Izjemni Curry s 40 točkami popeljal Golden State na prag finala

Houston, 24. 05. 2015 08.31 |

Košarkarji Golden State Warriors so na gostovanju s 115:80 visoko premagali Houston Rockets in v finalu zahodne konference lige NBA vodijo s 3:0. Po tretji zaporedni zmagi v seriji jih le še zmaga loči od velikega finala in boja za naslov prvaka, prvega po štiridesetih letih.

Stephen Curry
Stephen Curry FOTO: Reuters
Najkoristnejši igralec lige Stephen Curry je ob sedmih podajah in petih skokih zbral kar 40 točk in se lahko s soigralci uvrsti v finale že v noči na torek po slovenskem času, ko bo četrta tekma prav tako v Houstnu. Prvi nosilci so statistično sicer že v velikem finalu, saj v 116 poskusih v zgodovini lige še nobena ekipa v končnicah na štiri zmage ni nadoknadila zaostanka z 0:3. Ekipa Golden State ni igrala v finalu NBA od leta 1975, ko je osvojila naslov prvaka. Meter in 91 centimetrov visoki Curry je že na tej tekmi postavil rekord lige po številu trojk v končnicah, saj jih ima na 13 tekmah v tej sezoni že 64 in je s tem že prehitel Reggieja Millerja, ki je na 22 tekmah leta 2000 zbral 58 trojk. Vsi ostali soigralci so bili tako globoko v senci 27-letnega Curryja, saj je bil Draymond Green drugi najučinkovitejši s 17 točkami in 13 skoki, Klay Thompson je dodal 17 točk, Avstralec Andrew Bogut pa po 12 točk in skokov. The Baby faced (otroški obraz) MVP, kot tudi pravijo Curryju, je imel tokrat resnično izjemen večer. Na prejšnjih dveh tekmah je že imel povprečje 33,5 točk, 11 trojk in 5,5 podaje, tokrat pa je iz igre metal 12:19, od tega 7:9 za tri točke, zgrešil je le enega izmed desetih prostih metov, 14 točk pa je dosegel v razmaku treh minut v drugi četrtini in 10 v treh minutah tretjega dela igre.

James Harden
James Harden FOTO: Reuters

Houston je pred tem še upal na dostojen upor in mogoče tudi na zmago, saj je bilo v drugi tretjini še 38:29 za goste, nato pa je do polčasa prednost narasla na 62:37. James Harden, drugi v glasovanju za najkoristnejšega igralca lige, je dotlej iz igre zadel le enega izmed osmih poskusov, tekmo pa je končal s 17 točkami in metom 3:16 iz igre, ob tem pa je zadel 10 od enajstih prostih metov. Harden tako ni zdržal v dvoboju s Curryjem, kar je bilo ključno za visoko zmago gostov. Na prejšnjih dveh tekmah je imel Harden namreč povprečje 33 točk, 10,5 skoka in devet podaj. Dwight Howard, ki je igral kljub poškodbi kolena, ki jo je dobil na prvi tekmi serije, je bil za Joshom Smithom (16) tretji strelec domačih s po 14 točkami in skoki. "Steph je Steph," je kratko dejal trener Warriors Steve Kerr in dodal: "Je MVP. Za njim je briljantna sezona. Njegove mete je težko opisati. Mislim, da še nismo videli igralca, ki bi tako dobro zadeval. Preprosto, izjemna predstava." "Sedaj imamo izjemno priložnost, da zaključimo serijo. Ta tekma je bila najboljša, daleč pred vsemi. Dali so nam nekaj priložnosti na začetku tekme in te smo izkoristili ter dobili izjemen zagon. Ko smo že kmalu po začetku prišli do znatne prednosti, smo postali še bolj samozavestni. Nič nas ni moglo zaustaviti," pa je dejal Curry.