Carigrad, 13. 09. 2017 12.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Srbski košarkarji so brez težav ugnali Italijo in se posledično prebili v polfinale evropskega prvenstva v Carigradu (83:67). Po rahli pobudi Azzurov na uvodu so vajeti igre v svoje roke v nadaljevanju vzeli varovanci Aleksandra Đorđevića, ki so prek razpoloženih Bogdanovića, Lučića in Marjanovića nadigrali tokratnega tekmeca. V polfinalu se bodo Srbi znova udarili z Rusi, ki so v precej bolj izenačeni bitki strli odpor Grkov (74:69).

EP, četrtfinale:
Srbija - Italija 83:67 (18:17, 26:16, 15:15, 24:19)

Srbska in italijanska izbrana vrsta pišeta bogato zgodovino medsebojnih košarkarskih obračunov na velikih tekmovanjih. Na eni strani močno zdesetkana zasedba legendarnega Aleksandra Đorđevića in na drugi prekaljeni italijanski strokovnjak Ettore Messina, ki je brez prvega zvezdnika Danila Gallinarija ustvaril izjemno vzdušje znotraj moštva, sta bila osnovna predpogoja za vrhunsko košarkarsko predstavo na parketu Sinan Erdem Arene.

Bogdan Bogdanović je bil z 22 točkami nerešljiva uganka za italijansko obrambo.
Bogdan Bogdanović je bil z 22 točkami nerešljiva uganka za italijansko obrambo. FOTO: Fiba
Uvodnih 5 minut je bilo povsem v znamenju 'Azzurov', ki so povedli s 5:0. Srbi še nekoliko pod vtisom pomembnosti srečanja niso našli ustreznih rešitev za čvrsto italijansko obrambo, toda naposled se je "opogumil" Bogdan Bogdanović za uvodne srbske točke, kmalu zatem pa sta se mu priključila še Lučič in Boban Marjanović pod obročema. Prvo vodstvo na tekmi Srbi beležijo v 7. minuti po košu že omenjenega Marjanovića (8:7), dve minuti kasneje je bilo že +4 (16:12). Opazna je bila razlika v kakovosti med ekipama, Italijani so se precej mučili že v skupinskem delu v Tel Avivu, medtem ko Srbija vidno dviguje formo pred zaključnimi boji za medaljo. Prva četrtina se je končala z minimalno prednostjo Srbov (18:17). Srbija je v 16. minuti po košu Marjanovića nekoliko ušla (32:27), po trojki Lučića pa je bila prednost še bolj otipljiva (35:27). Agresivna obramba je srbskim košarkarjem omogočala mirnejšo igro v napadu, kar je dve minuti pred koncem polčasa lepo izkoristil Milan Mačvan z novo trojko za srbskih +11 (38:27).

V nadaljevanju se je tandemu Bogdanović - Marjanović pridružil še Kuzmić za novo trojko za +15 Srbije v 25. minuti (52:37). Italijanom so evidentno začele pojenjati moči, Messina je s številnimi minutami odmora skušal predramiti svoje varovance, a neuspešno. Srbija je še naprej pridno polnila tekmečev koš, medtem ko na drugi strani ustreznega odgovora ni bilo. Delni preblisk Italije po šestih zaporednih točkah Bighlija in Aradorija za - 8 (46:54), toda to je bilo vse, kar so evropski prvaki iz leta 1999 uspeli storiti proti objektivno kvalitetnejše Srbije. Tretji del srečanja se je končal z 11 točkami prednosti za Srbijo (59:48). V zadnjem delu je srbska prednost le še rasla in zrasla do neulovljivih +16 v 38. minuti (77:61), ko je bil v protinapadu uspešen Lučić.

Grčija - Rusija 69:74 (24:17, 13:14, 16:20, 16:23)

Grčija in Rusija sta se spopadli za tretjo polfinalno vstopnico, varovanci selektorja Kostasa Minasa so uvodno četrtino odprli z uspešnim metom Kostasa Sloukasa za tri točke (3:0). Vse do 5. minute smo spremljali izenačeno igro, Rusi so sicer v 6. minuti po koših Kulagina in Hvostova povedli za +4 (9:13), nato pa so stvari v svoje roke vzeli izkušeni grški košarkarji, predvsem Nick Calathes, ki je z odlično igro v obrambi povsem omejil odličnega Alekseja Šveda na drugi strani, Jorgos Printezis in Kostas Papanikolaou pa sta vsako tekmečevo napako kaznovala z uspešno izvedenim protinapadom. Po košu centra Iannisa Bourousisa je Grčija povedla za +4 (19:15), predvsem je bodla v oči nepovezana igra varovancev selektorja Sergeja Bazareviča v napadu, ki si je uvrstitev med osem najboljših reprezentanc na stari celini zagotovila ravno z odličnim ravnovesjem med obrambno in napadalno igro. Hrvaška v osmini finala ni uspela zaustaviti Šveda, kar je privedlo do visokega poraza, medtem ko je Grčija z ekipno strategijo izničila ruski met z razdalje, obenem pa so robustni grški centri prepričljivo dobili skok v napadu in s tem možnost večkratnih ponovitev napada.Uvodna četrtina se je tako končala s 7 točkami razlike v korist Grčije (24:17).

Ruskim košarkarjem je v 2. polčasu četrtfinalnega obračuna z Grčijo na EP v Carigradu uspel preobrat in naposled zaslužena uvrstitev med štiri najboljša moštva na stari celini. FOTO: AP

Tudi v drugi četrtini so Grki zelo malo grešili, Rusi pa čedalje več tako v obrambi kot v napadu. Calathes je s svojo prvo trojko na srečanju Grčijo v 14. minuti povedel do vodstva 29:22, v naslednjih dveh napadih pa je bil s štiri zaporednimi točkami uspešen še Printezis za otipljivih +11 Grkov (33:22). Menjavanje ritma, ki si ga naveza Calathes-Sloukas lahko privošči, je povsem spodrezala krila Rusom, ki so z obupanimi meti za tri točke iskali rezultatski priključek, a precej neuspešno. S košem Sloukasa v 16. minuti so Grki pobegnili že na +13 (35:22). Ko je že kazalo, da bodo Rusi še bolj 'potonili', so se prebudili Fridzon, Kulagin in Hvostov. Ta trojica je v vsega minuti in pol naredila delni izid 7:0 za zmanjšanje zaostanka (35:29). Na odmor je Grčija odšla s  6 točkami prednosti (37:31).

Trojka Printezisa na začetku 3. četrtine je napovedovala podobno nadaljevanje obračuna v Carigradu, kjer so v prvem polčasu prevladovali grški košarkarji. Še v 24. minuti so tekmeci slovenske reprezentance iz skupinskega dela v Helsinkih po košu Kostasa Sloukasa vodili za visokih +11 (47:36), nato pa so Rusi po minuti odmora selektorja Sergeja Bazareviča zaigrali precej bolj agresivno v obrambi, v napadu pa sta se razigrala do tedaj nerazpoloženi Šved in Voroncevič. Slednja sta za delni ruski izid 9:0 prispevala vseh 9 točk, kar je "Zbornajo komando" pripeljalo do zaostanka za 4 točke (49:45). Ko je Šved 40 sekund pred koncem tretjega dela tekme izenačil na 51:51, je postalo jasno, da bomo v zadnji četrtini spremljali pravo dramo med dvema izjemno izenačenima moštvoma. Reztultat 3. četrtine je s košem v zadnjih sekundah postavil Bourousis (53:51).

Voroncevič je s trojko v 32. minuti po dolgem času povedel svoje moštvo do vodstva z dvema točkama razlike (58:56). Grški košarkarji so vidno pešali, njihov selektor Minas pa se je očitno odločil zaupati zgolj šesterici igralcev, kar ga je na koncu stalo uvrstitve v polfinale EP-ja. V 34. minuti je Aleksej Šved s svojo 24. točko Rusijo odpeljal na +6 (65:59), na drugi strani je bil "vroč" Nick Calathes, ki pa sam ni uspel zrežirati preobrata. Rusi so z uspešnim izvajanjem prostih metov v končnici ohranili dovolj veliko prednost za mirno končnico in naposled veliko zmago.