Preobrat slovenskih košarkarjev v drugem delu ni zadostoval za zmago nad Turki

Tel Aviv, 19. 08. 2017 17.15 |

M.J./N.A./STA
6

Dan po drugem porazu Slovenije v pripravljalnem obdobju pred evropskim prvenstvom 2017, boljši so bili gostitelji turnirja Izraelci, so se naši košarkarji pomerili še z reprezentanco Turčije. Slovenska izbrana vrsta je večji del tekme zaostajala in kljub doseženima trojkama tik pred koncem zadnje četrtine ni uspela stkati preobrata (84:86).

Igor Kokoškov
Igor Kokoškov FOTO: Miro Majcen
Turška in slovenska izbrana vrsta sta odigrali petnajst tekem, deset so jih dobili Slovenci, petkrat pa so bili uspešnejši Turki.
Turki se bodo na evropskem prvenstvu v skupini D pomerili z Veliko Britanijo, Rusijo, Srbijo, Latvijo in Belgijo.

Zadnje medsebojno srečanje sta reprezentanci odigrali v pripravah na Eurobasket 2013, na turnirju v Beogradu so s točko prednosti zmago slavili Slovenci. Turki v pripravljalnem obdobju pred "domačim" EP odigrali osem tekem. Prve štiri so zaključili s polovičnim uspehom - boljši so bili od Švice (96:67) in Češke (67:66), izgubili pa so proti Italiji (93:73) in Finski (93:88). Poleg današnje tekme s Slovenijo se bodo Turki pomerili še z Izraelom, Ukrajino in Črno goro. Glavna orožja turške izbrane vrste, ki jo vodi Ufuk Sarica, so Cedi Osman, Furkan Korkmaz (najboljši strelec na prvih dveh pripravljalnih tekmah), organizator igre Ali Muhammed ter center Semih Erden. Tekma med Slovenci in Turki je bila zaprta za javnost.

Slovenci so tekmo proti Turčiji odprli bolje kot včerajšnjo proti Izraelu. Vodili so večji del prve četrtine, ob koncu uvodnega dela pa so Turki dosegli pet zaporednih točk in na prvi dvominutni odmor odšli s prednostjo štirih točk. Domači košarkarji so drugih deset minut začeli tako kot so zaključili prvih. S petimi zaporednimi točkami so prišli do najvišjega vodstva v prvem polčasu, ki je znašalo devet točk. Po minuti odmora so Slovenci zaigrali nekoliko boljše, vendar Turkov do konca prvega polčasa niso uspeli uloviti. Še najbližje so bili v 19. minuti pri rezultatu 38:40. Košarkarji iz države, ki bo gostila zaključni del letošnjega EP, so na odmor odšli s prednostjo šestih točk. 74. minutiTudi v drugi del srečanja je bil izenačen. Slovenci do po štirih minutah igre v drugem polčasu po dolgem času prešli v vodstvo. Na krilih Gorana Dragića, ki je v tem delu tekme dosegel deset točk, so Slovenci vztrajali v vodstvu (vodili so tudi za šest točk), kljub temu pa so Turki zadnjo četrtino začeli s prednostjo dveh točk.

Slovenija - Češka košarka dvorana Tabor Maribor - 12
Slovenija - Češka košarka dvorana Tabor Maribor - 12 FOTO: Miro Majcen

Na začetku zadnje četrtine je svoji prvi točki na tekmi dosegel Luka Dončić. Slovenci so ob zaostanku petih točk uspeli pripraviti preobrat. Najprej je trojko zadel Prepelič, po košu in dodatnem prostem metu Anthonyja Randolpha so Slovenci prešli v vodstvo. Nato pa so nastopile črne minute. Turki so z agresivno igro delnim izidom 13:0 povedli za dvanajst. Varovanci Igorja Kokoškova niso odnehali ter minuto do konca srečanja po dveh zaporednih trojkah v razmaku nekaj sekund ujeli Turke. V zadnjem napadu so imeli priložnost za izenačenje, toda met Dragiča ni končal v košu. Turki so tekmo dobili z rezultatom 86:84. Slovenci so tako doživeli tretji poraz v pripravljalnem obdobju. "Tekma je bila zelo težka, a je prišla ravno prav v tem pripravljalnem obdobju. Nismo znali odreagirati na njihovo obrambo, dobili smo veliko lahkih košev, kar nas je stalo zmage. V napadu lahko še popravimo veliko stvari, tudi v obrambi nam v prvem polčasu ni šlo, v drugem smo to popravili, imeli nekaj odličnih minut. Dobro smo odigrali proti koncu, jih ujeli, lahko bi tudi zmagali, a se na koncu ni izšlo," je po tekmi povedal pomočnik selektorja reprezentance Jaka Lakovič.

Slovenci se v nedeljo vračajo v domovino, kjer bodo opravili zadnji teden priprav. V četrtek jih čaka Telemachov spektakel, na katerem se bodo pomerili s Hrvati, z južnimi sosedi se bodo naši košarkarji srečali tudi v petek na zaprti tekmi. Na evropskem prvenstvu bo Slovenija svoje tekma igrala na Finskem, za preboj v osmino finala se bodo varovanci Kokoškova pomerili s Poljsko, Finsko, Grčijo, Islandijo in Francijo.

Slovenija - Turčija  84:86 (20:24, 38:44, 60:62)
Slovenija: Randolph 12 (2:3), Dragić 22 (5:6), Nikolić 5 (2:2), Prepelič 19 (2:3), Murić 6 (2:5), Blažič 8 (2:5), Vidmar 8 (4:6), Dončič 4 (2:2).
Turčija: Veyseloglu 2, Guler 3, Osman 17 (3:6), Erden 8, Mahmutoglu 20 (6:6), Aldemir 3 (1:2), Sanli 13 (2:2), Korkmaz 7, Sipahi 12 (2:4), Koksal 2.

Met za tri točke: Slovenija 5:19 (Prepelič 3, Dragić, Nikolić), Turčija 10:18 (Mahmutoglu 4, Sipahi 2, Osman 2, Sanli, Korkmaz).
Prosti meti: Slovenija 21:31, Turčija 14:22.
Osebne napake: Slovenija 26, Turčija 27.
Pet osebnih: Randolph, Sanli.