Kidričevo, 30. 07. 2015 20.58 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je odigrala prvo prijateljsko tekmo v okviru priprav na evropsko prvenstvo, ki bo na sporedu septembra. Varovanci Jureta Zdovca so se v Kidričevem pomerili z Novo Zelandijo in zmagali s 73:68.

Kapetansko vlogo je selektor Jure Zdovc pred tekmo z Novo Zelandijo predal Juretu Balažiču, ni pa mogel računati na kar nekaj igralcev, ki bodo v postavi na EP. Na tekmi je bilo v zapisniku 13 košarkarjev, ki so trenutno na pripravah, z izjemo Zorana Dragića, ki zaradi dogovora NBA-FIBA trenira individualno in ne sme zaigrati pred 1. avgustom. Prav tako v postavi ni bilo Jake Klobučarja, ki ima težave s hrbtom, Saše Zagorca, ki se vrača v proces treninga po operaciji kolena, ter Mihe Zupana, ki po dogovoru s selektorjem gostuje na svetovnem kongresu gluhih v Istanbulu in se bo reprezentanci znova pridružil 2. avgusta.

Slovenski košarkarji so v okviru priprav na Eurobasket 2015 odigrali prvo prijateljsko tekmo, tekmec je bila reprezentanca Nove Zelandije. Slovenci so večji del tekme rezultatsko zaostajali, ob polčasu je bilo +5 za goste, v zaključku tekme pa so slovenski košarkarji prešli v vodstvo in ga zadržali do konca (73:68). Prvi strelec Slovenije je bil Balažič s 15 točkami, Žiga Dimec jih je dosegel enajst, Alen Omić pa je dodal 10 točk in 6 skokov.

Slovenski košarkarji so v Kidričevem odigrali prvo prijateljsko tekmo.
Slovenski košarkarji so v Kidričevem odigrali prvo prijateljsko tekmo. FOTO: Damjan Žibert

Slovenija je iztržila uvodno zmago, Zdovc pa je spoznal tudi igralce, ki bodo v naslednjih tekmah, ko se bodo ekipi pridružili še manjkajoči člani, verjetno dobili manj priložnosti. Novi izzivi Slovenijo čakajo že prihodnji teden; najprej dve tekmi v ponedeljek in torek z Avstralijo (Laško, Stožice), nato pa še turnir v Rigi s Poljsko ter Latvijo.

Slovenija je tekmo dobila šele v zadnjih petih minutah. Do tedaj so bili gostje vseskozi v ospredju, nato pa je 'junakom' stekel met za tri točke. Luka Rupnik je v 36. minuti zadel za tri in vodstvo 59:57, Klemen Prepelič je dodal naslednjo trojko za 66:62, zadnji žebelj v novozelandsko krsto pa je zabil Nebojša Joksimović v zadnji sekundi napada (69:62) dobro minuto pred koncem. Zdovc je priložnost ponudil vsem trinajstim igralcem, ki jih je imel na klopi.

Slovenija - Nova Zelandija 73:68 (18:17, 33:38, 49:52).