Norvežani premočen nasprotnik za rise, pet zadetkov v slovenski mreži

Pariz, 09. 05. 2017 16.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Varovanci selektorja Nika Zupančiča so na tretji tekmi svetovnega prvenstva elitne divizije v Parizu izgubili proti Norvežanom (5:1). Ti so si zagotovili lepo prednost že v prvi tretjini, medtem ko je pak v mrežo nasportnikov v drugi pospravil Robert Sabolič.

Slovenija - Norveška
Slovenija - Norveška FOTO: AP
Slovenija je na SP v Parizu po dveh krogih imela v žepu točko, za mirnejše nadaljevanje pred pričakovanimi odločilnimi dvoboji pa bi izbrancem Nika Zupančiča zelo prav prišla še kakšna dodatna točka z Norvežani. Ti so imeli sicer glede na dosedanjo zgodovino in medsebojne dvoboje ter status ekip na SP teoretično prednost, nenazadnje so dobili oba medsebojna dvoboja na prejšnjih prvenstvih (2013 in 2015) s 3:1. Tudi tokrat Slovenci niso bili uspešni, današnji poraz pa je bil še nekoliko višji. Zupančič je imel pri sestavi ekipe težave, seveda zaradi poteze Žige Jegliča na tekmi s Švico in njegove kazni. Ta je danes odslužil še drugo tekmo prepovedi igranja, njegovo prisilno sedenje na tribuni pa je potegnilo precej rošad v kadrovski postavi slovenske ekipe. V prvi napad je tako, potem ko je tam proti Kanadi poskusil še s Kenom Ograjenškom in Janom Urbasom, tokrat postavil Jana Muršaka. S tem pa je seveda vplival tudi na drugi napad, kamor je namesto Muršaka ob Miho Verliča in Urbasa postavil Ograjenška. O vratarju, ki bo začel dvoboj, dan pred tekmo selektor še ni želel govoriti, nekaj ur pred obračunom pa je postalo jasno, da bo pomembno nalogo zaupal Matiji Pintariču, ta je kot drugi vratar vskočil že po zaostanku z 0:4 na prvi tekmi in nato Slovenijo popeljal do točke po kazenskih strelih.

Že začetek Slovencev ni bil najboljši. Preveč statična igra je pomenila, da so pobudo hitro prevzeli tekmeci, in čeprav v začetnih minutah nobeden od vratarjev ni imel veliko dela, so bili Norvežani v prednosti. Potem so iz prve prave akcije na tekmi tudi zadeli, ko je bil v šesti minuti pred vrati najbolj spreten med ne najbolj odločnimi slovenskimi branilci Mathis Olimb. Slovencem igra nikakor ni stekla, tudi ob prvi številčni prednosti so bili nenevarni, vratar tekmecev Lars Haugen pa je moral prvič posredovati šele ob poskusu Verliča, nekaj minut pozneje pa je imel isti igralec po strelu iz obrata še najlepšo slovensko priložnost v prvem delu, a je plošček zletel ob vratnici. Mlačnost Slovencev so Norvežani izkoristili še v 15. minuti, ko je po natančni podaji izza gola plošček prišel do osamljenega Kena Andreja Olimba pred golom, ki je nato neubranljivo meril ob stičišču vratnice in prečke, za piko na i in potrditev norveške premoči pa je nato še enkrat z zelo natančnim strelom tik pod prečko poskrbel Kristian Forsberg in Slovenci so se nenadoma znašli v podobnem položaju kot na uvodni tekmi s Švico, ko je bilo po prvih 20 minutah na semaforju 0:4

Podobna je bila tudi naslednja selektorjeva poteza, ko je na začetku druge tretjine naredil vratarsko menjavo in v igro namesto Pintariča poslal Gašperja Krošlja, ta je tekmo s Švico začel in nato prepustil mesto Pintariču. Slovenija je delovala za odtenek bolje, a še vedno ne dovolj nevarno, da bi lahko začeli Zupančičevi igralci razmišljati o morebitnem novem preobratu. Norveška obramba je bila trdna, Slovenci pa niso našli pravega orožja ali dobre končen poteze za vsaj zadetek približanja. Razmerja moči dolgo niso spremenili niti "power playi" na obeh straneh, so pa bili Norvežani v svojih precej konkretnejši kot Slovenci, nazadnje pa so dobro minuto pred koncem to premoč tudi potrdili s četrtim zadetkom po sprehodu skozi slovensko obrambo. A vse le ni bilo povsem črno, za kanček upanja pa je poskrbel Robert Sabolič, ki je 15 sekund pred koncem tretjine neubranljivo meril in prvič na tekmi je moral tudi Haugen po plošček v mrežo. Na začetku zadnjega dela so tako Slovenci skušali še ujeti priključek, toda kljub nekoliko boljši predstavi golov ni bilo. Sloveniji je začelo zmanjkovati časa, Norvežani pa so tudi skrbeli, da so z nekaj nevarnimi akcijami pred Krošljem tekmece zadržali pred njihovim golom in tako zanesljivo odštevali minute do zmage.

Pomagala pa jim je tudi slovenska neučinkovitost ob razmerju 5-4, saj njihovi tekmeci niso izkoristili niti pete na dvoboju. Norveška pa je nato le še dokončala delo in v zadnji minuti zadela za končnih 5:1. Risi po koncu niso skrivali razočaranja. "Na kratko, boljša ekipa je zmagala. Bili so bolj lačni zmage, boljši predvsem v prvi tretjini, v zadnji pa so igrali dovolj pametno, da nam niso dovolili možnosti. Spet je bil slab start, kljub pripravi na to. Težko je premagati katerokoli ekipo, če ne igramo popolni v smislu, da dajo vsi vse od sebe. Danes polovica ekipe ni bila pripravljena na to, kar se je dogajalo, tudi fantje bodo morali prevzeti odgovornost. Jaz sem prvi, ki jo prevzemam za vse, kar se dogaja z reprezentanco, a tudi fantje bodo morali kaj spremeniti do naslednje tekme," je po koncu priznal Zupančič.

Slovenija - Norveška 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
0:1 Olimb (Thoresen, K. A. Olimb, 6.), 0:2 K. A. Olimb (Thoresen, M. Norstebo, 15.), 0:3 Forsberg (Martinsen, Odegaard, 19.), 0:4 Reichenberg (Holos, Haugen, 39.), 1:4 Sabolič (Podlipnik, Vidmar, 40.), 1:5 Thoresen (K. A. Olimb, Bosaksen, 60.)