Celje, 07. 09. 2016 20.40 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je po polovici skupinskega dela kvalifikacij za evropsko prvenstvo še naprej neporažena. V Celju so varovanci Igorja Kokoškova z "vročim" Zoranom Dragićem (28 točk) ugnali najkakovostnejše nasprotnike v skupini Ukrajince in se močno približali napredovanju (84:77).

Zadovoljen sem z zmago, vendar mi je žal, da nismo zmagali z višjo razliko. Prav v zaključku tekme se je pokazala naša stara napaka, ki je oscilacija v igri. Smo mala ekipa in igrati moramo bolj odgovorno, izgubili smo preveč žog in dopustili tekmecu, da se je vrnil v igro. Igor Kokoškov, selektor Slovenije

Košarkarji Slovenije so uspešno preskočili tudi na papirju najtežjo oviro v dosedanjem delu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2017. V Celju so premagali Ukrajino s 84:77. Slovenija je v dvorani Zlatorog potrdila vlogo favorita in nadaljuje v začrtani smeri do EuroBasketa 2017, ki bo septembra naslednje leto potekal v štirih državah. Po polovici kvalifikacij ima stoodstotni izkupiček in je glede na to, da se na prvenstvo uvrstijo zmagovalke sedmih skupin ter še štiri najboljše drugouvrščene, v odličnem položaju, da si trinajstič v nizu zagotovi udeležbo na prvenstvu Stare celine. Varovanci selektorja Igorja Kokoškova imajo do konca kvalifikacij še tri tekme od tega dve v gosteh. Že v soboto bodo gostovali v Mitrovici na Kosovu, naslednjo sredo bodo v Stožicah gostili Bolgarijo, 17. septembra pa jih čaka še gostovanje v Ukrajini. Dvoboj neporaženih zasedb v skupini E si je v dvorani Zlatorog v Celju ogledalo tritisoč gledalcev, ki so videli morda celo najboljšo predstavo Slovenije v teh kvalifikacijah, ki pa ni bila brez svojih pomanjkljivosti.

Že od samega začetka je Slovenija moč usmerila v obrambo in preko nje gradila igro. Uvodne minute so bile izenačene, ko sta zadevo v svoje roke prevzela brata Dragić, pa se je rezultat začel nagibati na domačo stran. Zoran Dragić je v prvem polčasu dosegel 17 točk (met iz igre 6:10), tri leta starejši Goran Dragić pa je razigraval soigralce. Posledično je prednost v 16. minuti prvič dosegla dvomestno številko (34:23), na veliki odmor pa sta ekipi odšli z rezultatom 48:39. Drugi polčas je potrdil prevlado Slovenije. Obramba je bila ključ do uspeha, dobra igra v napadu pa je dodala piko na i. Zoran Dragić je nadaljeval svojo življenjsko predstavo v državnem dresu, s pomočjo točk Gašperja Vidmarja in Jake Klobučarja pa je prednost pred zadnjimi desetimi minutami narasla na 72:56.

V zadnji četrtini je Slovenija dokazala, da zna zadržati prednost. Na prejšnji tekmi v Bolgariji temu ni bilo tako, tokrat pa so motivirani izbranci Kokoškova do konca nadaljevali z nepopustljivo obrambo in zanesljivo prišli do zmage. Končna razlika je pomembna tudi z vidika, da se bosta najverjetneje ti dve ekipi v zadnjem krogu udarili za končno prvo mesto. Zoran Dragić je bil z 28 točkami prvi strelec tekme (met iz igre 8:14, 7 skokov). Dvanajst točk je dodal Klemen Prepelič, enajst jih je dodal Vidmar (šest skokov), deset pa Klobučar (met iz igre 4:6). Goran Dragić je dosegel tri točke in imel enajst podaj ter sedem izgubljenih žog.