FOTO in AVDIO: Angolci pošteno namučili Zdovčeve varovance

Gran Canaria, 03. 09. 2014 19.00 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je dosegla še četrto zmago na svetovnem prvenstvu. Varovanci Jureta Zdovca so precej težje od pričakovanega ugnali Angolo. 'Junaki' so odpor afriških prvakov strli šele v zadnji četrtini in slavili s 93:87.

Tako kot proti Južni Koreji so tudi proti Angoli varovanci Jureta Zdovca tekmo začeli zelo neprepričljivo. Afriški prvaki so namreč v prvi četrtini brez težav držali korak z našimi košarkarji in po prvih desetih minutah igre je semafor kazal izid 17:17. Zelo razpoložen je bil v uvodu Jure Balažič, ki je v prvem delu igre dosegel osem točk. Angolci so drugo četrtino začeli odlično in dosegli osem točk zapored. Slovenci so se hitro odzvali in po trojkah Domna Lorbka ter Gorana Dragića izid poravnali na 25:25. Angolci so nato znova pobegnili na štiri točke razlike, a znova je odgovorila naveza Dragić-Lorbek. Zvezdnik Phoenixa je zadel eno, član turškega Gaziantepa pa dve trojki in košarkarji v zeleno-belih majicah so znova povedli. Slovenci afriškim nasprotnikom do konca polčasa niso uspeli uiti, po prvih 20 minutah je prednost znašala zgolj eno točko. Izmed 44 slovenskih točk v prvem polčasu sta jih Goran Dragič (14) in Lorbek (13) skupaj dosegla kar 27.

Tudi po premoru slovenska igra nikakor ni stekla. Vse preveč je bilo individualnih akcij in metov z razdalje, kar je pošteno razjezilo selektorja Zdovca, ki si je zaradi glasnih protestov prislužil tehnično napako. Angolci so dosegli štiri točke zapored in znova povedli za eno točko. Že v naslednjem napadu si je tehnično napako prislužil še Balažič in Afričanom je uspelo pobegniti na osem točk prednosti. Na našo srečo se je v nadaljevanju razigral Alen Omić. Center Uniona Olimpije je v minuti in pol dosegel šest točk ter poskrbel za izenačenje (63:63). Pred zadnjimi desetimi minutami so Angolci sicer vodili za eno točko.

Jaka Klobučar je dosegel 12 točk.
Jaka Klobučar je dosegel 12 točk. FOTO: fiba.com

V zadnji četrtini sta se moštvi izmenjavali v vodstvu, po troji Eda Murića pa so Slovenci dobrih pet minut pred koncem povedli za pet točk. Po trojki Klemna Prepeliča so naši košarkarji tri minute pred koncem pobegnili na 10 točk prednosti in si zagotovili (dokaj) mirno končnico. Angolci so se še enkrat poskušali približati, a dvome o zmagovalcu je z uspešnim izvajanjem prostih metov razblinil Lorbek. Slednji je bil s 17 točkami tudi najboljši strelec slovenske izbrane vrste, 14 jih je dodal Goran Dragić, 12 pa Jaka Klobučar. Pri Angolcih je Roberto Fortes dosegel 21 točk, zgolj točko manj pa Yanick Moreira.

Slovenski košarkarji se bodo v zadnjem krogu pomerili z Litvanci. Zmagali ali poraz manjši od osmih točk bi pomenila, da bodo v skupini D osvojili prvo mesto, poraz med osmimi in 13 točkami pomeni, da bi bili drugi, v primeru poraza višjega od 13 točk pa bi osvojili tretje mesto. Prvo oziroma tretje mesto pomenita, da bi se 'junaki' ob uspehu v osmini finala v četrtfinalu izognili reprezentanci ZDA.

Slovenija – Angola 93:87 (17:17, 27:16, 21:23, 28:21)
Lorbek 17, G. Dragić 14, Klobučar 12; Fortes 21, Moreira 20.