Olimpiji slovenski derbi lige Aba, velik preobrat Krke za konec črne serije

Ljubljana, Novo mesto, 30. 01. 2016 22.51 |

M.G./J.K./STA
0

Košarkarji Uniona Olimpije so dobili slovenski derbi 22. kroga lige Aba, potem ko so v domačih Stožicah premagali zasedbo Tajfuna (77:69). Krkaši so na tekmi 22. kroga zaostajali že za 13 točk, a se proti Igokei izjemno vrnili za veliko zmago, ki je njihova prva po petih spodrsljajih v tem tekmovanju (74:64).

Košarkarji Uniona Olimpije, pri katerih je blestel Zack Wright (23 točk), so se z drugo zaporedno zmago otresli najhujših skrbi, saj so se oddaljili od mest v spodnjem delu razpredelnice, Tajfunu pa se po osmem zaporednem porazu (nazadnje je zmagal 11. decembra) ne obeta nič dobrega.

Wright (levo) je bil prvi strelec tekme. Njegov indeks valorizacije je znašal kar 32. FOTO: Damjan Žibert
Ljubljančani so se z zmago, do katere so prišli šele v zadnjih minutah tekme, oddolžili slovenskemu prvaku za hud poraz na prvi tekmi v Celju. Za zmago so se morali zeleno-beli krepko potruditi, saj je Tajfun po slabem začetku vzpostavil ravnotežje in bil vse do zaključka v igri za dve točki. Odločitev o zmagovalcu je padla šele v zadnjih treh minutah, razliko na semaforju pa sta naredila Dawan Robinson in Mitja Nikolić. Slednji je zadel trojko, Robinson je dodal štiri točke in Union Olimpija je od izenačenja na 66:66 prišla do prednosti sedmih točk, ki je v zadnji minuti in 45 sekundah ni izpustila iz rok.
Varovanci Gašperja Potočnika so z izjemo druge četrtine prikazali učinkovito igro v napadu. FOTO: Miro Majcen

Temnopolta ameriška organizatorja igre pri Unionu Olimpija sta prikazala doslej najboljšo igro v tej sezoni. Skupaj sta dosegla več kot polovico vseh domačih točk; Wright jih je, kot že omenjeno, zbral 23 (met iz igre 11:14, indeks 32), Robinson pa 17 (met iz igre 6:7). Na drugi strani je največji delež v napadu nosil Sandi Čebular (18 točk).

Krka do zmage po petih zaporednih porazih
Košarkarji Krke so po petih zaporednih porazih vknjižili deveto zmago v ligi Aba. Pred domačimi gledalci so z dobro igro v drugem polčasu premagali Igokeo s 74:64. Za Novomeščane je bila tekma sila pomembna, saj so bili pred njo le točko oddaljeni od zadnjega mesta na razpredelnico, po zmagi pa lahko precej lažje zadihajo in z optimizmom gledajo na sicer težak razpored v zadnjih štirih krogih. Krka bo zdaj dvakrat gostovala, pri Sutjeski in Ciboni, nato se bo doma srečala z Mega Leksom, tekmovanje pa bo sklenila v Beogradu pri Crveni zvezdi. Imperativ uspeha je v prvem polčasu slabo deloval na varovance trenerja Vladimirja Anzulovića.

Luka Lapornik (na fotografiji) je bil prvi strelec Krke s 16 točkami in desetimi skoki (indeks 26). FOTO: ABA liga

Gostje so namreč hitro povedli in si že v prvi četrtini priigrali dvomestno prednost. Na odmor so odšli celo s 14 točkami naskoka, a Krka je iz slačilnice stopila kot prerojena. Ob neprimerno boljši obrambi je zaustavila strelce Igokeje, hkrati pa ji je stekla tudi igra v napadu. Na začetku zadnje četrtine so se domači po dveh zaporednih trojkah Bobana Tomića in Luke Lapornika prvič prebili v ospredje (55:51), prednost pa so znali v zadnjih minutah zadržati oziroma povišati na rekordnih deset točk. Lapornik je bil prvi strelec Krke s 16 točkami in 10 skoki (indeks 26), dvomestno število pa so imeli še Jure Lalić (14), Erjon Kastrati (13) in Boban Tomič (10).