Po izjemnem prvem polčasu v nadaljevanju mrk Slovenije za nov poraz

Ljubljana, 02. 12. 2018 06.00 |

Slovenska košarkarska izbrana vrsta je v obračunu 4. kroga drugega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo v Stožicah gostila Latvijo in po izjemnem prvem polčasu, ki ga je dobila s 17 točkami naskoka (46 : 29), v nadaljevanju tekme močno popustila in izgubila s 77 : 82. Junak obračuna je bil latvijski ostrostrelec Janis Blums z 28 točkami, najboljši v slovenskem dresu pa je bil Matic Rebec s 27.

Pogovor s predsednikom Košarkarske zveze Slovenije Matejem Erjavcem

Pred dvobojem četrtega kroga drugega dela kvalifikacij za košarkarsko svetovno prvenstvo se je v Stožicah na lep način od slovenskega reprezentančnega dresa poslovil izkušeni krilni center Saša Zagorac, kar je njegovim zdaj že nekdanjim soigralcem očitno vlilo nekaj dodatne spodbude in energije.

Slovenska igra je bila v primerjavi z zadnjim gostovanjem v Zaporožju, kjer so četo selektorja Rada Trifunovića Ukrajinci 'zamrznili' na -28, neprimerno boljša - predvsem pa veliko bolj borbena. Začetna slovenska peterka Matic Rebec - Vlatko Čančar - Gregor Hrovat - Edo Murić - Jan Kosi je v srečanje vstopila pogumno in z veliko željo po tretji kvalifikacijski zmagi, ki pa s stališča končne uvrstitve ne bi prinesla nobene spremembe. Ob spodbudi domačih privržencev je najbolj izstopal razpoloženi organizator igre Rebec, ki je zadeval z vseh položajev, v nadaljevanju prvega polčasa sta se mu priključila še srčni kapetan Edo Murić in visoki Jan Kosi. Latvija je še v 7. minuti vodila s 17 :16, nato pa je Slovenija iz minute v minuto prevzemala vse večjo pobudo v igri, narekovala ritem in v 4. minuti druge četrtine po uspešno izvedenih prostih metih Blaža Mahkovica prvič na dvoboju povedla z dvomestnim številom točk (33 : 23).

Slovenski košarkarji so po izjemnem prvem polčasu v nadaljevanju tekme z Latvijo močno popustili in na koncu izgubili s petimi točkami razlike (77 : 82). FOTO: Miro Majcen

V 17. minuti je razlika v korist Slovenije znašala 11 točk (40 : 29), po dveh zaporednih trojkah na koncu našega najboljšega strelca Matica Rebca, ki se je ustavil pri 27 točkah, pa visokih + 17 (46 : 29), kar je bil tudi rezultat po 20 minutah igre. Pričakovanja pred nadaljevanjem tekme so bila razumljivo velika, pozitivne vibracije, ki so prihajale iz Stožic pa so napovedovale podobno nadaljevanje košarkarjev v modrih dresih, toda dobili smo diametralno nasprotno sliko, ki je v ospredje postavila do tedaj povsem nebogljeno latvijsko izbrano vrsto.

Blums jeziček na tehtnici
Že na začetku tretje četrtine se je pri Latviji razigral ostrostrelec Janis Blums, ki je samo v drugem polčasu dosegel vseh svojih šest trojk. Po eni izmed teh v 23. minuti so se tokratni naši tekmeci približali na 11 točk zaostanka (37 : 48). Nato je odgovorila Slovenija z delnim izidom 6 : 0 za vnovičen pobeg na za oko varnih 15 točk naskoka (54 : 39), a so napake naših košarkarjev v nadaljevanju botrovale, da so sami razigrali že omenjenega Blumsa, Dairisa Bertansa (18) in centra Martinsa Meiersa (16), ki so tako rekoč sami premagali Slovenijo.

Po 30 minutah igre je semafor v Stožicah kazale le še štiri točke prednosti za Slovenijo (62 : 58), ob tem pa je selektor Trifunović postajal vse bolj nervozen ob nabiranju osebnih napak njegovih ključnih mož. Ko sta igro pet minut pred koncem tekme pri izidu 62 : 68 za Latvijo morala zapustiti naša dva najvišja košarkarja Jan Kosi in Urban Durnik, se je slovenska ladja začela potapljati. Upanje na srečnejši razplet je z novo trojko vrnil Rebec (66 :68), a je končnica obračuna vnovič pripadla izkušenejšim Latvijcem, ki so na koncu slavili z 82 : 77.

Latvijska obramba je bila v drugem polčasu previsoka ovira za slovenske reprezentante. FOTO: Miro Majcen

Kvalifikacije za SP, skupina I, drugi del, 4. kolo, izid:
Slovenija - Latvija 77 : 82 (22 : 20, 24 : 9, 16 : 29, 15 : 24)
Dvorana Stožice, gledalcev 2000, sodniki: Lanzarini (Italija), Gurion (Izrael), Bissuel (Francija).

Slovenija: Rebec 27 (2:2), Durnik 4, Murić 12 (3:6), Mesiček 2, Kosi 2, Hrovat 12 (6:6), Mahkovic 6 (4:4), Čančar 9 (5:6), Čebašek 3.

Latvija: Silins 9, Blums 28 (8:9), Bertans 18 (8:9), Lomazs 7 (2:2), Vecvagars 3, Zakis 1 (1:2), Meiers 16 (6:10).

Statistika tekme:
Prosti meti: Slovenija 20:24, Latvija 25:32.
Met za dve točki: Slovenija 15:42, Latvija 9:18.
Met za tri točke: Slovenija 9:26 (Rebec 7, Murić, Čebašek), Latvija 13:41 (Blums 6, Silins 3, Bertans 2, Lomazs, Vecvagars).
Skoki: Slovenija 39 (26 + 13), Latvija 44 (33 + 11).
Osebne napake: Slovenija 29, Latvija 24.
Pet osebnih: Grazulis (27.), Kosi (34.), Durnik (35.), Blums (40.), Murić (40.).

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

40'

Latvija porazila Slovenijo v Stožicah

Po odličnem prvem polčasu, ki ga je Slovenija dobila za visokimi 17 točkami naskoka (46 : 29) je nadaljevanje prineslo rezultatski zasuk in končno zmago gostov z izidom 77 : 82. Jeziček na tehtnici je bil izjemni Janis Blums, ki je dosegel 28 točk, od tega šest trojk.

40'

Rebec za upanje

Zadnja trojka Matica Rebca 25 sekund pred koncem je vlila trohico upanja na morebiten preobrat. Latvijci vodijo za tri točke (77 : 80).

37'

Neustavljivi Blums

Po izenačenju na 70 : 70 je v ospredje na latvijski strani znova stopil izjemni ostrostrelec Janis Blums, ki je s sedmo trojko na tekmi popeljal svoje moštvo v vodstvo za tri točke (73 : 70).

35'

Trojka Rebca za vnovičen priključek

Latvijci so nevarno ušli na šest točk prednosti (68 : 62), a je na drugi strani s četrto trojko na tekmi odgovoril Matic Rebec (66 : 68).

32'

Popoln preobrat v Stožicah

Slaba igra Slovenije se nadaljuje tudi na uvodu zadnje četrtine, v kateri so Latvijci že prešli v vodstvo s 4 točkami prednosti (62 : 66).