Evroligaške zdrahe in spletke: Je zvezda zaradi Partizana namerno izgubila?

Beograd, 12. 04. 2024 11.00 | Posodobljeno pred 17 dnevi

Redni del sezone v Evroligi je skoraj zaključen. Že dan pred zadnjimi tekmami pa je bilo jasno, katera moštva so se uvrstila v play-in in neposredno končnico tega tekmovanja. Odločilno je bilo četrtkovo srečanje med turškim Anadolu Efesom in že odpisano Crveno zvezdo. Če bi Beograjčani zmagali, bi svojim večnim tekmecem, Partizanu, ponudili možnost za uvrstitev v play-in, a rdeče-beli so doživeli hud poraz, ki je zapečatil usodo največjega rivala.

Crvena zvezda na lestvici Evrolige zaseda skromno 16. mesto in je že dolgo pred zadnjim krogom vedela, da končnice v tej sezoni ne bo videla. Motivacija za borbo s turškim moštvom, ki je v odločilno srečanje vstopilo v zelo dobri formi po štirih zaporednih zmagah, je posledično bila pod velikim vprašajem. Dvomi v željo po zmagi košarkarjev rdeče-belih so v srbski prestolnici bili še večji, ker bi zmaga Crvene zvezde ohranila minimalne možnosti Partizana, da bi se z zmago v petek proti Valencii vendarle uvrstil v toliko želeni play-in.

Navijači Partizana, ki so spremljali srečanje zvezde in Efesa, so po prvi četrtini verjetno še bili optimistični, saj se je zaključila z znosnim vodstvom Turkov 15:11. Ob polčasu je stanje bilo popolnoma drugačno, saj so košarkarji Efesa vodili že 45:31. Tretja četrtina je za Beograjčane bila porazna, saj so se rdeče-beli v zadnjo četrtino odpravili z zaostankom 32 točk (76:44). Na koncu je Efes dosegel 100 točk, zvezda pa se je ustavila pri izjemno skromnih 55 točkah.

Kmalu po koncu tekme je kapetan Partizana Kevin Punter na omrežju X preprosto napisal: "Zelo očitno." Njegovemu zapisu se je hitro pridružil tudi nekdanji košarkar Partizana Mathias Lessort, ki zdaj uspešno zastopa barve Panathinaikosa. Grki so pod vodstvom športnega direktorja Sanija Bečirovića redni del zaključili na visokem drugem mestu, francoski košarkar pa očitno še vedno podrobno spremlja predstave svojih nekdanjih soigralcev: "Goljufanje se vam nikoli ne bo obrestovalo, karma je p****ca."

Trener Crvene zvezde po visokem porazu ni skrival razočaranja: "Če pogledate rezultat, vam bo vse jasno. Nismo se pojavili na tej tekmi, nismo bili psihično pripravljeni in nimam drugega komentarja. Čestitke Anadolu Efesu, želim jim veliko sreče."

Po tekmi se je oglasil tudi trener Efesa Tomislav Mijatović: "Verjemite mi, da o čem takem nismo niti razmišljali. Nismo želeli razmišljati o razliki v točkah. Osebno mi to ni všeč, saj želimo igrati svojo igro, ne zato, da bi kaj dokazali, ampak zato, ker želimo igrati svojo igro. Ni pomembno, ali zmagamo z eno točko razlike ali 50. Če vsako tekmo zmagamo z eno točko razlike, bomo na koncu sezone srečni ljudje."