Prva liga Telekom Slovenije

FOTO in VIDEO: Sorčan kot zid za nemočno Olimpijo, Gorica z golom Osujija ujela zmaje in vlak za Evropo

Nova Gorica, 21. 05. 2017 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Gorice so na derbiju predzadnjega kroga Prve lige Telekom Slovenije premagali Olimpijo in Ljubljančane ujeli na lestvici ter si priigrali kvalifikacije za Ligo Evropa (1:0). Novogoričani so v prvem polčasu povedli z golom Bedeja Osujija, lanskoletnim prvakom pa v drugem polčasu tudi z bele točke ni uspelo iztržiti vsaj točke.

Vrhunci tekme Gorica - Olimpija Ljubljana

Le tri točke so pred nedeljsko tekmo 35. kroga ločile ekipi Gorice in Olimpije. Kljub temu, da so si zeleno-beli tudi teoretično že zagotovili nastope v kvalifikacijah za Ligo Evropa, so prvaki minule sezone v Novi Gorici želeli potrditi napredek pred finalom Pokala Slovenije z Domžalami. "Plavi"so "zmaje" pričakali z vročimi Rifetom KapićemAndrijo Filipovićem in Dejanom Žigonom v prvi postavi, medtem ko Safet Hadžić kljub hitremu okrevanju po neugodni poškodbi kolena še ni od prve minute računal na angleškega zvezdnika Nathana Oduwo. Prednost v napadu so dobili Kingsley Boateng, strelec dveh golov na zadnjih dveh tekmah, Blessing Eleke in Leon Benko, medtem ko se je na levi bok obrambe vrnil 21-letni Mario Jurčević, v zvezno vrsto pa še dve leti mlajši Jakob Novak. Novogoričani so na zelenico prišli z majicami podpore za poškodovanega Mirana Burgića, bolje pa so tekmo odprli gostje. Že v prvi akciji je predložek Boatenga našel Benka, ki pa je streljal preslabo za Grego Sorčana. Prva priložnost se je vrtnicam ponudila v peti minuti, ko je po napaki ljubljanske obrambe do strela prišel Kapić, a je tudi strel enega junakov te sezone zgolj ogrel Roka Vodiška. Veliko bolj vroče je bilo na drugi strani nekaj minut kasneje, ko je Boatenga v prodoru nespretno pohodil Matija Boben, a Ljubljančani niso bili nagrajeni z najstrožjo kaznijo. Tako kot v 14. minuti niti Novogoričani, ko je padel Filipović, medtem ko je moral Miran Srebrnič minuto prej tudi prisilno menjati: nekdanji član Olimpije Matija Škarabot je svoje mesto prepustil Alenu Joganu. Domači so kljub terenski prevladi gostov povedli v 20. minuti, ko je Denis Klinar slabo izbijal oziroma podajal na robu lastnega kazenskega prostora, Bede Osuji pa je odigral dvojno podajo in elegantno zadel pod prečko za vodstvo.

Odgovor Olimpije je bil odločen, najprej je Benko slabo meril z glavo po predložku s strani, nato pa je zapretil še Jurčević, čigar strel je po prodoru do 16-metrskega prostora od bloka zletel mimo bližnje vratnice Sorčana. Novogoričani so odgovorili prek Žigona, ki je v 29. minuti izvrstno meril s prostega strela, a meril tik čez vrata najbrž že premaganega Vodiška. Veliko težav bi imel najbrž tudi Sorčan, če bi žoga po strelu Elekeja malce prej padla pod prečko, a je po bloku končala na atletski stezi Športnega parka. Benko je še pred iztekom prvih 40 minut pobegnil obrambi sinje modrih, nato pa zelo slabo poskušal ukaniti Sorčana z lobom. Novogoriški odgovor je priskrbel strelec edinega gola Osuji, ki je z roba kazenskega prostora zgolj ogrel dlani Vodiška. Eleke bi lahko v zadnjem napadu polčasa iztržil več, potem ko je znotraj kazenskega prostora sprejel podajo Boatenga, toda strel nekdanjega člana Gorice ni prišel do vrat Sorčana. Zeleno-beli so v drugem polčasu zapretili prvi: po kotu je s peto poskusil zadeti Klinar, a se ni uspel odkupiti za napako pri golu Osujija. Olimpija je nadaljevala s pritiskom, Boateng je s polvolejem z okoli 17 metrov udaril visoko prek vrat. Sledil je odgovor Gorice in oster predložek Kapića pred gol Vodiška, od koder pa so Ljubljančani uspeli izbiti.

Sorčan je bil nerešljiva uganka za napadalce (v tem primeru pa tudi za vezista) Olimpije. FOTO: Aljoša Kravanja

Glavni sodnik Miran Bukovec je po izteku prve ure igre razveljavil gol Arisa Zarifovića, nekdanji član Gorice je po domnevnem prekršku Kenana Bajrića prišel do žoge in jo v skoku pospravil za hrbet Sorčana. Kapetan Olimpije je, morda še jezen zaradi sodniške odločitve, povsem izgubil živce, ko mu je Bukovec pokazal rumeni karton za prekršek na sredini igrišča. Hadžić je v lovu za izenačenjem iz igre potegnil Andraža Kirma, ki ga je zamenjal Isah Abass. Še en kot je povzročil veliko težav Sorčanu, ki je ob Bobnu izpustil žogo, a jo je prek vrat z nekaj metrov uspel poslati Bajrić. Ob stihijskih poskusih gostov bi lahko v 71. minuti tekmo najbrž že odločil Filipović, ki je stekel v protinapad in "zavrtel" obrambo zmajev, nato pa meril za las mimo vratnice Vodiška. Ozdraveli Oduwa je takoj zatem le vstopil v igro, Hadžić ga je zamenjal za vnovič precej povprečnega Elekeja. Najprej je v zaključku dvoboja poskusil zadeti Abass v 73. minuti, ko je z volejem mimo vrat precej nenevarno preusmeril predložek Klinarja. Najbližje izenačenju je bil v 78. minuti Benko, ki je izvrstno meril s prostega strela, podobno kot Žigonu v prvem polčasu pa je Hrvatu zmanjkal kakšen centimeter do gola sezone. To je bila zadnja poteza izkušenega strelca, ki je prepustil svoje mesto Davidu Tijaniću, medtem ko je Srebrnič zamenjal spet zelo dobrega Filipovića in ponudil priložnost Josephu Edafeju. V zaključku tekme so gledalci videli pravo dramo, potem ko je Bukovec ob padcu Abassa in prekršku rezervista Jogana v kazenskem prostoru pokazal na belo točko, a pritožbe domačega tabora niso zalegle. Žogo si je za strel namestil Danijel Miškić, a ga je Sorčan s fantastično obrambo ustavil, tako kot v 89. minuti, ko je hrvaški vezist poskušal zadeti s precejšnje razdalje. To je bilo tudi vse, kar si je uspela priigrati Olimpija, na Severnem Primorskem se je lahko začelo huronsko slavje: Gorica ima vozovnico za evropske kvalifikacije, v zadnjem krogu pa lahko osvoji celo drugo mesto.