EP: Španci zmleli Fince, Hrvati po zmagi nad Italijani že v četrtfinalu

Ljubljana, 14. 09. 2013 16.12 |

Hrvaška košarkarska reprezentanca je v drugem krogu nadaljevanja evropskega košarkarskega prvenstva zabeležila še drugo zmago. Za osem točk so premagali Italijo (76:68), Španija pa je visoko premagala Finsko (82:56).

Košarkarji Hrvaške so v prvi tekmi drugega kroga drugega dela evropskega prvenstva v Ljubljani (skupina F) premagali Italijo s 76:68 (8:17, 31:36, 57:45) in tako nadaljujejo izjemno serijo. Hrvaška je visoko izgubila uvodno tekmo evropskega košarkarskega prvenstva, nato pa nanizala šest zaporednih zmag, od tega dve v drugem delu EP. Najprej so porazili Fince, nato pa še Italijane in si tako že zagotovili nastop v četrtfinalu. Hrvaška ima v "slovenski" skupini sedem točk in je na prvem mestu.

Hrvati so ob podpori 5000 navijačev v Stožicah vpisali še drugo zmago v drugem delu eurobasketa. Hrvaška je odlično odigrala predvsem tretjo četrtino, ki jo je dobila s 26:9, v zadnji četrtini so se Italijani povsem približali tekmecem, a so Hrvati v zaključku ubranili prednost in zmagali. Ob polčasu je vodila italijanska reprezentanca 36:31. V nadaljevanju so Hrvati zaigrali precej bolje. V 22. minuti je trojko zadel Bojan Bogdanović in rezultat izenačil na 38:38, sredi tretje četrtine je hrvaška prednost narasla na +6 (49:43), pred zadnjo četrtino pa je bila ta še izdatnejša – 57:45. Italijani so v zadnji četrtini na vse načine skušali ujeti priključek. Približali so se na štiri točke zaostanka (70:66), a so bili v ključnih trenutkih premalo zbrani. Za Italijane je 24 točk in sedem skokov dosegel Luigi Datome, prvo ime hrvaške izbrane vrste je bil Bogdanović z 18 točkami.

Hrvaška si je že zagotovila nastop v četrtfinalu.
Hrvaška si je že zagotovila nastop v četrtfinalu. FOTO: Damjan Žibert

Finska, zadnja nasprotnica slovenske reprezentance v drugem delu, je po visokem porazu proti Hrvaški v prvem krogu izgubila še drugo tekmo. Tokrat so jih ugnali branilci naslova Španci, ki so si pot do zmage tlakovali že v prvem polčasu, v drugem pa le še dokončali delo. Prvi strelec tekme je bil Jose Calderon s 23 točkami, ob tem je zadel pet trojk, v finski ekipi pa je bil najučinkovitejši Petter Koponen s 17 točkami, 12 pa jih je dosegel že v prvem polčasu. Španci so prvo četrtino dobili z 18:15, na odmor pa so odšli s prednostjo 12 točk (42:30). Moštvo s Pirenejskega polotoka tudi v nadaljevanju ni popuščalo. Z agresivno obrambo je Fincem povzročalo številne preglavice, na drugi strani pa polnili koš. Španija je v 33. minuti vodila že za 17 točk (65:48), Finci so poizkušali zmanjšati razliko, a na koncu doživeli še drug visok poraz.

Španija je dosegla visoko zmago proti Finski.