Prva liga Telekom Slovenije

Belek, 02. 02. 2018 17.20 |

J.K./T.Š./B.B.
37

Olimpija in Maribor sta praktično istočasno začela in končala pripravljalni tekmi v Beleku. Za Štajerce, ki so visoko izgubili s češko Sigmo (0:3), je bila to druga preizkušnja v Turčiji, medtem ko so Ljubljančani prvič preizkusili svojo pripravljenost v tem priljubljenem obmorskem letovišču in z enakim izidom ugnali bolgarskega prvoligaša Etar.

Izjavi Aleksa Pihlerja in Darka Milaniča po prijateljski tekmi s Sigmo

Drugo pripravljalno tekmo v Beleku, tokrat je bila nasprotnica češka Sigma Olomuc, so Mariborčani začeli z rošadami predvsem na bočnih položajih, kjer sta zaradi odsotnosti Mitje Vilerja, Martina Milca in Adisa Hodžića več minut na zelenici dobila Žan Kolmanič in Martin Kramarič. Trener Darko Milanič zaradi poškodbe ni računal niti na Valona Ahmedija, medtem ko Aleksander Rajčević kljub treniranju s soigralci še ni povsem nared. Slovenski državni prvaki so tekmo zelo slabo odprli in že v drugi minuti zaostali, ko je po hitrem protinapadu in podaji Tomaša Zahradnička žogo v mrežo Jasmina Handanovića pospravil Martin Hala.

Čez dobrih deset minut je bilo že 0:2, Hala je po obrambi Handanovića še drugič zatresel mrežo ljubljanskega vratarja, ki je moral v 25. minuti spet po žogo čez črto. Tokrat je Jakub Plšek po novi uspešni izvedbi standardne situacije in podaji s prostega strela zadel z glavo. Mariborčani so največ pokazali v zaključku polčasa, v 40. minuti, ko je po podaji Damjana Boharja v levi kot vrat meril Luka Zahović, a fantje v rdečih dresih niso dovolili zadetka. Nevarno je bilo tudi po podaji iz kota, ko je skok dobil Gregor Bajde, a so tudi ta poskus Čehi odbili izpred svojih vrat.

Milanič je za drugi polčas v boj poslal Amirja Derviševića, Dina Hotića in v vrata tudi Matka Obradovića, Maribor pa je drugih 45 minut začel bolje: Kramaričev strel je nasprotni vratar odbil čez prečko. Po uri igre so priložnost dobili še Luka Uskoković, Jan Mlakar, Dare Vršič in Jasmin Mešanović, ravno po akciji slednih je bil blizu častnemu golu novinec Mlakar, ki pa ni uspel ogroziti nasprotnih vrat. Do konca tekme je še enkrat poskusil Kolmanič, tudi on pa ni uspel vsaj malce polepšati pogleda na semafor nad sredinsko črto igrišča.

Mitch Apau (v zelenem dresu) je s soigralci visoko slavil, Damjan Bohar (v ozadju) pa visoko izgubil. FOTO: Aljoša Kravanja

Olimpija slavila na premieri, prekrasen gol Kapuna
Olimpija se je lučaj od centra Susesi, kjer je igral Maribor, udarila z novopečenim bolgarskim prvoligašem Etarjem iz Velikega Tarnova. Roka Kronavetra je mučila povišana temperatura, medtem ko bo na robustnega vezista Tomislava Tomića trener Igor Bišćan računal šele po povratku z reprezentančne akcije Bosne in Hercegovine. Da je vse ostalo v znamenju večnih derbijev, so s svojimi vijoličastimi dresi poskrbeli bolgarski nasprotniki, ki so bili večji del tekme v podrejenem položaju. Tekmo je v vrstah ekipe legende bolgarskega nogometa Krasimirja Balakova sicer začel tudi stari znanec PLTS Veljko Batrović.

Bišćan je novo priložnost od prve minute ponudil mlademu Matevžu Turkušu, ki je skupaj z Issahom Abassom podpiral edinega "klasičnega" napadalca Andresa Vombergarja, tekmo je v paru s kapetanom Arisom Zarifovićem začel tudi novinec Filip Uremović. V prvem polčasu se mreži nista zatresli, v drugem delu tekme pa so zmaji nemudoma povedli, ko je globinsko podajo na levi bok Danijela Miškića izkoristil Dino Štiglec in z močno žogo pred vrata proti Leonu Benku prisilil nasprotnega branilca v avtogol.

Rezervist Nik Kapun je kmalu po vstopu v igro povišal na 2:0, ko je po hitrem izvajanju meta iz avta in akciji med Stefanom Savićem, Dariem Čanađijo ter Miškićem v mrežo z lepim strelom pospravil novo podajo slednjega. Miškić je v 85. minuti z že tretjo "odločilno" podajo na tekmi zaposlil Benka, ki je po prostem strelu zabil žogo v mrežo za svoj četrti gol na ravno toliko pripravljalnih tekmah.