Los Angeles, 08. 06. 2014 04.37 |

M.J./M.F./STA
53

Hokejisti Los Angelesa so zmagovalci druge finalne tekme lige NHL. Kralji so po dveh podaljških premagali New York Rangers s 5:4, mož odločitve je bil Dustin Brown v 91. minuti. Anže Kopitar je prispeval podajo za odločilni peti gol. Kralji zdaj vodijo z 2:0 v zmagah.

Slabši oziroma bolj zadržan začetek kraljev v tej končnici je že velikokrat načel živce njihovim navijačem. Na prvi tekmi finala so se morali hokejisti iz Los Angelesa vračati po zaostanku in tudi na drugi je bilo podobno, le še za odtenek bolj razburljivo in dolgo, odločitev za drugi uspeh je namreč padla šele v 91. minuti. Začetek druge tekme je povsem spominjal na prvo finalno dejanje v Staples Centru. Začetno pobudo so imeli gostje iz New Yorka, nato pa so se domači spravili v pravi pogon. Toda nevarni streli Anžeta kopitarja, Slave Vojnova, hiter prodor Tylerja Toffolija - vse to je ustavil vratar tekmecev Henrik Lundqvist. Newyorčani so udarili v 11. minuti, s strelom od daleč je Jonathana Quicka presenetil Ryan McDonagh. Izjemna priložnost Mika Richardsa je ostala neizkoriščena po zaslugi obrambe Lundqvista, nato pa je Mats Zuccarello poskrbel za 2:0, ko je plošček ob vratnici z nekaj sreče najprej ustavil s telesom, nato pa ga pospravil v mrežo.

Jonathan Quick
Jonathan Quick FOTO: Reuters

A v drugem delu so kralji hitro zadeli. Jarret Stoll je dosegel gol priključka, potem so imeli domači še kup priložnosti, toda niso zadeli. V 31. minuti so naredili napako, ko so imeli na ledu preveč igralcev, ob izključitvi na strani domačih pa je Martin St. Louis povišal na 3:1. In ko je že kazalo, da se bodo hokejisti Los Angelesa spet vrnili - Willie Mitchell je dosegel sploh prvi "power-play" zadetek v tem finalu - je spet sledil hladen tuš. Le 11 sekund zatem je po napaki obrabe, Quick je bil za golom, kjer so kralji izgubili plošček, New York spet prišel do dveh varnih golov naskoka. A izkazalo se je, da ni bilo dovolj. Zadetek Dwighta Kinga - Newyorčani so se zaman pritoževali, da je strelec oviral vratarja Lundqvista - je dal krila kraljem, sad napadalne in ostre igre pa je bil izenačujoči gol najbolj vročega igralca kraljev v končnici; Slovak Marian Gaborik je namreč dosegel že 13. zadetek v letošnjih izločilnih bojih. To je bil tudi zadnji gol v rednem delu in druga finalna tekma je bila spet podobna prvi, saj je spet odločal podaljšek. Prvi še ni prinesel odločitve. Moštvi sta razumljivo tvegali manj, vseeno je prvi nevarno zapretil Kopitar, vsaka ekipa pa je imela eno res lepo priložnost; pri domačih celo z igralcem manj King, pri gostih pa po protinapadu Chris Kreider.

Šele v 91. minuti oziroma sredi drugega podaljška so si navijači v Staples Centru, pa tudi tisti v Sloveniji, ki so prebedeli celo noč, lahko oddahnili. Že pred tem sta vidno utrujeni moštvi izpeljali nekaj nevarnih akcij, tisto odločilno pa je začel Kopitar: podal je do Mitchella, ta je streljal z modre črte, plošček pa je kapetan Dustin Brown pred vrati preusmeril za hrbet Lundqvista.

Kopitar je tako dosegel prvo točko v finalu, skupno je v končnici zdaj pri 25 (pet golov + 20 podaj) in na prvem mestu med najučinkovitejšimi igralci.