Ljubljana, 07. 12. 2012 22.20 |

Košarkarji ljubljanskega Uniona Olimpije so domači del evroligaške sezone sklenili z veliko zmago (74:72). Dvoboj je odločil Klemen Prepelič, ki je zadel v zadnjih stotinkah dvoboja.

Košarkarji ljubljanskega Uniona Olimpije so odigrali še zadnji domači obračun v letošnji sezoni evrolige, njihov tekmec pa je bil premagljivi ruski Himki. "Igramo zadnjo evroligaško tekmo pred domačo publiko. Dali bomo svoj maksimum, saj nimamo kaj izgubiti. Vsem navijačem obljubljamo borbo in upamo na najboljše,“ je pred dvobojem napovedal Jan Močnik, ki se je podobno kot soigralci zavedal, da jim v goste prihaja premagljiv tekmec. Ruski klub, katerega proračun znaša približno 20 milijonov evrov, je dvoboj začel v skladu z vlogo favorita, povedel z 8:2, a četa Saša Filipovskega je počasi začela loviti priključek. Do izteka prve četrtine ga niso ujeli, saj jo je Himki dobil z 19:13. A nadaljevanje je bilo za zmaje nekoliko uspešnejše, predvsem pa bolj učinkovito. Druga četrtina se je namreč začela s trojko in uspešno izvedenim dodatnim prostim metom Klemna Prepeliča, zaključek pa je bil povsem po željah ljubljanskih navijačev – s trojko ga je začinil Sasu Salin in domačini so na odmor odšli s prednostjo treh točk (34:31).

Aron Baynes
Aron Baynes FOTO: Aljoša Kravanja

Drugi del dvoboja so s košem začeli slovenski podprvaki, povedli s 39:31, po polovici tretje četrtine je bila razlika devet točk (44:35), nato pa je nekoliko na plin pritisnil nemotivirani Himki, ki si je že zagotovil napredovanje in tekmeca ujel pri 48, pred odločilnimi desetimi minutami dvoboja pa je bil izid poravnan na 50. V zadnji četrtini pa so Ljubljančani spet bili tisti, ki so igrali bolj pogumno in predvsem bolj motivirano. Po treh minutah nadaljevanja so vodili z 61:53 in bili na pragu tretje zmage v letošnji evroligaški sezoni, a samo dve minuti pozneje so ritem narekovali gostje. Povedli sicer dolgo niso, a nato minuto in 40 sekund pred koncem dočakali manjšo 'sodniško kazen'; delivec pravice je namreč zaradi simuliranja prekrška v napadu pokazal tehnično osebno napako Luki Rupniku. Tekmec je po zaslugi Vitalija Fridzona znižal na 65:64, nato pa je Kelvin Rivers zadel za prvo vodstvo gostov v zadnjem delu dvoboja (66:65).

Čeprav je sprva kazalo, da se bodo izbranci Filipovskega še enkrat vrnili in domače gledalce nagradili z zmago, jim je v izdihljajih dvoboja s trojko načrte pokvaril še Aleksej Žukanenko in pri 69:65 domačin ni imel več veliko možnosti za preobrat. Kljub vsemu je 'stiskal' vse do zadnjih trenutkov obračuna in bil nagrajen. Klemen Prepelić (16 točk) je v zadnjih stotinkah dvoboja zadel trojko in zagotovil Olimpiji zmago s 74:72.