Španski brodolom: Poleg Srbije v polfinalu SP še Francija

Madrid, 10. 09. 2014 19.40 |

M.F./M.J./STA
153

Francoski košarkarji so zadnji polfinalisti svetovnega prvenstva. V četrtfinalu v Madridu so s 65:52 premagali Španijo, v polfinalu jih čaka Srbija. Srbi so si napredovanje zagotovili z izjemno predstavo proti Brazilcem, ki so jih premagali s kar 84:56.

Srbski organizator igre Miloš Teodosić je bil prvi strelec tekme. Dosegel je 23 točk, 16 že v prvem polčasu. FOTO: fiba.com
Brazilci so pred četrtfinalnim dvobojem s Srbi verjeli v napredovanje med štiri najboljše reprezentance na zemelsjki obli, a četa Aleksandra Đorđevića je imela drugačne načrte. "Oni so izjemno močni, a mi smo pametnejši," je pred dvobojem razmišljal Bogdan Bogdanović. Skupaj s soigralci so imeli v prvem delu dvoboja izjemno zahtevno nalogo, v nadaljevanju pa so južnoameriškega tekmeca ’zmleli’.

Srbi so za Južnoameričani zaostajali z 2:4, nato pa prevzeli pobudo. Prvo četrtino so dobili z 21:17, nato pa so Brazilci po dveh trojkah Alexa Garcie na začetku druge četrtine povedli s 23:21. Srbija je s šestimi zaporednimi točkami znova vodila, Brazilija je z delnim izidom 7:2 še zadnjič prešla v vodstvo, nato pa je njena igra povsem razpadla. Srbi so na odmor odšli s prednostjo 37:32, nato pa v drugem delu tekmece povsem razbili.

Francozi šokirali gostitelje prvenstva

Vincent Collet je lani Francoze popeljal do naslova evropskega prvaka. Letos so galski petelini v polfinalu SP. In to brez Tonyja Parkerja. FOTO: Damjan Žibert

Francija je tekmo začela z osmimi zaporednimi točkami, Španija v uvodnih minutah nikakor ni spravila žoge v koš. Rudy Fernandez je dosegel prvega, a je Boris Diaw takoj vrnil s trojko (11:2). Zaostanek gostiteljev ni zmotil, z vztrajno igro so slabe tri minute pred koncem prvega polčasa prvič vodili (12:11). A vodstvo ni dolgo trajalo, po prvi četrtini (15:15) je Francija znova držala vajeti igre v svojih rokah, na polčas pa šla s prednostjo 35:28. Španci so v uvodnih minutah drugega polčasa ujeli priključek (34:35), ekipi sta bili poravnani do 39:39, tretjo četrtino pa so domači dobili s 15:7, kar je bil obet za dramatičen zaključek. Vendar so galski petelini z vztrajno igro v zadnji četrtini povsem nadigrali tekmece in se veselili finala.

Znana pa je tudi končna uvrstitev Slovenije na SP v Španiji. Ker so gostitelji izgubili proti Francozom, Srbi pa so premagali Brazilce, so izbranci Jureta Zdovca končali na končnem sedmem mestu.