FOTO in VIDEO: Dončić tudi s kapetanom Dragićem ob sebi ne popušča, Madžari padli v zadnji četrtini

Maribor, 04. 08. 2017 19.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenska košarkarska reprezentanca je v mariborski dvorani Tabor dobila tudi drugo pripravljalno tekmo pred evropskim prvenstvom. Slovenci so ob povratku kapetana Gorana Dragića, ki je prvič zaigral z Luko Dončićem, šele v zadnji četrtini strli odpor Madžarske (84:64).

• Pogovor z Goranom Dragićem po tekmi Slovenija - Madžarska
    01:26
    Pogovor z Goranom Dragićem po tekmi Slovenija - Madžarska
  • Vrhunci tekme Slovenija - Madžarska
    04:04
    Vrhunci tekme Slovenija - Madžarska
Izbranci selektorja Igorja Kokoškova se bodo v Mariboru znova predstavili v nedeljo, ko jih ob 20.15 čaka še tekma s Češko. S preizkušnjama na Štajerskem je Slovenija končala prvo tretjino pripravljalnih tekem, hkrati pa predzadnjič igrala pred domačo publiko. Naslednji konec tedna jo namreč v Opatiji čakata tekmi s Hrvaško in Ukrajino, 18. in 19. avgusta se bo mudila na turnirju v Izraelu, zadnjo tekmo pred odhodom v Helsinke pa bo odigrala 24. avgusta v Stožicah proti Hrvaški.

Medtem, ko so se Madžari v prvo tekmo pokala Adecco v mariborski dvorani Tabor podali brez prvega zvezdnika Adama Hange, selektor Slovenije Igor Kokoškov ni štedil moči in drugi pripravljalni obračun pred odhodom na evropsko prvenstvo začel tako z Luko Dončićem kot tudi s kapetanom in prvim zvezdnikom reprezentance Goranom Dragićem. Anthony Randolph je manjkal zaradi odhoda na poroko v Združene države Amerike. To je bilo prvič, da sta biser Real Madrida Dončić in as Miami Heat Dragić združila moči na parketu, naveza pa je kljub veliki vročini v dvorani takoj pokazala znake plodnega sodelovanja. Dončić je že po sodniškem metu ukradel žogo gostom in zlahka položil za prve petkove točke, nato pa po podaji Dragića zadel še z razdalje. Trojke je po slabih treh minutah član Reala metal stoodstotno (2/2). Dragić je gledalce dvignil na noge z lepim "rolingom" sredi prve četrtine, Slovenija pa se Madžarov dolgo časa ni otresla. V šesti minuti so z metom za tri točke Rosca Allena sosedje izenačili (13:13), a jih je hitro, z že tretjo zaporedno trojko, "umiril" nezgrešljivi Dončić. Ljubljančan je skupaj z Dragićem prvo četrtino sklenil na klopi, Slovenija pa je s prostim metom Matica Rebca na krajši premor odšla z minimalno prednostjo (19:17). Obramba Slovenije ni delovala ravno nepozabno in Madžari so kljub nekaj lepim akcijam Rebca ter Žige Dimca ob precej premešani domači peterki na parketu izenačili izid (25:25).

Dragić je na parketu prvič zaigral ob Luki Dončiću in mu hitro podal za prvi "skupni" koš. FOTO: Damjan Žibert

Selektor Kokoškov je v ogenj vnovič poslal Dragića, ki mu je priključil še Klemna Prepeliča, varovance pa opozoril, da naj povedo, če so preutrujeni, ker da zahteva veliko boljšo predstavo. Dimec in Prepelič sta gledalce dvignila na noge z lepo akcijo in zabijanjem, a kaj, ko je David Vojvoda po slabih štirih minutah druge četrtine z metom z razdalje poskrbel za madžarsko vodstvo (27:28). To je bil znak, da je Kokoškov vnovič na igrišče poslal Dončića. Nekaj iskric je poletelo med Prepeličem in Adamom Tothom, potem ko je zadnji grdo pokosil Eda Murića z nešportno osebno napako, tehnično je dobil še madžarski selektor. Murić je z uspešnimi prostimi meti poskrbel za novo slovensko vodstvo (31:28), naši košarkarji pa so imeli na voljo slabih pet minut pred koncem prvega polčasa še napad. Dončić je pod slovenskim košem nato priigral žogo in s podajo do Murića spet dobil ovacije, Slovenija pa je spet občutneje povedla, a spet je bil Vojvoda tisti, ki je približal Madžare. Izid je ob odličnem madžarskem metu z razdalje ostajal tesen vse do zaključka polčasa, ko je po lepi akciji Toth (37:36) s polaganjem še dodatno znižal zaostanek rdečih. Rebec je vnovič zadel le en prosti met v izdihljajih polčasa, Madžari pa so se nato spet sprehodili do koša v vsega nekaj sekundah in na odmor odšli z 38:38.

Na drugi polčas so Madžari prišli brez izključenega srbskega selektorja Stojana Ivkovića, ki si je privoščil precejšnjo blamažo in v enega od sodnikov vrgel žogo ter si tako prislužil kazen, ki bi lahko v naslednjih dneh postala še precej hujša. Zaradi omenjene tehnične napake se je drugi polčas začel malce nenavadno, z dvema (uspešnima) prostima metoma Prepeliča in Slovenija je vnovič povedla ter s košema Alekseja Nikolića in Murića ušla na 44:40. Razliko je ohranil Dončić, ki je hitro odgovoril na še en uspešen madžarski met z razdalje s svojo že četrto trojko večera. Madžari so dobre štiri minute pred koncem tretje četrtine z novim uspešnim metom z razdalje vseeno dvakrat uspeli tudi povesti (51:52), medtem ko je slovenska igra povsem zvodenela. A v zaključku četrtine so varovanci Igorja Kokoškova po dveh hitrih protinapadih prek Blažiča in Vidmarja, ki je zabil žogo skozi obroč ter malce prebudil od vročine povsem otopelo občinstvo, uspeli prvič na tekmi pobegniti na že precej občutno razliko (58:52). Domača obramba še naprej ni bila na tekmovalni ravni in Madžari so kar nekajkrat iz drugega ali celo tretjega poskusa uspevali zadeti. Kljub temu slovenski naskok pred zadnjo četrtino ni skopnel, na zadnji mali premor so Slovenci odšli ob izidu 60:55.

Slovenci so najboljšo igro prikazali v zaključku tekme.
Slovenci so najboljšo igro prikazali v zaključku tekme. FOTO: Damjan Žibert

Zaključek dvoboja se je začel s košem Vidmarja, ki si je ob enajsti točki tako že zagotovil dvomestno število točk na tokratnem obračunu. Vidmar je Slovence po lepi akciji oddaljil že na plus devet (64:55), nato pa podelil še blokado pod košem in na klop odšel z zasluženim aplavzom. Ta se je še okrepil, ko je prvo trojko zadel Prepelič, Rebec pa ukradel žogo in mirno položil za ekspresen dvoštevilčni naskok in izid 69:55. To so bile najboljše minute Slovencev na tekmi in Prepelič je z novo trojko naskok še povišal na +17, Dimec s prostima metoma na +19, Dončić pa po domiselni akciji na +21 (76:55). S kasnejšo 18. točko je Ljubljančan po delnem izidu 16:0 odšel na klop in dobil glasen aplavz za še drugo tekmo v dresu reprezentance, ki jo je sklenil kot prvi strelec moštva. Madžari so se tri minute pred koncem dvoboja sicer uspeli približati (78:64), a so slovenski košarkarji dvoboj uspeli mirno pripeljati h koncu ter s premiernim košem Jana Kosija v članski izbrani vrsti slavili z okroglimi dvajsetimi točkami naskoka.

Pokal Adecco, 1. krog:

Slovenija ‒ Madžarska 84:64 (19:17, 19:21, 22:17, 24:9)
* Dvorana Tabor, gledalcev 2500, sodniki: Zupančič, Mauer, Pohleven (vsi Slovenija).

Slovenija: Rebec 6 (2:4), Dragić 2, Nikolić 4, Prepelič 10 (4:6), Murić 7 (3:3), Blažič 6 (2:2), Vidmar 13 (5:7), Hrovat 2, Dimec 8 (2:2), Čančar 8 (2:2), Dončić 18.

Madžarska: Allen 13 (1:2), Keller 3 (1:2), Wittmann 13, Vojvoda 15 (2:2), A. Toth 2, Ferencz 10, Perl 8.

Prosti meti: Slovenija 20:26, Madžarska 4:6.
Met za dve točki: Slovenija 23:37, Madžarska 15:38.
Met za tri točke: Slovenija 6:20 (Dončić 4, Prepelič 2), Madžarska 10:26 (Vojvoda 3, Wittmann 3, Ferencz 2, Allen 2).
Skoki: Slovenija 35 (24 + 11), Madžarska 34 (16 + 18).
Osebne napake: Slovenija 12, Madžarska 28.