Španija nadigrala Brazilijo, poraz Hrvatov

Gran Canaria, 01. 09. 2014 17.38 |

Na svetovnem prvenstvu v košarki v Španiji so presenečenje pripravili igralci iz Senegala, ki so v skupini B tesno premagali Hrvaško s 77:75. V tej skupini je Argentina ugnala Filipine (85:81), Grki so premagali Portoriko (90:79). Manj razburljivo je bilo v skupini A, kjer je Srbija odpravila Iran s 83:70. Francija je visoko porazila Egipt (94:55), Španija pa je nadigrala Brazilijo (82:63).

Serge Ibaka
Serge Ibaka FOTO: fiba.com

Danes so na SP igrali tekme 3. kroga v skupinah A in B, medtem ko so bili košarkarji v skupinah C in D prosti. V skupini B je imela Hrvaška že na prvi tekmi SP težave, a se je proti Filipinom rešila po podaljšku. Tokrat proti Senegalu ni šlo, preveč sproščeni Hrvati so ob polčasu zaostajali za devet točk (32:41), do konca pa so razliko sicer zmanjšali, vendar do manj kot točke zaostanka niso prišli. Dario Šarić in Bojan Bogdanović sta bila s po 15 točkami najbolj učinkovita pri Hrvaški, pri Senegalu pa je bil nerešljiva uganka za tekmece Gorgui Dieng s 27 točkami.

Hrvaški selektor Jasmin Repeša in pomočnik Žan Tabak.
Hrvaški selektor Jasmin Repeša in pomočnik Žan Tabak. FOTO: fiba.com
Na drugi tekmi skupine B so Argentinci zaostajali po prvi četrtini, se po dveh tretjinah tekme prebili v udobno vodstvo, nazadnje pa spet popustili in zmagali le za štiri točke. Največ je k zmagi prispeval Luis Scola z 19 točkami, 17 pa jih je dodal še Marcos Mata, ki je z devetimi skoki za las ostal brez dvojnega dvojčka. Pri poražencih je Andray Blatche izstopal s 14 točkami in kar 15 skoki, še dve točki več je dosegel Ranidel de Ocampo. Na zadnji tekmi te skupine so si Grki varno prednost proti Portoriku zagotovili sredi tekme. Dolgo je bil izid tesen, nato pa so Grki naredili varno razliko, ki so jo Portoričani koncu le nekoliko ublažili. Najboljši pri Grkih je bil Nikos Zizis z 19 točkami, pri Portoriku jih je Renaldo Balkman zbral 23.

V skupini A je imela Srbija nekaj več dela z Iranom slovenskega selektorja Memija Bečirovića le v prvem polčasu, ko pa so v drugem delu Srbi naredili delni izid 17:0, je bilo iranskih upov konec. Iranu ni pomagal niti zelo razpoloženi Hamed Hadadi z 29 točkami in stoodstotnim metom za dve (10:10), kajti Srbija je imela več enakovrednih strelcev, najboljši pa je bil Nenad Bjelica z 18 točkami in desetimi skoki. Francozi so se do zmage sprehodili, saj Egipčani niso bili dorasli tekmeci. Doživeli so podobno usodo kot v nedeljo na tekmi s Španci, takrat je bilo na koncu 54:91, danes je bilo še za malenkost slabše, končni izid pa 55:94. Francozi so si enakomerno razporedili točkovni izkupiček, največ točk, 12, pa je zbral Joffrey Lauvergne. Toliko jih je za Egipt dosegel tudi Ibrahim Elgammal.

V večernem derbiju med Španijo in Brazilijo so gostitelji SP začeli silovito in po prvi četrtini vodili s 30:14. Brazilija si ni več opomogla, Španija pa je z raznovrstno igro zlahka ohranja visoko razliko. Neustavljiv je bil Pau Gasol s 26 točkami in devetimi skoki, pri Braziliji je še najbolj izstopal Leandro Barbosa z 11.

Reprezentanca Srbije je premagala izbrano vrsto Irana.