VIDEO in FOTO: Do 'Stanka' v 95. minuti: Martinez razveselil Kopitarja in kralje

Los Angeles, 14. 06. 2014 04.50 |

Hokejisti NHL moštva Los Angeles Kings so na peti tekmi ugnali New York Rangers (3:2) in osvoji Stanleyev pokal. Odločilni gol je v 15. minuti drugega podaljška zabil Alec Martinez. Anže Kopitar je s 26 točkami postal najučinkovitejši igralec letošnje končnice.

Hokejisti NHL moštva New York Rangers so se na četrtem obračunu velikega finala tekmovanja rešili pred kraljevo 'metlo', kar jim je pred potjo v Staples Center vlilo prepotrebne samozavesti. Prepričani so bili namreč, da bodo finalno serijo podaljšali še vsaj za obračun. Po sedmih minutah dvoboja, ko je Justin Williams zabil za 1:0, Jonathan Quick pa je svoje delo opravljal izvrstno, nič ni kazalo na kaj takšnega, a v nadaljevanju so se stvari na ledeni ploskvi spremenile.

Henrik Lundqvist je imel v sklepnem delu obračuna polne roke dela.
Henrik Lundqvist je imel v sklepnem delu obračuna polne roke dela. FOTO: Reuters

Ko je v 16. minuti nadaljevanja izid na 1:1 poravnal Chris Kreider so gostitelji nekoliko zastali, njihovo neodločnost, predvsem nezbranost v zaključku drugega dela dvoboja pa je izkoristil Brian Boyle. Ob igralcu manj na ledeni ploskvi, so namreč igralci iz New Yorka sredi Los Angelesa povedli z 2:1. Izbranci Darryla Sutterja so besni odšli na odmor pred sklepnim delom dvoboja, saj so imeli pred dvobojem en sam cilj – zaključiti finalno serijo in visoko dvigniti Stanleyjev pokal.

V tretji tretjini so jezo stresali na ledeni ploskvi, vršili pritisk na Rangerse in vratarja Henrika Lundqvista vse od prvega sodniškega meta naprej, Alain Vigneault pa je bil primoran vzeti celo odmor, da bi zaustavil nalet LA-ja. A tudi to ni pomagalo. Sploh potem, ko je bil izključen Mats Zuccarello. Ob igri z igralcem več na ledu je odbit plošček po strelu Drewa Doughtyja za hrbet Šveda pospravil Marian Gaborik. Kraljevi pritisk pa se je po izenačenju le še stopnjeval, a ni obrodil sadov, tako, da sta tekmeca še tretjič v velikem finalu igrala podalšek.

Vratnica preprečila veselje
Kralji so tudi v podaljšku skušali kar najhitreje dokončati delo, a Lundqvist je bil vedno znova previsoka ovira zanje. Se je pa ob igralcu več na ledeni ploskvi – izključen je bil Slava Vojnov – lepa priložnost za odločilni gol ponudila Ryanu McDonaghu, a vratnica mu je preprečila veselje. Sutterjeva četa je nadaljevala veliko bolj zbrano, še nekajkrat ustrelila proti vratom tekmeca, v 73. minuti pa je Tyler Toffoli stresel prečko. Sledili so še nevarni poizkusi Jeffa Carterja in Tannerja Pearsona, Rangers pa so bili v zaključku podaljška debeli dve minuti potisnjeni v svojo obrambno tretjino. Kljub premoči gostiteljev so imeli najlepšo priložnost za zmago, poizkus Chrisa Kreiderja pa je Quick ubranil.

Alec Martinez
Alec Martinez FOTO: Reuters

Srečna 95. minuta
Kralji so v drugem podaljšku prvi stresli vratnico Lundqvistovih vrat, podobno pa je v nadaljevanju uspelo tudi Rangersom. Ti bi lahko po sedmih minutah nadaljevanja izkoristili številčno prednost na ledeni ploskvi – izključen je bil Kyle Clifford - , a Quick in druščina so še enkrat več dokazali, da si neskončno želijo zaključiti serijo. In zaključil jo je Alec Martinez, ki je po strelu Clifforda odbito ploščico potisnil v prazna vrata in poskrbel za nepopisno veselje v domu kraljev.

Slovenski as Anže Kopitar je kljub 26 zbranim točkam v končnici (največ med vsemi) ostal brez nagrade za najkoristnejšega igralca. Ta je pripadla njegovemu soigralcu Williamsu.