Carigrad, 12. 09. 2017 19.31 |

Španska košarkarska reprezentanca je prvi polfinalist Eurobasketa 2017, potem ko je v četrtfinalu v drugem polčasu zmlela izbrano vrsto Nemčije (84:72). Pri zmagovalcih je z meti za tri točke blestel Marc Gasol, skupno je dosegel 28 točk. V polfinalu Furio čakajo Slovenci.

Marc Gasol je blestel z meti za 3 točke (4/6) in na koncu vknjižil 28 točk.
Marc Gasol je blestel z meti za 3 točke (4/6) in na koncu vknjižil 28 točk. FOTO: Fiba

Nemci so v tekmi vstopili naravnost fantastično, saj so v četrti minuti vodili s 7:0, vodstvo pa so v nadaljevanju še povišali in pri zaostanku z 2:11 je prvič z minuto odmora moral reagirati selektor španske reprezentance Sergio Scariolo. Minuta odmora je 'precej ostareli' Furii dobro dela, saj se je hitro približala na vsega dve točki zaostanka (11:13). Do konca četrtine so Nemci uspeli zadržati prednost in na prvi daljši odmor odšli s prednostjo treh točk (19:16).

Nemci so dobro vstopili tudi v drugo četrtini in znova prišli do nekoliko višjega vodstva (25:18), toda Španci so se po trojki Joana Sastreja v 13. minuti tekme približali na vsega koš zaostanka (23:25). Dve minuti kasneje so Španci s košem Juancha Hernangomeza povsem ujeli Nemce (27:27), nemudoma pa je z minuto odmora reagiral nemški selektor Chris Fleming. S trojko v zadnji sekundi napada je Špance v prvo vodstvo na tekmi popeljal Sergio Rodriguez (30:27), ki se je po pretekli sezoni iz ligi NBA znova preselil v Evropo k ruskemu CSKA-ju.Španci vodstva do konca prvega polčasa niso več izpustili iz rok, a na odmor med polčasa so odšli z zgolj točko prednosti (34:33).

Uvod tretje četrtine je znova pripadel Nemcem. Ti so grizli v obrambi in z razigranim Dennisom Schröderjem, ki je dobro razigraval soigralce, prišli do ponovnega vodstva s 47:43. Špance je v igri držal Marc Gasol, svoje pa je dodal še razpoloženi Sastre, ki je Furio z drugo trojko (iz dveh poskusov) povedel v vodstvo s 50:48. Sledil je koš Schröderja za izenačenje, nato pa dve trojki Špancev (Rodriguez in M. Gasol) za prvo nekoliko višje vodstvo Špancev (56:50). Španci so v tretji četrtini le ogreli 'starodobnika' in v 30. minuti prišli do dvomestnega vodstva z 62:51. Blestel je center Marc Gasol, ki je tik pred koncem tretje četrtine zadel trojko za 65:53 ob skupnem metu za tri točke 4/6.

V zadnji četrtini je uvodoma stik s Španci sam držal Schröder, ki je s štirimi zaporednimi točkami znižal na 57:67, a je hitro sledil odgovor Špancev za ponovno vodstvo z dvanajstimi točkami (69:57), kar je nemškega selektorja Fleminga prisililo v minuto odmora. Z 28. točko je Gasol Španijo štiri minute in pol do konca tekme popeljal v vodstvo za 13 točk (74:61), Nemce je tako do konca tekme čakala misija nemogoče. Po novi trojki Rodrigueza je bilo bolj ali manj jasno, da so Španci prvi polfinalisti evropskega prvenstva 2017. Na koncu so slavili z razliko 12 točk, na semaforju carigrajske dvorane je pisalo 84:72 v njihovo korist. Najboljši strelec tekme je bil Marc Gasol z 28 točkami. Ta je tokrat zadel kar štiri trojke, zanimivo pa je, da pred tem v članski karieri za špansko reprezentanco še nikoli ni zadel trojke na uradni tekmi. 19 točk je dodal njegov starejši brat Pau Gasol, 11 pa jih je vknjižil tretji strelec španske reprezentance Sergio Rodriguez.

Carigrad, EP, četrtfinale (prenos na Kanal A in VOYO)

Nemčija - Španija 72:84 (19:16, 14:18, 20:31, 19:19)