Španci suvereno do tretjega evropskega naslova

Lille, 20. 09. 2015 20.35 |

Španski košarkarji so v finalu letošnjega EuroBasketa z 80:63 premagali Litvo in še tretjič v zgodovini osvojili naslov evropskih prvakov. V dresu 'Furie' je znova blestel Pau Gasol, ki je zabeležil 25 točk in 12 skokov in bil izbran za najkoristnejšega igralca prvenstva.

Španci so v tekmo vstopili podjetneje in s hitro igro v napadu ter dobro obrambo uvodoma razorožili Litovce. Varovanci Sergia Scariola so v prvem delu tekme vodili že s 13 točkami razlike, po prvi četrtini, v kateri se je znova izkazal Pau Gasol (8 točk), pa je na semaforju pisalo 19-8 v korist Špancev. Litva je po prvih desetih minutah imela zgolj 27 odstoten met iz igre (4/15) . Dobra igra košarkarjev z Iberskega polotoka se je nadaljevala tudi v drugi četrtini, prednost je v 13. minuti tekme znašala že visokih 15 točk (25:10). Po prvih dveh točkah Mantasa Kalnietisa so Litvanci uspeli znižati na 16:27, a je takoj na drugi strani s trojko odgovoril naturalizirani španski košarkar Nikola Mirotić. Vroči Gasol je z 12. točko v 16. minuti tekme povišal na visokih 34:18. Po minuti odmora sta Kalnietis in Jonas Valančiunas poskrbela za delni izid 5:0, a je Mirotić znova odgovoril s trojko in povišal na 37:23. Ko je že kazalo, da bodo Španci odšli na odmor z zajetnejšo prednostjo, je Jonas Mačiulis zadel trojko preko roke v zadnji sekundi prvega polčasa (41:33), v katerem sta kontakt z razigranimi Španci držala Renaldas Seibutis (12 točk) in Kalnietis (7 točk).

V tretji četrtini se je Špancem znova uspelo odlepiti od Litovcev, po trojki Paua Ribasa je na semaforju pisalo že 52:35 v korist Španije. Za najvišjo prednost v tretjem delu tekme je s trojko poskrbel Victor Claver (60:42). V zadnjo četrtino so Španci vstopili s prednostjo 17 točk, ki so jo uspešno zadržali vse do konca. Litvi se je sicer uspelo nekoliko približati, a so Španci unovčili svoje izkušnje in rutinirano poskrbeli za nov, še tretji naslov evropskih prvakov. Prvič so si Evropo pokorili leta 2009, drugič pa 2011.

Junak letošnjega EuroBasketa je blestel tudi na finalni tekmi.
Junak letošnjega EuroBasketa je blestel tudi na finalni tekmi. FOTO: Reuters

Španija - Litva 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20)
Gasol 25 + 12 skokov, Llull 12, Fernandez 11; Kalnietis in Seibutis po 13

Najboljša peterka prvenstva: Pau Gasol, Jonas Valančiunas, Jonas Mačiulis, Nando de Colo, Sergio Rodriguez.

MVP prvenstva: Pau Gasol

Najboljši strelec prvenstva: Pau Gasol