Opatija, 12. 08. 2017 06.30 |

Derbi s Hrvaško je bil do sedaj najresnejši pripravljalni preizkus slovenskih košarkarjev pred odhodom na evropsko prvenstvo. Na izenačenem srečanju so se na koncu zmage veselili gostitelji, ki so bili boljši za štiri točke (85:81). Prvi strelec tekme je bil Luka Dončić, ki je dosegel 27 točk.

Slovensko košarkarsko reprezentanco je čakala najtežja preizkušnja v dosedanjem delu priprav na evropsko prvenstvo. V Opatiji se je pomerila s Hrvaško, to je bila za slovenske reprezentante četrta od osmih prijateljskih tekem. Dosedanje tri so varovanci selektorja Igorja Kokoškova dobili s povprečno razliko dobrih 14 točk. Premagali so rusko univerzitetno reprezentanco, Madžarsko in Češko, najboljši strelec na vseh treh tekmah pa je bil Luka Dončić s povprečjem 17,3 točke. Na četrti so doživeli prvi poraz, Hrvati so zmagali za štiri točke, edina kostanta je dejstvo, da je bil tudi tokrat prvi strelec 18-letni Dončić, ki je tokrat še malce dvignil povprečje, dosegel je 27 točk (za tri točke 6/8) in bil prvi strelec tekme, v statistiko je vpisal še osem skokov in pet podaj.

Pri Sloveniji je manjkal Vlatko Čančar, ki okreva po poškodbi gležnja, v ekipo pa sta se vrnila Matic Rebec, ki je prebolel angino, ter Anthony Randolph, ki je imel nekaj prostih dni zaradi poroke v ZDA, vendar pa je Američan vso tekmo ostal na klopi.

Selektor Igor Kokoškov je v prvo peterko postavil Gorana Dragića, Dončića, Eda Muriča, Klemena Prepeliča in Gašperja Vidmarja. Slovenci so dobro začeli, povedli s 7:0, Hrvati so jih lovili in ulovili tri minute pred koncem prve četrtine za izenačenje na 13:13. Z dvema trojkama Dončića in Muriča so Slovenci znova ušli in na koncu dobili četrtino za šest točk (25:19). Tudi nadaljevanje je bila zelo izenačeno, Slovenci so bili v manjši prednosti (34:25 dobrih šest minut pred koncem polčasa), a so po koncu odigranih dvajsetih minut vodili Hrvati, sicer le za točko (46:45). Prvi strelec polčasa je bil Luka Dončić s 16 točkami.

Tretja četrtina ni prinesla sprememb, Slovenci so minimalno vodili, nato pa so Hrvati prešli v vodstvo dobre pol minute pred koncem četrtine, ob koncu pa so imeli celo najvišjo prednost na tekmi (67:63). V končnici tekme so bili za odtenek boljši Hrvati, ki so minuto in pol pred koncem povedli za 83:78, Dončić je zadel trojko, gostitelji pa so zadržali prednost in zmagali z 85:81. Dončić je dosegel 27 točk, Murič jih je dodal 20, pri Hrvatih je bil najboljši Dario Šarić s 25 točkami. Hrvati so dobili skok (35:34), Slovenci pa imajo velike rezerve pri prostih metih (17:30).

Slovenija bo pred odhodom na Eurobasket v Helsinke skupaj odigrala kar tri prijateljske tekme s Hrvaško. Druga tekma bo v Stožicah 24. avgusta, zadnja pa dan kasneje, a za zaprtimi vrati, se pravi brez prisotnosti gledalcev. Hrvaška je v pripravah, ki jih je začela konec julija, torej deset dni kasneje kot Slovenija, odigrala dve prijateljski tekmi. Premagala je tako Francijo kot Litvo, najboljša posameznika pa sta bila zvezdnika iz lige NBA Dario Šarić in Bojan Bogdanović. Slovenija bo v nedeljo v Opatiji igrala še z Ukrajino, naslednji teden pa jo čaka prijateljski turnir v Izraelu proti domači vrsti in Turčiji.