FOTO in VIDEO: Dončić tudi ob tretji zmagi Slovenije najboljši strelec, reprezentanco zapuščata (še) Lorbek in Hrovat

Maribor, 06. 08. 2017 19.55 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je dobila tudi tretjo pripravljalno tekmo pred Eurobasketom 2017. V Mariboru so varovanci Igorja Kokoškova z 88:80 premagali češko izbrano vrsto. Znova je bil najboljši strelec Luka Dončić z 20 točkami, 18 jih je dodal Goran Dragić. Odlično je minute izkoristil tudi Vlatko Čančar (14 točk), ki ni zgrešil niti enega meta iz igre.

• Vrhunci košarkarske tekme Slovenija - Češka (88:80)
    09:01
    Vrhunci košarkarske tekme Slovenija - Češka (88:80)
  • Luka Dončić po zmagi nad Češko v Mariboru
    00:49
    Luka Dončić po zmagi nad Češko v Mariboru

Naslednji teden slovensko izbrano vrsto čakata dve tekmi v Opatiji, nato je na vrsti turnir v Izraelu, 24. avgusta pa sledi še zadnja preizkušnja pred odhodom na Finsko proti Hrvaški.

Iz reprezentance se po tekmi s Češko poslavljata Erazem Lorbek in Gregor Hrovat, so sporočili z Košarkarske zveze Slovenije. Že pred tem sta priprave zapustila Luka Rupnik in Blaža Mahkovica. Zdaj jih v reprezentaci ostaja še 15.

Prvi koš na tekmi za Slovenijo je dosegel Goran Dragić, ki je v prvi minuti tekme izenačil na 2:2, potem ko so Čehi prvi zadeli s črte prostih metov. Čehi so na Dragićev koš hitro odgovorili in z delnim izidom 7:0 povedli z 9:2. Po uspešni akciji centra Gašperja Vidmarja, nad katerim je bil storjen še prekršek za (zadeti) prosti met, je v četrti minuti Slovenija znižala zaostanek, s košema Eda Murića pa se približala na vsega točko minusa (11:12). Češki strateg Ronen Ginzburg ni čakal z minuto odmora, ki je Čehom kar koristila, saj so slabe štiri minute do konca prve četrtine povedli s 17:14. Slovenija je prvič na tekmi do vodstva prišla v 8. minuti, ko je dva prosta meta zadel Dragić (18:17). Prednost ni trajalo dolgo, saj je s trojko na drugi strani odgovoril Lukaš Palyza. Prav ta je z drugo trojko na tekmi povedel Čehe v vodstvo s 23:20. Vodstvo je gostom uspelo zadržati do konca prve četrtine, ki so jo dobili z rezultatom 24:23.

Druga četrtina se je za Slovence začela precej bolje kot prva, saj je trojko hitro zadel Vlatko Čančar in četo Igorja Kokoškova popeljal šele do drugega vodstva na tekmi (26:24). Tega sta s košema nadgradila Jaka Blažič in Čančar. Tako so Slovenci prvič vodili z malce višjo prednostjo (30:24). Sledila je nova minuta odmora na zahtevo češkega selektorja, ki je gostom zelo koristila, saj so se s tremi zaporednimi koši dokopali do izenačenja na 30. Odzval se je tudi slovenski selektor Kokoškov in po minuti odmora so njegovi varovanci hitro naredili delni izid 8:0 ter se znova dokopali do nekoliko višjega vodstva (38:30). Tega jim je uspelo zadržati do konca prvega polčasa, ki so ga dobili z 48:41.

Ob koncu tekme so novopečeni člani reprezentance morali prestati krst, in sicer so morali zapeti zbranim gledalcem v dvorani Tabor. FOTO: Miro Majcen
Prvi polčas smo odigrali kar solidno, naredili nekaj točk prednosti, nato pa smo popustili, a v zaključku vseeno zasluženo prišli do zmage. Čaka nas še precej dela, zlasti na fizični pripravljenosti, saj se nam pozna, tudi meni osebno, da imamo težke noge in da ne zdržimo cele tekme v istem ritmu. Goran Dragić

Tretje četrtine Slovenci niso začeli najbolje in dopustili, da se Čehi približajo na vsega eno točko zaostanka (51:50). Dragiću je vendarle uspelo držati stik z gosti: s sedemnajsto doseženo točko je Slovenijo šest minut do konca tretje četrtine popeljal v vodstvo s 56:53. S trojko Čančarja in odličnim prodorom Murića so se Slovenci v nadaljevanju tretjega dela tekme znova malce odlepili (62:57). Žilavi Čehi se niso dali in odgovorili s trojko Jaromirja Bohačika. Po košu Tomaša Satoranskyja je po 29 minutah na semaforju dvorane Tabor pisalo 64:64. Še pred iztekom tretje četrtine pa so gostje povedli s košem starega znanca slovenskih parketov Jirija Welscha. Tretjo četrtino so po točki Dončića z linije prostih metov Čehi dobili z izidom 66:65.

V zadnjih deset minut tekme so Slovenci vstopili precej bolj odločno in z delnim izidom 4:0 povedli z 69:69, a so Čehi našli odgovor z dvema trojkama Lubomirja Peterke ter se znova dokopali do vodstva z 72:71. Na drugi strani je trojko za Slovenijo prispeval Dončić (74:72). Prav Prepelič in Dončič sta z novima košema Slovence popeljala v malce bolj lagodno vodstvo (81:74), a se žilavi Čehi še enkrat več niso predali in s trojko Vojtecha Hrubana približali na štiri točke zaostanka. Tako kot na preteklih tekmah tudi zdaj vroči Dončić je znal odgovoriti na drugi strani – zadel je trojko za udobno vodstvo s 84:77. Po treh realiziranih prostih metih Čančarja je na semaforju pisalo že varnih 87:77 v korist slovenske izbrane vrste. Gostje so se dobro minuto pred koncem tekme znova malce približali, in sicer z dvema zadetima prostima metoma Satoranskyja (87:80), a so Kokoškovi varovanci rutinirano pripeljali tekmo do konca (88:80) in se veselili še tretje zmage v tem pripravljalnem obdobju.

Zmago je sicer malce skazila poškodba enega vidnejših posameznikov pri Sloveniji Čančarja. 20-letnik si je v predzadnji minuti poškodoval gleženj, podrobne zdravniške preiskave pa bodo razkrile, kako huda je poškodba.