Olimpija odbila vse napade Tajfuna, Zlatorog končnico začel s prepričljivo zmago

Ljubljana, 12. 05. 2016 22.11 |

V prvi slovenski košarkarski ligi je napočil čas za prve četrtfinalne obračune: Olimpija je doma premagala zasedbo Tajfuna (78:74), Zlatorog pa je prav tako pred domačimi gledalci odpravil zasedbo Škofje Loke in v seriji povedel z 1:0.

Varovanci Gašperja Potočnika so premagali zasedbo Dejana Mihevca.
Varovanci Gašperja Potočnika so premagali zasedbo Dejana Mihevca. FOTO: Damjan Žibert
Ljubljanski košarkarji so se dolgo mučili z državnimi prvaki iz Šentjurja, ki so stik s tekmeci izgubili v zadnji četrtini, a ga v zadnjih sekundah spet našli. Tudi z nekaj sreče je Olimpija na koncu prišla do prve zmage, do polfinala pa potrebuje še eno. Prvo priložnost bo imela v nedeljo v Šentjurju. Na začetku tekme je vse kazalo, da bo Olimpija zagospodarila na svojem parketu, saj je po dveh minutah in pol vodila z 9:1. Toda le 45 sekund kasneje je že bilo 6:9, v peti minuti pa je Tajfun prvič na tekmi vodil z 10:9. Ljubljančani so še naprej vztrajali v prednosti, zadnjič v prvi četrtini je bilo izenačeno pri 19:19, prvih deset minut pa se je končalo z 21:19. Drugih deset minut so bili varovanci Gašperja Potočnika pred fanti Dejana Mihevca vse do ene minute in štirih sekund pred koncem prvega polčasa, ko je Sandi Čebular izenačil na 37:37. Sava Lešić je nato zapravil met za tri točke, Šentjurčani pa so na drugi strani igrišča prek Ceole Parka zadeli za 39:37.

Na preobrat v drugem polčasu je sredi tretje četrtine nakazal Lešić, ko je dal dva koša za 47:43. Tajfun je še vztrajal, vodil z 48:47, nakar je Olimpiji uspel delni izid 7:0, prednost šestih točk pa je nato znala ohraniti. Po dobri minuti zadnje četrtine so gosti sicer znižali na 61:63, toda z delnim izidom 5:0 so domači spet pobegnili na +7. Prednost so do 37. minute povečali na 75:63, a se gosti niso predali. Dobro minuto pred koncem so zadeli za 72:76, Samuel Parker je 43 sekund do konca zadel za 74:76, 2,4 sekunde še trojko, ki pa je sodniki niso priznali, ker je bil pri metu prepozen. Miha Lapornik je zmago potrdil z dvema prostima metoma. Sava Lešić je bil najboljši strelec tekme z 28 točkami, k temu je dodal še osem skokov, na drugi strani je Sandi Čebular dosegel 19 točk.

Zlatorog začel s prepričljivo zmago
Košarkarji Zlatoroga so v prvi tekmi četrtfinala lige Nova KBM premagali LTH Castings z 98:86 (33:20, 55:45, 77:68). Laški košarkarji so v domači dvorani Tri lilije upravičili vlogo favoritov proti LTH Castingsu in prišli do prve četrtfinalne zmage.  Varovanci Aleša Pipana so bili v zaostanku le za nekaj trenutkov, pa še to na začetku tekme. Po 5:8 so prevzeli vajeti igre v svoje roke in hitro začeli nabirati točke, prednost je počasi naraščala, tri sekunde pred koncem prve četrtine se je ustavila pri 33:20, takrat je trojko zadel Jamar Abrams. Od Američana je bil v prvi četrtini strelsko še bolj učinkovit Miha Vašl, ki je dosegel 15 točk.

Aleš Pipan je končnico začel z zmago.
Aleš Pipan je končnico začel z zmago. FOTO: Damjan Žibert

Zlatorog je v nadaljevanju prednost še povišal, sredi četrtine je vodil za 19 točk (41:22), LTH pa je do konca prvega polčasa nekoliko znižal zaostanek. Po dveh minutah drugega polčasa je bilo že 52:55, po treh minutah in 57 sekundah pa je bilo 59:60. Pipanovi fantje so nato strnili vrste in spet nekoliko pobegnili. Domači razlike v nadaljevanju niso več zapravili, šest minut pred zadnjim zvokom sirene so se Škofjeločani še približali (74:80), a bližje niso zmogli. Prvi strelec tekme je bil Abrams s 26 točkami, eno manj je dosegel Vašl, na drugi strani jih je 23 dal Robert Abramovič.