Olimpiji pokalni triler v Domžalah: Krka vstala od mrtvih, nato pa ostala praznih rok v podaljšku

Domžale, 19. 02. 2017 17.52 |

Union Olimpija je po treh letih v svoje vitrine pospravila novo lovoriko. Pokalni finale s Krko se je v Domžalah zavlekel v podaljšek, potem ko se je Krka vrnila iz izgubljenega položaja n se v dodatnih pet minut rešila s trojko Marka Lukovića (73:73). Več sreče in zbranosti so imeli v podaljšku Ljubljančani, ki so na koncu slavili s 86:81.

Ljubljančani in Novomeščani so se za pokalno lovoriko udarili v Domžalah.
Ljubljančani in Novomeščani so se za pokalno lovoriko udarili v Domžalah. FOTO: Damjan Žibert
Pokalnega naslova so se v nedeljo razveselili še številni drugi slovenski košarkarji. Reprezentanta Gašper Vidmar in Edo Murić sta z Banvitom osvojila pokal Turčije. V finalu so košarkarji iz Bandirma, ki jih vodi slovenski trener Sašo Filipovski, s 75:66 premagali Anadolu Efes Istanbul. Z dvojnim dvojčkom, enajstimi točkami in enajstimi skoki se je izkazal Vidmar, Murić je k zmagi prispeval dve točki in skok. Za Banvit je bila to prva lovorika, do nje pa so prišli po zmagah nad Bešiktašem v četrtfinalu in Galatasarayem v polfinalu, v finalu pa so bili boljši še od Anadolu Efesa. Pokal je z milansko Olimpio dvignil tudi Zoran Dragić, ki je pomagal ugnati Sassari (84:74).

Košarkarji Uniona Olimpije so prekinili več kot triletni post osvajanja naslovov. V finalu zaključnega turnirja pokala Spar v Domžalah so po podaljšku premagali Krko, za Ljubljančane pa je to jubilejni dvajseti pokalni naslov in prva lovorika, ki so jo osvojili po oktobru 2013 oziroma 1230 dneh ali 175 tednih. Najkoristnejši igralec finalnega turnirja ali MVP je bil Nikola Janković, ki je v finalu dosegel 33 točk. Olimpija je zadnjo trofejo dvignila v slovenskem superpokalu v Portorožu, kjer so zmaji prav tako ugnali Krko, istega leta februarja so nazadnje zmagali v Pokalu Spar (v Mariboru so spet premagali Novomeščane), medtem ko državnega naslova v Ljubljano ni že od leta 2009. Olimpija ima skupno sedemintrideset domačih naslovov; 15 državnih prvenstev, sedem superpokalov in 20 pokalnih lovorik. Krka se je morala s porazom posloviti od niza treh zaporednih naslovov pokalnega zmagovalca. S petnajstimi domačimi lovorikami ostaja druga najboljša slovenska ekipa in najuspešnejša zadnjega desetletja. Je sedemkratni državni prvaki, petkrat je osvojila superpokal in trikrat Pokal Spar. Finale je bil nadvse zanimiv in borben, o zmagovalcu so odločale malenkosti, morda tudi kanček sreče in na koncu se je ta nasmehnila zeleno-belim iz Ljubljane. Pot do zmage je bila vse prej kot lahka. Union Olimpija je imela v drugem polčasu tekmo že praktično trikrat dobljeno.

Ni ji pomagalo vodstvo 15 točk v 27. minuti (57:42), še manj desetih dobri dve minuti pred koncem (68:58), niti šestih (73:67) 24 sekund pred iztekom rednega časa. Krka je vsakič pokazala nepopustljivo voljo, mirno kri in prišla nazaj v igro. V prvem primeru z delnim izidom 11:0, dobri dve minuti pred koncem jim je na pomoč priskočil sodnik Mario Majkić, ki je slabo videl in ocenil nešportno potezo Marka Lukovića nad Gregorjem Hrovatom, v zadnjem napadu regularnega časa pa je za podaljšek zadel Luković, na drugi strani pa za zmago zgrešil Brandon Jefferson. Tudi podaljšek je bil napet do zadnjega trenutka. Krka je s trojkami držala ravnotežje, Union Olimpija pa je na plečih Jankovića prišla do zmage. Janković je upravičeno postal MVP zaključnega turnirja; v polfinalu proti Zlatorogu je dosegel 27 točk, v finalu pa kar 33 (met iz igre 13:18) in zbral 10 skokov (indeks 34). V Domžalah so v soboto in nedeljo potekali tudi zaključni boji v mini Pokalu Spar za igralce do 13 let. Domača zasedba je tretjič v zgodovini in drugič zapored osvojila to tekmovanje. V finalu je premagala Grosuplje s 65:42, za najbolj borbenega košarkarja pa je bil izbran član zmagovalne ekipe Helios Suns Urban Klavžar, ki je v finalu dosegel 29 točk.