Prva liga Telekom Slovenije

Olimpija z goloma Abassa blizu zmagi nad Rostovom, Maribor klonil proti Oleksandriji

Belek, 08. 02. 2018 15.21 |

Za nogometaši Olimpije je naslednja pripravljalna tekma v turškem Beleku, kjer so zeleno-beli po zaslugi dveh golov Issaha Abassa in prekrasnem zadetku Daria Čanađije remizirali z ruskim prvoligašem Rostovom (3:3). Nekaj minut kasneje so predzadnjo preizkušnjo v Beleku odigrali tudi Mariborčani, ki jih je premagala ukrajinska Oleksandrija (2:0).

Olimpijin trener Igor Bišćan je za tekmo z bivšim delodajalcem Mihe Mevlje, Rostov je še nedavno igral izločilne boje Lige Evropa oziroma skupinski del Lige prvakov, prvo postavo sestavil tudi z novincem Ericom Boakyejem in njegovim ganskim rojakom Issahom Abassom, ki ga v zadnjem času povezujejo tudi z odhodom iz Ljubljane. Za afriškega napadalca naj bi se resno ogreli tudi nekateri klubi iz severnoameriške MLS, Abass pa je na govorice odgovoril z dvema zadetkoma. Že v šesti minuti je predložek z levega boka Dina Štigleca Abass tudi z nekaj sreče pospravil za hrbet vratarja Rostova, z leve pa je prišla podaja tudi za 2:0. Stefan Savić je žogo preskočil in prepustil Dariu Čanađiji, ki je mojstrsko zadel s slabih 20 metrov.

Abass (desno) je očitno po nekaj težavah s poškodbo in ne ravno najboljšem zaključku jesenskega dela PLTS spet blizu pravi strelski formi. FOTO: Aljoša Kravanja

Timofej Kalačev je v sedmi minuti drugega polčasa znižal izid, potem ko je Rok Vodišek daleč iz svojih vrat nespretno zrušil nasprotnega nogometaša in zakrivil enajstmetrovko. Kalačev jo je zanesljivo izvedel, Olimpijini nogometaši pa so bili toliko bolj nezadovoljni, ker sodnik v podobni situaciji v nasprotnem kazenskem prostoru ni zapiskal, ko je padel Savić. Bišćan je v nadaljevanju ponudil priložnost tudi povsem "svežemu" novincu, avstralskemu bočnemu branilcu Jasonu Davidsonu, ki je z nevarnim strelom od daleč nemudoma zapretil ruskim vratom. Že prej je Olimpija Rusom vnovič ušla na dva zadetka prednosti, Abass je po podaji Ricarda Alvesa iz kota ostal povsem sam na bližnji vratnici in žogo elegantno preusmeril v mrežo.

Napaka Ilića in izjemna akcija Rostova
Slaba podaja kapetana Branka Ilića v zadnji vrsti je rumeno-modrim ponudila priložnost za vnovično znižanje izida, ki jo je brezhibno s preigravanjem in strelom v prazna vrata v 77. minuti izkoristil Sergej Paršivljuk. Isti nogometaš je bil v osrčju izjemne akcije po desnem boku, ki je prinesla izenačenje Rostovu: podajo Paršivljuka je na oddaljenejši vratnici mimo rezervnega vratarja Aleksandra Šelige pospravil Dmitri Skopincev in tako postavil končni izid razburljive pripravljalne preizkušnje.

V postavo Maribora (na fotografiji v belem dresu Dino Hotić) se je za tekmo z Ukrajinci vrnil Aleksander Rajčević. FOTO: Damjan Žibert

Mariborčani so po dopoldanskem treningu četrtkovo popoldne, ki se je hitro prevesilo v večer, namenili prijateljski tekmi z ukrajinsko Oleksandrijo. Predzadnjo preizkušnjo v Beleku je vodilno moštvo Prve lige Telekom Slovenije začelo tudi z Aleksandrom Rajčevićem, Sašo Ivkovićem in Valonom Ahmedijem. Za izkušenega Rajčevića je bila to prva tekma na pripravah, potem ko si je očitno že povsem opomogel po težji poškodbi, medtem ko je trener Darko Milanič nekaj oddiha namenil Jasminu Handanoviću in Marku Šulerju. Damjan Bohar in Mitja Viler sta lažje poškodovana in vadita po posebnem programu,

Poškodba Mešanovića še zagrenila štajerski večer
Maribor pa je obračun z Ukrajinci začel podjetno. Po hitrem protinapadu je v drugi minuti Jan Mlakar meril z roba kazenskega prostora, a je bil na mestu vratar Jurij Pankiv. Ukrajinci so v deseti minuti odgovorili z zadetkom, ki pa so ga sodniki zaradi prekrška nad Matkom Obradovićem razveljavili. Nobeno od obeh moštev si do konca polčasa ni pripravilo večjih priložnosti, Mlakar je bil še najbližje v 42. minuti, ko je po kotu Ahmedija z glavo udaril čez prečko. Na začetku drugega polčasa je Aljaž Cotman v vratih zamenjal Obradovića, v 52. minuti pa je po akciji med Mlakarjem in Luko Zahovićem v zadnjem hipu posredoval Andrij Hitčenko.

Po uri gre so nasprotniki prišli v največjo priložnost na tekmi, Vasila Hrjcuka pa je v situaciji ena na ena odlično ustavil Cotman. Toda v 69. minuti je Oleksandrija le povedla: Kassim Doumbia je skupaj z Adisom Hodžićem ustavljal Artema Sitala, po mnenju kazahstanskega sodnika nepravilno, zato je pokazal na belo točko, Hrjcuk pa je Cotmana poslal v napačno smer za 1:0.

V paketu številnih menjav do konca tekme velja izpostaviti tudi debitantski nastop na pripravah za 16-letnega napadalca Nicka Hanika Horvata, zadnjih 20 minut pa je na zelenici tekal tudi kapetan Marcos Tavares, ki je zamenjal Zahovića. Cotman je do konca dvoboja še enkrat lepo ustavil Sitala, večer pa je za mariborski tabor še malce pokvarila poškodba napadalca Jasmina Mešanovića, ki je moral po grobem štartu enega od Ukrajincev z bolečinami v gležnju zapustiti zelenico. Po prerivanju med nogometaši, ki je sledilo, je glavni sodnik pod prho poslal Hodžića, z igralcem manj pa so vijolični v enem zadnjih napadov prejeli še drugi zadetek na tekmi, ko se je Hitčenko lepo obrnil in matiral enega najboljših posameznikov tega obračuna, vratarja Cotmana.