Dončić in Randolph znova na vrhu Evrope, Real prvak Evrolige, Luka še MVP zaključnega turnirja

Beograd, 20. 05. 2018 21.36 |

Marko Gašparin
27

Košarkarji madridskega Reala so v finalu Evrolige v Beogradu premagali Fenerbačhe (85 : 80) in osvojili naslov prvaka. Slovenska reprezentanta Luka Dončić (15 točk) in Anthony Randolph (3 točke) sta tako po reprezentančnemu tronu osvojila še klubski evropski prestol. Real se je po treh letih znova vrnil na vrh Evrolige, Dončić pa je bil izbran tudi za (najmlajšega) MVP-ja zaključnega turnirja.

Luka Dončić v ligo NBA odhaja z naslovom prvaka Evrolige in z naslovom evropskega prvaka s slovensko reprezentanco.

Luka Dončić je bil že v soboto zvečer razglašen za najkoristnejšega igralca Evrolige, po novi dobri predstavi v finalu, kjer je zbral 15 točk, 4 podaje in 3 skoke, pa je bil izbran še za najkoristnejšega igralca zaključnega turnirja v Beogradu. Spomnimo, v polfinalu je bil prvi strelec Reala s 16 točkami. "Zelo sem srečen, da imam take soigralce in trenerje. Zelo sem srečen, da sem del te ekipe. Vsi govorijo o pritisku, jaz pa si na parketu vedno želim le zabave. Treba se je imeti lepo na igrišču. Ključ je bil to, da smo delovali kot ekipa," je v prvi izjavi po tekmi dejal slovenski čudežni deček Dončić, ki je eden glavnih kandidatov za številko 1 na prihajajočem naboru lige NBA. Za Real je to bil še deseti naslov evropskega prvaka (La Decima).

Čestitam Real Madridu za osvojeni naslov. Kar se tiče tekme, naša obramba ni bila takšna, kot bi morala biti. Presodili so detajli, zapravili smo nekatere lahke mete. Mislim, da je Real zasluženo osvojil naslov. Zdaj moram razmišljati, kako bom pripravil in motiviral igralce za zaključek turškega državnega prvenstva. Željko Obradović, trener Fenerbahčeja

V prvem polčasu sta ekipi precej nihali in se izmenjevali v vodstvu. Tekmo je bolje odprl Fenerbačhe, ki je povedel z 11 : 6, nato pa je Real še pred koncem prve četrtine prišel do preobrata in prvič povedel pri izidu 18 : 15, na prvi odmor pa so Madridčani odšli s prednostjo štirih točk (21 : 17). Real je na začetku druge četrtine prišel že do malce višje prednosti (25 : 17), a se je Špancem nato zaustavilo v napadu, kar je turška zasedba, ki ji poveljuje srbski trener Željko Obradović, znala unovčiti. Fenerbahče se je z zelo razpoloženim Nicolojem Mellijem (11 točk v prvem polčasu) vrnil v vodstvo, na odmor ob polčasu pa so Turki odšli s prednostjo dveh točk (40 : 38). Dončić je dosegel uvodnih šest točk Reala, s čimer je bil tudi najboljši strelec Madridčanov po prvem polčasu. Drugi slovenski reprezentant v dresu Reala Anthony Randolph je v prvih 20 minutah tekme zabeležil eno trojko in na odmor sedel s tremi točkami.

Real je v drugi polčas vstopil bolj odločno, kot je zaključil prvega, in s sedmimi zaporednimi točkami prišel do vodstva 45 : 40. Dončić je s trojko v 25. minuti vnovič popeljal galaktike v vodstvo s petimi točkami (55 : 50). Real je z dobro obrambo in razpoloženim Dončićevim cimrom na gostovanjih Fabienom Causeurjem do konca tretje četrtine še povišal vodstvo in v zadnjih deset minut vstopil s prednostjo osmih točk (63 : 55). Pri Turkih je bil še naprej najbolj razpoložen Melli, ki je po 30 minutah igre vpisal 16 točk.

Dončić je postal sedmi Slovenec z naslovom evropskega prvaka. Pred njim so se na vrh Evrope zavihteli Jure Zdovc (1993), Rašo Nesterović (1998), Matjaž Smodiš (2001, 2006, 2008), Sani Bečirović (2007), Jaka Lakovič (2010) in Erazem Lorbek (2010).

Dramatična končnica, Špance rešil Thompkins
V zadnji četrtini so Španci nadzorovali prednost, po nešportni osebni napaki Jana Veselyja nad Dončićem je slovenski organizator igre realiziral dva prosta meta, v istem napadu pa je sledila še trojka Jayceeja Carrolla za prvo dvomestno vodstvo Reala na tekmi (71 : 61). Po še enem zadetem prostem metu Dončića je Real povedel že z enajstimi točkami, a je na drugi strani s trojko Melli že v naslednjem napadu Turke priključil na -8 (66 : 74). Izjemno razpoloženi Italijan je 2 minuti in 22 sekund do konca tekme s črte prostih metov znižal na 67 : 74, nato pa je s košem Bobbyja Dixona Fenerbačhe zaostajal le še za pet točk. Po dveh zadetih prostih metih Edyja Tavaresa je Real slabi dve minuti do konca tekme znova nekoliko lažje zadihal (76 : 69). Dončić je zadel oba prosta meta za prednost Reala z devetimi točkami (80 : 71), nato pa v naslednjem napadu prejel četrto osebno napako, ko je zaustavil ’zicer’ Brada Wanamakerja. Ta je minuto in štiri sekunde do konca znižal na 73 : 80, 38 sekund do konca pa je Dončić prejel še peto osebno napako, zaradi katere je predčasno zaključil tekmo. Že pred tem je Sergio Llull prejel peto osebno, tako da je Pablo Laso na parket poslal Facunda Campazza. Wanamaker je zadel oba prosta meta, na semaforju pa je 38 sekund do konca pisalo 80 : 75 v korist madridskega Reala. V nepravem trenutku za Madridčane je Carroll zgrešil šele drugi prosti met v tej sezoni, v naslednjem napadu pa je Dixon iz težkega položaja zadel trojko in 22 sekund do konca priključil Turke na vsega tri točke zaostanka (78 : 81). Živci so na črti prostih metov izdali tudi Causeurja, a je njegovo nezbranost s skokom v napadu morda s ključnim košem tekme popravil Trey Thompkins: Real je tako 18 sekund pred koncem znova povedel s petimi točkami prednosti (83 : 78). To so galaktiki uspeli zadržati do konca in se po treh letih znova vrnili na vrh Evrolige.