Preračunljivi Avstralci so se 'opekli' proti Turčiji, znani vsi četrtfinalisti

Barcelona, 07. 09. 2014 17.14 |

Na uvodni tekmi drugega dne izločilnih bojev na košarkarskem SP je Litva premagala Novo Zelandijo (76:71). Srbija je nadigrala Grčijo (90:72), Turčija je bila boljša od Avstralije (65:64), Brazilija pa od Argentine (85:65). Znani so pari četrtfinala.

Na svetovnem košarkarskem prvenstvu v Špajiji so se v soboto začeli izločilni boji. Na sporedu so bile štiri tekme osmine finala, danes so bile na sporedu še štiri, tako je znanih vseh osem moštev, ki se bodo pomerila v četrtfinalu, pari so Slovenija - ZDA, Litva - Turčija, Francija - Španija, Brazilija - Srbija.

Na prvi nedeljski tekmi je Litva po izenačeni končnici premagala Novo Zelandijo s 76:71. Do zmage pa so Litovci prišli težje, kot so pričakovali, čeprav so po prvi četrtini vodili z 28:9. Novozelandci se niso predal, sredi zadnje četrtine so celo povedli (59:58). Sledila je napeta končnica, v kateri so bili Novozelandci v igri za zmago do 38. minute. Šele trojka Jonasa Mačiulisa in pet točk prednosti je tehtnico nagnilo na stran favoritov, toda Litva je morala igrati zbrano do zadnje sekunde, da si je priborila zmago za pet točk. Najboljši strelec Litve je bil Valančiunas z 22 točkami, pri Novi Zelandiji jih je Corey Webster dosegel 26.

Srbija se je gladko uvrstila v četrtfinale.
Srbija se je gladko uvrstila v četrtfinale. FOTO: fiba.com

Na drugi današnji tekmi sta se pomerili reprezentanci Srbije in Grčije. Grčija je bila neporažena po skupinskem delu, v osmini finala pa je doživela prvi poraz in se poslavlja od bojev za odmevno uvrstitev. Srbija je odigrala odlično tekmo in vodila po prvem polčasu (46:42), v drugem polčasu pa so varovanci Saše Đorđevića povsem nadigrali tekmeca in dobre tri minute pred koncem vodili že za 20 točk (83:63). Ob koncu tekme je bilo +18 (90:72), prvi strelec Srbov je bil Bojan Bogdanović, ki je dosegel 21 točk. Zadnjo četrtino so Srbi dobili kar s 26:17. Miroslav Raduljica je dosegel 16 točk in šest skokov, pri Grkih je bil s 14 točkami in šestimi skoki najbolj razpoložen Nick Calathes.

Turki so premagali Avstralce, junak tekme je bil Emir Preldžič (desno).
Turki so premagali Avstralce, junak tekme je bil Emir Preldžič (desno). FOTO: fiba.com

Na tekmi Avstralije in Turčije je "vstopnica" za četrtfinale pripadla Turkom, ki so zmagali s 65:64. Avstralci so dvignili veliko prahu z nešportnim porazom, ki so si ga privoščili proti Angoli in si tako "izbrali", s kom bodo igrali v nadaljevanju SP. Avstralija je namreč nepričakovano izgubila z že odpisano Angolo in zasedla tretje mesto v slovenski skupini D, Slovenija in Litva pa sta na medsebojni tekmi odločali o prvem in drugem mestu v skupini. Slovenija je izgubila in zasedla nezaželeno drugo mesto, ki pomeni dvoboj s prvimi favoriti prvenstva, Američani v četrtfinalu. A so Avstralci slabo izbrali, saj so v osmini finala izgubili. Po izenačem prvem polčasu, ki so ga dobili Avstralci za točko (35:34), so košarkarji iz "tam spodaj" zaigrali odlično in si sredi tretje četrtine priigrali prednost 12 točk, pred začetkom zadnje četrtine pa je bilo le še + 4 (50:46). V zadnjem delu so bili Avstralci v prednosti, a so jih Turki "lovili" in Emir Preldžić je z dvema trojkama v zadnji minuti popeljal Turke v vodstvo s 65:64 le pet sekund pred koncem tekme. Turki so ubranili prednost in se uvrstili v četrtfinale.

Brazilci niso imeli težav v osmini finala.
Brazilci niso imeli težav v osmini finala. FOTO: Reuters
Na zadnji tekmi osmine finala sta se pomerili južnoameriški reprezentanci Argentina in Brazilija. Dvoboj obeh reprezentanc je bil derbi le v prvem polčasu, ki so ga za tri točke dobili Argentinci, v drugem polčasu pa je Brazilija dvignila tempo igre in razlika v njihovo korist je hitro rasla. Tretjo četrtino so dobili z izidom 24:13, zadnjo pa z 28:16 in razlika se je gibala med 15 in 20 točkami v njihovo korist in Brazilci so si z zelo prepričljivo igro zagotovili nastop v četrtfinalu. Končni izid je bil 85:65, pri Brazilcih je blestel Neto, ki je dosegel 21 točk ob le enem zgrešenem metu, pri Argentincih jih je Prigioni dosegel 18.

V četrtfinale so se na sobotnih tekmah osmine finala že uvrstile reprezentance ZDA, Španije, Slovenije in Francije. Slovenci se bodo za preboj v polfinale pomerili z reprezentanco ZDA.