Prva liga Telekom Slovenije

FOTO in VIDEO: Olimpija dobila dvoboj prvakov, Zajc in Eleke prilepila obliž na evropske rane

Domžale, 23. 07. 2016 19.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Državna prvakinja Olimpija je dobila tudi drugo tekmo nove sezone v Prvi ligi Telekom Slovenije. Po bolečem slovesu od Evrope so zeleno-beli slavili v Domžalah, kjer so bili boljši od branilcev naslova iz 2. SNL Radomelj (2:0). V drugem polčasu sta zadela Miha Zajc in Blessing Eleke, potem ko je Etien Velikonja vstopil s klopi.

Izjava trenerja Radomelj Dejana Djuranovića
Pred tekmo v Domžalah so se v medijih pojavile govorice o novi okrepitvi v taboru zeleno-belih, ki naj bi bili kmalu močnejši za vezista Celja Danijela Miškića. 22-letni v Novem mestu rojeni nekdanji hrvaški reprezentant je v karieri igral tudi za mladinske selekcije zagrebškega Dinama.

Etien Velikonja se je že v prvih minutah kot član Olimpije izkazal za pravo okrepitev v vrstah zeleno-belih, toda državni prvaki so se v prvo tekmo po hitrem slovesu od kvalifikacij za Ligo prvakov podali brez razpoloženega Primorca, ki ni bil v prvi postavi za gostovanje v Domžalah, kjer so varovance Rodolfa Vanolija pričakali Radomljani. Junak majskega pohoda do državnega naslova Rok Kronaveter tudi za sobotni obračun ni bil nared, spet je manjkal tudi prvi vratar Nejc Vidmar. Osvajalci naslova v 2. SNL, ki jih vodi nekdanji vezist zmajev Dejan Djuranović, imajo ob povratku med elito smele načrte, tudi s številnimi starimi znanci slovenskih prvoligaških zelenic v postavi. Eden takšnih je bivši branilec Olimpije Milan Andjelković, ki bo s še dvema nekdanjima članoma zeleno-belih Aljažem Ivačičem in Markom Nunićem začel tekmo od prve minute. Gostje so na dveh tekmah s Trenčinom prejeli kar šest zadetkov in kaj lahko bi jim še enega že v enem prvih napadov zabil Liridon Osmanaj, ki pa je z glavo z ugodnega položaja v drugi minuti grdo zgrešil, bil pa je tudi v prepovedanem položaju. Olimpija je hitro odgovorila in Denis Klinar je na desnem boku prišel do strela na daljšo vratnico, kjer je Ivačiču žogo uspelo odbiti mimo številnih igralcev v temnih dresih, ki so čakali na njegovo napako. Radomljani so z nekaj čvrstimi posredovanji hitro pokazali, da gostom ne nameravajo podariti niti centimetra, to je po štartu Roka Jazbeca na lastni koži občutil tudi Andraž Kirm, za katerega je bila tekma na nekdaj domači zelenici nekaj posebnega.

Medtem, ko je Marko Kovjenić na klopi Radomelj potreboval šivanje arkade, je v 19. minuti Jakob Novak natančno meril z okoli 20 metrov, a je bil njegov poskus lahek plen za Ivačiča. Ljubljančani so eno lepših akcij prvega polčasa speljali v 20. minuti, ko je po podaji Klinarja pobegnil Miha Zajc, nato pa podajal v sredino, a do žoge ni uspelo priti Blessingu Elekeju, Kirm pa je iz "drugega plana" nato našel Nigerijca, ki je v prepovedanem položaju zadel prečko. Vroče je bilo tudi v kazenskem prostoru Olimpije, kjer Osmanaju ob izteku 29. minute ni uspelo resneje ogroziti gola gostov, ki ga je v lovu za žogo neuspešno zapustil Šeliga. Obramba Olimpije ni delovala zanesljivo in v 31. minuti je Andjelković po visoki podaji s prostega strela ostal neoviran pred Šeligo, toda povratniku na slovensko sceno je zmanjkal kakšen centimeter, da bi žogo preusmeril mimo nekdanjega soigralca. Polčas so državni prvaki zaključili v bolj prepričljivem slogu in po lepi akciji ter podaji Kirma je grdo v sredini kazenskega prostora žogo zgrešil Novak, v nadaljevanju akcije pa je v 42. minuti atraktivno neuspešno poskušal zadeti še Eleke. Ivačič je moral resneje posredovati v naslednjem napadu, ki ga je z močnim strelom zaključil Zajc, toda meril preveč v smeri vratarja mlinarjev.

Ljubljančani dolgo časa niso našli poti do mreže najboljše ekipe zadnje sezone 2. SNL. FOTO: Damjan Žibert
Lahko rečem le hvala našim fantom. Igramo na vsake tri dni in nimamo veliko menjav zaradi številnih poškodb. Prvi polčas je bil malce bolj zaprt, poznala se nam je utrujenost. Toda v drugem polčasu se je pokazala volja po zmagi in tehnične kakovosti. Srečen sem za našo publiko, našega predsednika, ki se tako trudi. In za naše fante ... Dobri, dobri! Rodolfo Vanoli, trener Olimpije

Drugi polčas je Vanoli začel z menjavo v zadnji vrsti, Arisa Zarifovića je zamenjal Antonio Delamea Mlinar, toda Radomlje so bile hitro nevarne, a je Osmanaju spet zmanjkal kakšen korak pri bežanju obrambi Olimpije. Olimpija je nato morda celo prvič na tekmi resneje prevzela pobudo, medtem ko so rumeni ostali brez Luke Cerarja, ki se je poškodoval ob enemu izmed posredovanj. Eleke je v 54. minuti uspel spretno zatresti mrežo, a je bila igra že prej upravičeno prekinjena zaradi golavta med prodorom Zajca. Vanoli je ob vedno glasnejšem negodovanju s tribun le uslišal klice navijačev po aktiviranju Velikonje, ki je v 55. minuti ob glasnih ovacijah na svoj račun zamenjal Novaka, Domen Jugovar pa je bil Djuranovićev izbor na mestu poškodovanega Cerarja. Na Velikonjo so Radomljani pozabili po dolgi žogi Zajca s svoje polovice v 60. minuti, Primorca pa je daleč iz vrat prisebno ustavil pozorni Ivačič. Velikonja je s prvim nevarnejšim strelom v 65. minuti prebudil sicer glasne gostujoče navijače, ki so lahko končno slavili že v naslednjem napadu - Klinar je z boka lepo podal v sredino, kjer je Zajc visoko skočil in z glavo natančno zadel, a v zraku grdo trčil z Jazbecem ter "proslavljal" z glavo na zelenici in kmalu tudi z ledom na obrazu. Toda slovenski reprezentant je nadaljeval z igro, Olimpija pa z napadi za še izdatnejšo prednost in mirnejši zaključek tekme. Blizu drugemu zadetku je bil v 75. minuti Zajc, toda njegov zavit strel z roba kazenskega prostora je za slab meter zgrešil daljšo vratnico Ivačiča.

Zajc je bil spet nevaren dve minuti kasneje, ko ga je Klinar s še enim natančnim predložkom našel v sredini kazenskega prostora, a je nekdanji član Celja tokrat meril v vratarja. Klinar je v 82. minuti spet obležal in po kar nekaj neugodnih štartih je bil očitno čas za menjavo, ki pa mu je Vanoli po krajši izmenjavi sporočil z ene na drugo stran zelenice očitno ni bil pripravljen nameniti. Italijan se je omehčal šele tri minute kasneje, ko je kar nekako pod prisilo v ogenj poslal Marka Vukčevića. Minuto kasneje so imeli Radomljani morda celo najlepšo priložnost na tekmi, prodirajočemu Jugovarju je strel na robu kazenskega prostora lepo namestil Nunić, toda žoga je poletela visoko čez prečko. Nunić je na drugi strani storil napako in omogočil lepo priložnost gostom, Velikonja je našel Elekeja, ki je malce poplesaval, nato pa streljal v radomeljski blok in spregledal več soigralcev v sredini, tudi Primorca, ki nad njegovo potezo ni bil najbolj navdušen. Eleke se je odkupil že čez nekaj sekund, ko je žogo sam popeljal proti kazenskemu prostoru Radomelj in se lepo otresel branilcev, nato pa natančno z levico zadel v daljši kot. Radomljani bi lahko globoko v sodnikovem podaljšku odgovorili z vsaj častnim zadetkom, toda po visoki žogi pred vrata Šelige ni uspel resneje ogroziti Andjelković.