Prva liga Telekom Slovenije

Velikonja z bele točke preprečil novo štajersko zaušnico, Olimpija v Kidričevo z golom prednosti

Ljubljana, 18. 10. 2016 19.40 |

Po tekmah državnega prvenstva v Prvi ligi Telekom Slovenije se je pozornost na slovenskih nogometnih zelenicah preusmerila v Pokal Slovenije, kjer so na sporedu četrtfinalu obračuni. V Stožicah sta se pomerila aktualna državna prvakinja Olimpija in Aluminij. Prvo tekmo pa so po preobratu z 2:1 dobili Zmaji, ki si tako pred povratnim obračunom niso priigrali velike prednosti.

Nogometaši Olimpije so s težavo prišli do zmage na prvi tekmi četrtfinala Pokala Slovenije. FOTO: Miro Majcen

Na prvi četrtfinalni tekmi Pokala Slovenije sta se v ljubljanskih Stožicah pomerila aktualna državna prvakinja Olimpija in predzadnja ekipa Prve lige Telekom Slovenije Aluminij. Ljubljančani so v dvoboj prišli po porazu na večnem derbiju, ko jih je sredi Stožicah s 3:1 odpravil Maribor. Varovanci Luke Elsnerja so zato nujno potrebovali zmago za dvig samozavesti. Strateg Zmajev je sicer glede na derbi opravil nekaj menjav. Tokrat je od prve minute v napadu priložnost ponudil Juliusu Wobayju in Etienu Velikonji, ki sta na derbiju v igro vstopila kot rezervista. Aluminij je na drugi strani v zadnjem krogu premagal Radomlje in se je od zadnjega mesta na lestvici oddaljil za osem točk. Ekipi sta se v letošnji sezoni državnega prvenstva že srečali, v Kidričevem pa so se zmage veselili zeleni, ki so slavili s 3:0.

Maloštevilni gledalci v Stožicah so prvo priložnost videli v četrti minuti, ko je gostujoči vratar Luka Janžekovič z dobrim posredovanjem ustavil strel Marka Vukćevića. Olimpija je sicer v uvodu srečanja prevladovala na zelenici, žogo je imela večino časa v svoji posesti, a kakšne izrazite priložnosti si ni priigrala. Prvo priložnost na srečanju pa so odlično izkoristili gostje. V 10. minuti je do žoge znotraj kazenskega prostora prišel Aleksander Srdić, njegov strel je Rok Vodišek še uspel ubraniti, toda žoga se je odbila naravnost na nogo Žige Škofleka, ki mu ob statični obrambi domačinov, žoge ni bilo težko pospraviti v mrežo za vodstvo z 1:0. Domačini so poskušali takoj odgovoriti, toda Andražu Kirmu v 13. minuti ni uspelo bolje zaključiti po obetavni samostojni akciji. V 23. minuti pa so svojo najlepšo priložnost na srečanju zapravili Ljubljančani. Po uigranem kotu je do strela z glavo neposredno pred golom prišel Kenan Bajrić, a je zgrešil povsem prazen gol, saj je vratar Janžeković 'zaplaval' v prazno. Počasni posnetek je sicer razkril, da je bil domači branilec v prepovedanem položaju. Pet minut kasneje pa so domačini prišlo do izenačenja. Izjemno razpoloženi Kirm je z desne poslal predložek v kazenski prostor Aluminij, kjer je na drugi vratnici odlično otekel Wobay in z močnim strelom izid poravnal na 1:1. Igra se je po izenačujočem golu Olimpije nekoliko umirila, do nove priložnosti pa so v 36. minuti prišli gostje. Znova je bil nevaren Škoflek, ki je po poigravanju domačih branilcev, prišel do strela z roba kazenskega prostora, a je njegov strel zletel mimo Vodiškove daljše vratnice. Do konca polčasa so državni prvaki še enkrat pritisnili na vrata Aluminija, a si resnejše priložnosti niso priigrali in tako sta ekipi na odmor odšli poravnani pri izidu 1:1.

Etien Velikonja je z bele točke zagotovil, da zmaji na gostovanje v Kidričevo odhajajo z minimalno prednostjo. FOTO: Damjan Žibert

V drugem polčasu smo prvo priložnost dočakali v 53. minuti, ko je Miha Zajc med gostujočimi branilci izjemno slalomiral in prišel do strela. Gostje so njegov strel blokirali, toda na nedovoljen način, saj je v gneči z roko igral Mateo Damiš in glavni sodnik Miran Bukovec je pokazal na najstrožjo kazen. K žogi je pristopil Velikonja in zanesljivo poslal Janžekoviča v eno, žogo pa v drugo stran, za prvo vodstvo Olimpije na srečanju. Po vodilnem zadetku so domačini krenili v ponovno ofenzivo in po tretji zadetek, a znova niso prišli do čistih priložnosti. Še najbližje je bil v 64. minuti, ko je z glavo poskusil Antonio Delamea Mlinar, a njegov strel z glavo so gostje blokirali in izbili v kot. V 68. minuti je pri Olimpiji v igro namesto strelca gola Wobayja vstopil Blessing Eleke in takoj prišel do priložnosti, a je žoga po njegovem strelu varno pristala v naročju Janžekoviča. Kmalu za tem se je nigerijski napadalec znašel v še lepši priložnosti. Gostujoči branilci so ga pustili povsem samega v kazenskem prostoru, a njegov strel v daljši kot je za kakšen meter zgrešil gol in ostalo je pri 2:1 za domače. Tempo igre je močno padel v drugi polovici drugega polčasa in priložnosti je bilo res malo. V 83. minuti je do strela z roba kazenskega prostora prišel rezervist Rok Kronaveter, a to storil zelo slabo in žoga je zletela visoko čez gol. V 87. minuti je z atraktivnim strelom poskusil še Velikonja, a se je z odlično obrambo izkazal Janžekovič. Do konca srečanja so domačini pritisnili na vrata Aluminja v upanju, da bi dosegli tretji zadetek. A do tega ni prišlo in tako se je srečanje končalo z minimalno zmago državnih prvakov, ki so slavili z 2:1. Olimpija tako na povratno tekmo v Kidričevo odhajajo s prednostjo enega gola, a tudi s prejetim golom na domačih tleh, kar v pokalnih tekmovanjih šteje zelo veliko.