Tel Aviv, 18. 08. 2017 16.43 |

Slovenski košarkarji so na šesti pripravljalni tekmi pred Eurobasketom 2017 izgubili z Izraelom v Tel Avivu s 84:89. To je bil še drugi poraz čete Igorja Kokoškova po neuspehu v Opatiji, kjer so izgubili s Hrvati. Ponovno je bil najboljši strelec slovenske reprezentance 18-letni Luka Dončić (24 točk).

Reprezentanca Izraela je bila v prvem delu tekme zelo razpoložena, v prvih desetih minutah je dosegla kar 29 točk. Nizka postava Izraelcev (na položaju centra je igral Richard Howell, ki v višino meri 203 centimetre) je Slovencem težave povzročala tudi v drugi četrtini. Selektor Kokoškov ni našel razpoložene peterke, medtem ko so Izraelci zadevali kot za stavo. Prednost je v 15. minuti narasla na 18 točk (45:27). V prvih dvajsetih minutah so domači košarkarji od 21 metov za dve točki zgrešili zgolj štiri. Izraelci so vodili že za 22 točk, do odmora pa so Slovenci, ki so v prvem delu izgubili kar 15 žog, prednost domačih znižali na 19 točk.

Slovenci so si sredi tretje četrtine nabrali visok zaostanek 20 točk, nazadnje so za 20 zaostajali pri izidu 51:71, a se po minuti odmora selektorja Igorja Kokoškova le zbrali in začeli loviti Izraelce. Tako je po košu Gašperja Vidmarja (in delnem nizu Slovencev 16:2) na semaforju pisalo le še 81:77 v korist domačinov. Izraelci so v zadnjih dveh minutah znali odgovorit na juriš Slovencev in zadržali zmago v Tel Avivu. Najboljši strelec slovenske reprezentance (pa tudi tekme) je bil ponovno Luka Dončić, s 17 točkami mu je sledil Goran Dragić, 16 pa jih je dodal še novopečeni 'Slovenec' Anthony Randolph

Varovanci Igorja Kokoškova so morali priznati premoč Izraelcem.
Varovanci Igorja Kokoškova so morali priznati premoč Izraelcem. FOTO: Miro Majcen

"Nisem zadovoljen s tekmo. V prvem polčasu je igrala samo izraelska ekipa. Prišli smo psihično in fizično nepripravljeni. Tudi minute odmore niso prinesle želenega zaradi pomanjkanja koncentracije in energije. Izraelci so hitro ušli za 20 točk in celo tekmo vodili. Mi smo bili pa ves čas zadaj. Fantje so v drugem polčasu sicer igrali bolje. V prvem polčasu smo imeli 15 izgubljenih žogo, v drugem le tri. Na koncu smo prišli do štirih točk zaostanka, imeli še napad za znižanje, ampak se ni izšlo. Iz tega moramo kot ekipa nekaj povleči. Obramba mora biti primarna, glede na profil igralcev, ki jih imamo. V prvem polčasu nismo igrali obrambe, igrala je le ena ekipa, kot sem že rekel. V tem pogledu moramo igrati bolje. V drugem polčasu smo reagirali, ampak prepozno. Jutri nas čaka Turčija, ki je še močnejša ekipa. Upam, da bomo boljši," je po tekmi razlagal selektor Kokoškov. Kapetan Goran Dragić pa je pristavil: "Tekmo smo začeli zelo slabo, brez prave energije. Predvsem zaradi tega smo po prvem polčasu izgubljali za 20 točk. Ob koncu srečanja smo se dobro odzvali, prišli na štiri točke zaostanka in imeli priložnost, da povsem ujamemo Izraelce. Po tako visokem zaostanku se je zelo težko vrniti. Ponosen sem na svojo ekipo, ki se je borila do konca. Definitivno moramo boljše odigrali uvodne minute tekme."

Velja sicer opozoriti, da so Izraelci v tem pripravljalnem obdobju v dobri formi. Priprave so začeli z dvema zmagama proti Romuniji, na turnirju v Sankt Petersburgu so ugnali Fince (97:92) in Ruse (79:71), prejšnji teden pa so v Tel Avivu dobili oba obračuna proti Veliki Britaniji (90:62 in 78:69).

Turnir v Izraelu je predzadnji test za slovenske igralce, ki bodo 24. avgusta v Stožicah igrali še prijateljsko tekmo s Hrvaško. Slovenija bo na evropskem prvenstvu nastopila v skupini s Poljsko, Finsko, Grčijo, Islandijo in Francijo.