Slovenci na ledu v Minsku pustili srce in kri za drugo zaporedno uvrstitev na olimpijske igre! Junaka kazenskih strelov Tičar in Kopitar

Minsk, 04. 09. 2016 18.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenska hokejska reprezentanca je po zaslugi junaka Roka Tičarja v tretjem krogu kvalifikacijskega turnirja za olimpijske igre 2018 premagala Belorusijo s 3:2 po kazenskih strelih. Z zmago so se varovanci Nika Zupančiča uvrstili na olimpijske igre v Pjongčangu, kar je druga zaporedna uvrstitev risov na OI.

Slovenska hokejska reprezentanca.
Slovenska hokejska reprezentanca. FOTO: Damjan Žibert

Slovenija je prvič na olimpijskih igrah igrala leta 2014 v Sočiju, kjer je presenetila z dobrimi predstavami in na koncu osvojila sedmo mesto.

V tekmi za nastop v Južni Koreji so Belorusi v razprodani domači dvorani želeli že v uvodnih minutah pokazati, kdo je gospodar na ledu, a z nevarnim strelom jih je v drugi minuti umiril Jan Muršak, ko pa je bil v četrti minuti po grdem naletu na Žigo Jegliča izključen Andrej Kosticin, so nadzor nad potekom srečanja prevzeli Slovenci, Belorusi, izredni drsalci, pa so bili nevarni predvsem v hitrih po večini polprotinapadih. V izenačenem nadaljevanju je po petih slovenskih in štirih beloruskih strelih na nasprotna vrata izid ostal pri uvodnih 0:0. Ob koncu prve tretjine je bil izključen Roman Graborenko. Temu se je na kazenski klopi pridružil še Andrej Stas, ki je plošček nalašč poslal preko zaščitne ograde in Slovenija je imela dobro minuto na ledu kar dva igralca več. Po lepi in hitri kombinaciji Anžeta Kopitarja in Roka Tičarja je zadel slednji in se po poskusu z desne strani s težkega položaja prvič na turnirju vpisal med strelce.

Kopitar in Tičar sta bila junaka kazenskih strelov.
Kopitar in Tičar sta bila junaka kazenskih strelov. FOTO: AP

Slovenci so imeli na ledu še naprej igralca več, zaspala je beloruska obramba in Mitja Robar je lepo zaposlil Žigo Jegliča, ki je krenil v protinapad, njegov strel je domači vratar Mihail Karnaukov še odbil, a le do Tičarja, ki je po dobri minuti plošček še drugič pospravil v domačo mrežo. Slovenska obramba je imela precej dela po 27. minuti in izključitvi Aleša Kranjca, a Slovenci na turnirju tudi šestič zaporedoma z igralcem manj niso dobili gola. Ob koncu drugega dela je imel slovenski vratar Gašper Krošelj obilo dela, nato pa napravil tudi napako, ko je plošček poslal preko ograde in namesto njega je šel na klop za kaznovane Robert Sabolič. Slovenija je zdržala, poškodoval pa se je Kranjc, ki ga je Stas ob padcu zadel z rezilom drsalke v obraz. Po poškodbi Kranjca, ta se ni vrnil na led, je bila druga tretjina končana predčasno, ekipi pa sta v zadnjem delu zato igrali dobrih 23 minut. Začelo se je po beloruskih notah. Po dobri minuti je buli na desni strani dobil Aleksander Kulakov, podal do Jevgenija Koviršina, ta pa je podaljšal do Andreja Stepanova, ki je slabih 22 minut pred koncem presenetil sicer izredno razpoloženega Krošlja. Oživela je tudi tribuna in priložnosti so se vrstile na obeh straneh. V 48. minuti je kazenski strel Sloveniji z odličnim preigravanjem v protinapadu priigral Jan Urbas, ki pa nato v dvoboju z beloruskim vratarjem ni bil uspešen. Belorusi so imeli več od igre, a Slovenci so bili nevarnejši in v 50. minuti je novo priložnost zapravil Urbas. V 52. minuti je bil nato nevaren Miha Verlič, ki pa je moral takoj nato po nepotrebnem prekršku na kazensko klop. Po vsega 13 sekundah je izenačil Stepanov, ki je presenetil Krošlja, saj je imel slovenski vratar zastrt pogled.

Slovenci so ostali nevarnejši, v zadnji tretjini so imeli razmerje v strelih 15:9, ekipi pa sta vseeno odigrali še petminutni podaljšek in nato so o uvrstitvi v Južno Korejo odločali kazenski streli. Najprej je zgrešil Sabolič, Krošelj je obdržal izid nespremenjen, prvi pa je nasprotnega vratarja premagal Anže Kopitar, a je na nasprotni strani vrnil Stepanov. Strelsko razpoložen je ostal tudi Tičar in nova obramba Krošlja je Slovenijo po Sočiju 2014 še drugič popeljala na olimpijski turnir.

Izjave risov po veliki zmagi nad Belorusi:

Rok Tičar: "Neverjetno, kakšna tekma, koliko truda, koliko srca in še kaj več. Ponosen sem, da sem lahko del te ekipe in da sem to lahko doživel. Vedel sem, da nam bo to uspelo in res nam je z veliko borbo. Povedli smo, nato je tekmec izenačil, a ohranili smo trezno glavo in verjeli do konca. Danes je meni uspelo zadevati, a vsak je imel svojo vlogo na igrišču. Hvala vsem soigralcem."

Anže Kopitar: "Tekma je bila najtežja od vseh, odločilna finalna tekma, ki te pelje na olimpijske igre. Pritiski seveda so, morda je nekaj treme na začetku, a na taki tekmi si želi igrati vsak hokejist in mislim, da nam je tremo uspelo usmeriti pozitivno. Taka tekme ti da zadnje atome moči in neko energijo, ki sploh ne veš, da jo imaš, tudi, ko te že pečejo noge."

Selektor Nik Zupančič: "Težko je strniti vse misli, saj so glave vroče, a za slovenski hokej je to zelo velika stvar. Drugič zaporedoma smo se uvrstili na olimpijske igre, kar je bilo nekako nepredstavljivo, a verjeli smo v to in dokazali, da imamo kvaliteto. Srečo imaš lahko enkrat, a proti tem nasprotnikom tukaj trikrat nikakor ne. Fantje so res oddelali vse, kar smo se dogovorili, seveda z napakami. A danes smo bili enostavno srečnejši in se uvrstili na olimpijske igre."