Burgos, 26. 11. 2017 18.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenski košarkarji so po 16 zaporednih zmagah na uradnih tekmah utrpeli prvi poraz in izgubili v Burgosu proti Španiji, ki se je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo Slovencem maščevala za letošnji poraz na EuroBasketu (84:92). Klemen Prepelič prvi strelec dvoboja s 27 točkami.

• Izjavi Vlatka Čančarja in Klemna Prepeliča po tekmi Španija - Slovenija
    02:46
    Izjavi Vlatka Čančarja in Klemna Prepeliča po tekmi Španija - Slovenija
  • Vrhunci tekme Španija - Slovenija
    03:07
    Vrhunci tekme Španija - Slovenija

Varovanci Radovana Trifunovića so pred drugo tekmo z novim selektorjem na klopi na uradno predstavitev pred začetnim metom pritekli ob precej glasnih žvižgih. Španski ljubitelji košarke so lepo napolnili dvorano Coliseum, ki lahko sprejme skoraj 10.000 navijačev. Na Iberskem polotoku je po tretjem mestu na letošnjem EuroBasketu precej glasno odmeval spor med Mednarodno košarkarsko zvezo (Fiba) in Evroligo, ki je po mnenju Špancev najbolj škodoval ravno njihovi izbrani vrsti. Ta je podobno kot slovenska doživela občutne spremembe pred začetkom kvalifikacij, vseeno pa je lahko prekaljeni italijanski lisjak na domači klopi Sergio Scariolo računal na nekaj velikih imen, denimo 34-letnega Frana Vazqueza, ki si po tem, ko je zapustil Barcelono, kruh služi na Tenerifu. Trifunović je v prvo peterko uvrstil Luko Rupnika, Klemna PrepeličaJako Blažiča, Vlatka Čančarja in Gašperja Vidmarja, slednji je tekmo odprl z lepim prodorom in košem ob Vazquezu, nato pa zadel še enkrat, ko ga je zaposlil Prepelič.

Luka Rupnik (levo) je obračun začel v prvi peterki.
Luka Rupnik (levo) je obračun začel v prvi peterki. FOTO: Damjan Žibert

Po prodoru Quina Coloma v drugi minuti so Španci prvič na tekmi prevzeli vodstvo (4:6). S tremi prostimi meti Coloma je prednost "furije" po izgubljeni žogi Čančarja narasla že na pet (4:9), z zabijanjem Vazqueza tudi na rekordnih sedem (6:11). Po tem, ko je razpoloženi Colom zadel še z razdalje, je Španija držala zanesljivo prednost do sredine četrtine, ko je bil črni niz Slovencev brez koša že precej dolg. A nato je pod košem uspel zadeti Prepelič in evropski prvaki so bili spet blizu, ko je lepo v raketi zaključil še Vidmar (12:14). Slovenski center je skupaj s Prepeličem ohranjal korak z domačini in svoje moštvo v zaključku četrtine z novim košem približal na vsega točko zaostanka (17:18). Matic Rebec je z uspešnim metom z razdalje nato Slovenijo po dolgem času popeljal v vodstvo (20:18) dobro minuto pred koncem prve četrtine, ki se je končala s točko naskoka Slovencev, potem ko je enega od dveh prostih metov zadel Miha Lapornik.

Druga četrtina tri minute ni postregla s košem, povsem premešana postava Slovenije je za nameček naredila veliko osebnih napak, kar dve center Žiga Dimec. Trifunović je reagiral in na parket vrnil najbolj razpoložena v slovenski vrsti Prepeliča in Vidmarja. A prvi koš je nato uspel domačim, ki so s trojko ponovno povedli, a je Prepelič nemudoma odgovoril z lastnim uspešno izvedenim metom z razdalje (24:23). S še enim natančnim metom za tri so Španci sredi četrtine vnovič povedli, in sicer za štiri točke (24:28), toda Slovenci niso dovolili, da bi prednost občutneje narasla. Za to je skrbel predvsem Prepelič, prvi strelec Slovenije, z metom z razdalje in prodorom, v katerem je zadel pod osebno napako in tri minute pred koncem polčasa izenačil izid (35:35). Španci so v zadnjih minutah uspeli pobegniti za štiri (42:38) in po ukradeni žogi ter prodoru Sergija Garcie izenačili svojo najvišjo prednost na tekmi pol minute pred iztekom prvega polčasa (44:38). Ta se je končal z dvema zapravljenima prostima metoma Dimca in neuspešnim protinapadom v režiji Rebca.

Trifunović (v sredini) je s sodelavci v vlogi selektorja vodil drugo tekmo na klopi članske izbrane vrste. FOTO: Damjan Žibert

V drugi polčas so Slovenci krenili sanjsko, saj je Vidmar uspešno zaključil prodor in izsilil celo nešportno osebno napako, po metu za tri Čančarja, to je bil celo njegov prvi koš na tekmi, pa so evropski prvaki zaostajali le še za en koš (42:44). S trojko Prepeliča je bil izid po dveh minutah nadaljevanja spet izenačen (47:47), Čančar pa je z novim metom za tri svoje moštvo povedel tudi v prvo vodstvo v drugem polčasu. A to ni trajalo dolgo, Španija je tako kot v prvem polčasu namreč v nadaljevanju tretje četrtine držala naskok ene, dveh, treh ali največ štirih točk. Čančar se je pri doseganju točk vzpodbudno pridružil Vidmarju in Prepreliču in lepo zadel pod košem, toda Trifunovićevim varovancem se nikakor ni uspelo približati oziroma izida vsaj izenačiti. Čančar je v tretji četrtini nanizal kar enajst točk in praktično lastnoročno ohranjal stik s Španci (63:61). Ti so po novem slabem skoku Slovencev pod lastnim košem prek Sergija Vidala dve minuti pred koncem četrtine izenačili najvišjo prednost na tekmi (67:61). A Prepelič je spet našel odgovor z metom za tri in Slovenija je spet malce lažje dihala, saj je pod košem Dimec priigral še osebno napako in zadel enega redkih prostih metov za približanje na 65:67. Zaključek četrtine je pripadel Špancem, potem ko je slovenska klop dobila tehnično napako, Španci pa so po prodoru Sebastiana Saiza ter vnovičnem uspešnem napadalnem skoku Oriola Paulija pred zadnjimi desetimi minutami "rekordno" vodili (73:65).

Tudi zadnja četrtina se ni začela po slovenskih željah, saj je za tri po dobri minuti igre zadel Pauli (76:65), Nacho Llovet pa je pobral še enega v seriji napadalnih skokov za lahkih 78:65. Trifunović je odgovoril z minuto odmora in na parket osem minut pred koncem dvoboja poslal peterko, s katero je tudi začel dvoboj. Rdeči so kaznovali še zgrešeno zabijanje Vidmarja in vodili tudi že za petnajst oziroma za sedemnajst, ko je bliskovit protinapad zaključil Saiz (82:65). Vidmar je nato le uspel prekiniti črne minute s težko pričakovanim košem, Prepelič pa je prebudil upe svojega moštva s trojko (82:70). Ko je v raketi poletel še Vidmar in zadel, morda tudi pod (nedosojeno) osebno napako, je bila razlika le še deset in Scariolo se je nemudoma odzval z minuto odmora. Čančar je nato odgovoril na trojko Vidala in Slovenci nikakor niso želeli položiti orožja v Burgosu. A razlika se do zadnjih napadov ni spustila pod deset točk, Španci pa so se na koncu veselili ene najslajših zmag v tem koledarskem letu ter se s stoodstotnim izkupičkom sami obdržali na vrhu lestvice skupine A.