Zlatorog zopet premagal Union Olimpijo, Krka boljša od Heliosa

Novo mesto, Laško, 21. 05. 2016 23.31 |

Košarkarji Zlatoroga so v prvi tekmi polfinala lige Nova KBM premagali Union Olimpijo s 74:61. Košarkarji Krke so v prvi tekmi polfinala lige Nova KBM premagali Helios Suns s 83:78. Obe zmagovalni ekipi sta v polfinalnih serijah povedli z 1:0 v zmagah.

Union Olimpija se je po zmagi nad Tajfunom v četrtfinalu, sedaj opekla pri Zlatorogu. FOTO: Damjan Žibert

Zlatorog zasluženo vodi z 1:0 v polfinalni seriji na dve zmagi proti Unionu Olimpiji. Pred domačimi gledalci v Treh lilijah je petnajstkratne državne prvake premagal s 74:61. Druga tekma, na kateri si lahko Laščani že zagotovijo uvrstitev v finale, bo v ponedeljek ob 18. uri v Stožicah.

Zlatorog je doslej trikrat igral v finalih državnega prvenstva in bil vsakič neuspešen, Union Olimpija je brez lovorike državnega prvaka od 2009, zadnji pokal pa je v svoje vitrine dodala 2013. Glede na potek in razplet prve tekme Ljubljančane v manj kot 48 urah čaka težko delo. Predvsem bodo morali veliko bolje zaustaviti Chrisa Bookerja, ki je bil ključen faktor za zmago Zlatoroga. Američan je dosegel 29 točk ob metu 11:14 za dve točki in 1:2 za tri točke ter zbral 17 skokov. Ob tem je svoje dodal še Goran Jurak (15 točk, 8 skokov), tako da je Zlatorog tekmeca pod obročema nadigral s 47:33.

Union Olimpija je bila večji del tekme v zaostanku, izbranci Aleša Pipana pa so ji odločilni udarec zadali ob koncu prvega polčasa in na začetku drugega. V dobrih sedmih minutah je Zlatorog naredil delni izid 20:6 in prišel do 15 točk prednosti (50:35). V zadnji četrtini so se gostje približali na 64:57, toda vse dvome je še pred končnico rešil MVP tekme Chris Booker z osmimi zaporednimi točkami; 35-letni center (208 cm) je dosegel statistični indeks 40, kar je rekord te sezone lige Nova KBM.

Krka povedla proti Domžalčanom
Košarkarji Krke so upravičili vlogo favorita in zabeležili prvo zmago v polfinalu lige Nova KBM. Pred domačimi gledalci so Helios Suns premagali s 83:78, tako da si lahko že čez dva dni zagotovijo jubilejno deseto uvrstitev v finale državnih prvenstev. Njihova učinkovitost v finalih je zelo visoka, saj so doslej izgubili le dva, 2001 in 2002 proti Unionu Olimpiji.

Domžalski Helios bo v ponedeljek ob 20. uri v svoji dvorani Komunalnega centra potreboval bučno podporo s tribun in izvrstno predstavo na parketu, če bo želel serijo odpeljati do odločilne tretje tekme, ki bi bila 26. maja znova v Novem mestu. Oslabljena zasedba Jakše Vulića je bila kljub dokaj tesnemu končnemu rezultatu brez pravih možnosti proti raznovrstni predstavi izbrancev Vladimirja Anzulovića. Ti so imeli jasen načrt, počasi in vztrajno lomiti tekmeca, ki je večino tekme nastopal s sedmimi igralci. V prvi četrtini so bili gostje še blizu, na odmor sta ekipi razšli z devetimi ročkami razlike, po treh četrtinah pa je bila prednost Krke že 15 točk.

Helios Suns je ta zaostanek v uvodnih minutah zadnje četrtine skoraj prepolovil (67:58), nato je večkrat prišel celo na štiri točke zaostanka, vendar pa zmage Krke realno ni uspel ogroziti. Pri Krki sta v napadu izstopala Jure Lalić z 20 točkami (met iz igre 7:7) in sedmimi skoki ter Ive Ivanov (16 točk), na drugi strani pa so največ točk dosegli Hugh Robertson (19 točk, 7 skokov), Marjan Čakarun (18) in Jan Močnik (15).