvega dela je Cyle Clifford premagal tudi vratarja New Yorka Henrika Lundqvista.

V sedmi minuti drugega dela se je Doughty odkupil za napako pri prvem golu tekmecev in po lepem slalomu zabil za 2:2. Igra se je razživela, obe strani sta si pripravili nekaj lepih priložnosti, a spremembe izida ni bilo. Podobno je bilo v zadnjem delu. Los Angeles je imel popolno prevlado, saj so domači na vrata tekmecev sprožili 14 strelov, preden so gostje v 52. minuti prvič v zadnjem delu ogrozili Quicka. Tudi Anže Kopitar, ki je kot ponavadi garal v obrambi in gradil igro svoje ekipe v napadu, je bil dvakrat v ugodnem položaju pred golom, a zadel ni ne on ne soigralci. Tik preden se je tekma prevesila v podaljšek, pa sta imeli moštvi v zadnji minuti izredni priložnosti; pri New Yorku spet Hagelin, ki je spet sam ušel pred gol, a je Quick plošček nekako odbil, na drugi pa ob številčni prednosti Alec Martinez, pa je bil na mestu tudi Lundqvist.

Anže Kopitar
Anže Kopitar FOTO: Reuters

V podaljšku domači navijači niso dolgo čakali na zadetek. Rangerjem v 65. minuti ni uspelo spraviti ploščka iz svoje tretjine, do njega se je dokopal Justin Williams in z natančnim strelom ob vratnici in pod prečko matiral Lundqvista za prvo slavje v finalni seriji. Kralji za drugi naslov v treh sezonah tako potrebujejo samo še tri zmage. "Vsekakor nam je pomagalo, da smo nekaj takšnega že večkrat naredili. Seveda je super, da se je tako razpletlo, a bomo morali še nekaj stvari popraviti. Ni bila ena naših najboljših tekem, ampak dobili smo jo in to je najpomembnejše," je dejal junak dvoboja Williams, ki je, tokrat sicer na prvi tekmi, spet upravičil vzdevek Mister Game 7, ki se ga je oprijel zaradi izredne učinkovitosti na odločilnih dvobojih. Trener poraženih Newyorčanov Alain Vigneault pa je priznal, da si ne zna razložiti padca v zadnji tretjini: "Pojma nimam, kaj se je zgodilo. Ali so bili oni toliko boljši ali pa smo mi nehali igrati. Nadigrali so nas, na koncu pa so še znali zadeti za zmago."