Hrvati premagali Poljake, Švedi presenetili Ruse

Celje, 07. 09. 2013 15.32 |

Na evropskem košarkarskem prvenstvu so odigrali šest tekem sobotnega razporeda 3. kroga. Španija je v Celju premagala Češko (60:39), Hrvaška Poljsko (74:70), Slovenija pa Gruzijo (72:68), Švedska je v Kopru presenetila Rusijo (81:62), Italijani so bili boljši od Fincev (62:44), Grki pa od Turkov (84:61).

Španci so v 3. krogu dosegli izdatno zmago, Čehi pa so se predvsem dobro upirali v prvem polčasu. V nadaljevanju tekme so Španci odigrali veliko boljše in v zaključku tretje ter nato v četrti četrtini povsem strli odpor Čehov in naredili veliko razliko. V slabih 12 minutah so naredili delni izid 18:2, samo v zadnji četrtini je bil izid 13:2, in to je bilo dovolj za drugo zmago Špancev na EP. Najboljši strelec je bil Rudy Fernandez, ki je zbral 14 točk in še osem skokov, pri Čehih je bil kot običajno najboljši Jan Vesely, 7 točk in kar 14 skokov.

Hrvaška je v 3. krogu prikazala dobro igro in vodila večji del tekme, na koncu pa je šlo za las v dvoboju s Poljsko. Varovanci Jasmina Repeše so v delu tekme vodili že tudi za 20 točk, že prvo četrtino so dobili s 24:12 in večjo ali manjšo prednost zadržali do zadnje četrtine, ko so se Poljaki približali le na točko zaostanka. Končni izid je bil v korist Hrvatov, zmagali so za štiri točke (74:70). Najboljši strelec je bil Bojan Bogdanović (23 točk), pri Poljakih pa je bil najboljši strelec Ignerski (22 točk, 12 skokov). Hrvaška ima po treh tekmah dve zmagi in poraz, Poljska pa še ni zmagala (trije porazi). Na večerni tekmi je Slovenija je po hudem boju premagala Gruzijo (72:68) in ostaja edina ekipa s popolnim izkupičkom v skupini. Domen Lorbek je k zmagi prispeval 18 točk.

Hrvaška je proti Poljski dosegla drugo zmago.
Hrvaška je proti Poljski dosegla drugo zmago. FOTO: Damjan Žibert
V Kopru so Švedi poskrbeli za presenečenje dneva, saj so premagali favorizirane Ruse (81:62). Vendar glede na razplet tekme izida ne moremo označiti za presenetljivega, saj je Švedska vodila večji del tekme. Švedi so rezultatsko dobili vse štiri četrtine, najbolj prepričljivo zadnjo, bilo je 29:17. Švedi so dosegli prvo zmago na EP. Rusi pa so znova razočarali in so izgubili že tretjo zaporedno tekmo, najprej so jih porazili Italijani, nato še Grki in so praktično že odpisani pred nadaljevanjem EP. Pri Rusih je bil prvi strelec Aleksej Šved (15 točk), pri Švedih pa je z dvojnim dvojčkom zablestel Jonas Jerebko (22 točk, 13 skokov).

Dvoboj Italije in Finske so bolje začeli Skandinavci, ki so dobili prvo četrtino za tri točke, v drugi pa so se prebudili Italijani in ta del dobili z izidom 17:9. Vodstva od polčasa niso več izpustili iz rok, končni izid je bil 62:44. Italijani so dosegli tretjo zaporedno zmago in so praktično že v drugem delu tekmovanja, Finci pa so po dveh zmagah doživeli prvi poraz. Pri zmagovalcih je bil prvo ime Luigi Datome (10 točk, 8 skokov), pri Fincih pa je Sasu Salin dosegel osem točk in dodal šest skokov, Teemu Rannikko pa je zbral osem točk.

Turčija je še tretjič ostala praznih rok, visok poraz jim je zadala Grčija, končni izid je bil kar 84:61. Grki so imeli v svojih vrstah razpoloženega centra Janisa Bourousisa, ki je dosegel 21 točk, pri poražencih je Ersan Ilyasova dosegel 13 točk.