Prva liga Telekom Slovenije

FOTO in VIDEO: Ljubljana ostaja zelena, zanimiv derbi brez golov preložil vijolično slavje

Ljubljana, 29. 04. 2017 20.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V Stožicah sta se še zadnjič v sezoni pomerila večna tekmeca Olimpija in Maribor. Vijoličasti so iskali zmago, s katero bi že pet krogov pred koncem 14. postali državni prvaki. A v Stožicah jim tega ni uspelo potrditi, zanimiv derbi se je namreč končal brez zmagovalca (0:0). Zmaji niso dovolili, da bi se ponovilo leto 2001.

Nogometaši Maribora so bili pred današnjo tekmo odločeni, da še drugič po letu 2001 slavijo naslov državnega prvaka sredi Ljubljane. Vijoličasti so v prestolnico pripotovali s prednostjo 15-ih točk pred večno tekmico, ki je v spomladanskem delu sezone povsem izgubila kompas. Zmajem kot tolažilna nagrada ostaja zgolj finale pokala, kjer so v polfinalu izločili prav večnega tekmeca iz Maribora. To je tudi edini poraz, ki so ga vijoličasti doživeli v letu 2017. Olimpija torej pozna recept za zmago pod vodstvom Safeta Hadžića, ki je za zadnji derbi sezone na zelenico postal precej napadalno postavo. V napadu sta tako ob Leonu Benku začela Andraž Kirm in Issah Abass, ki je na zadnji tekmi proti Krčanom dosegel prvi zadetek v dresu Olimpije. Toda tudi Darko Milanič je misli še kako resno, ko je dejal, da je s fanti v Ljubljano prišel po naslov. Tako je od prve minute začel z napadalnim trojčkom Marcos Tavares - Luka Zahović - Milivoje Novaković. Edino skrb mu je pred tekmo povzročala poškodba Dareta Vršića, ki je v spomladanskem delu eden boljših posameznikov aktualnih podprvakov in jim na zadnjem derbiju sezone ni moral pomagati na zelenici.

Zelo težka tekma. Maribor je uigran, težko je proti njemu igrati. Imeli smo malo smole, Nik Kapun se je takoj poškodoval, imeli smo še nekaj težav, tako da je bil Maribor v prvem polčasu malce boljši. Po priložnostih pa smo bili mogoče mi boljši. Safet Hadžić, trener Olimpije

Srečanje se za Olimpijo ne bi moralo začeti slabše, saj se je že v prvi minuti poškodoval Nik Kapun, ki je nerodno stopil, potem ko se je za žogo boril z Zahovićem. Do prve priložnosti na srečanju pa so ekspresno prišli gostujoči nogometaši. V četrti minuti je s težkega položaja močno sprožil Novaković in Rok Vodišek se je moral izkazati z obrambo, da je žogo izbil v kot. Domačini pa so bili zaradi poškodbe nesrečnega Kapuna hitro primorani v menjavo. V igro je tako vstopil Blessing Eleke. V uvodnih desetih minutah smo spremljali zelo živahno srečanje, kjer pa izrazitih priložnosti ni bilo ne na eni, ne na drugi strani. Olimpija je veliko poskušala z napadi po desni strani, kjer sta bila aktivna Denis Klinar in hitri Abass. V 13. minuti je nevarno prodrl Alexandru Cretu in poskušal zaposliti Elekeja, ki pa je zamudil to podajo in nevarnosti za vrata Jasmina Handanovića ni bilo. V 18. minuti se je nova lepa priložnost ponudila Mariborčanom. Dino Hotić je imel veliko prostora pred domačim kazenskim prostorom, a se odločil za podajo Novakoviću, katerega pa je izdal prvi dotik, z drugim je nato poskušal zaposliti Zahovića, a to storil občutno preslabo in ostalo je pri uvodnih 0:0. Še lepšo priložnost je v 22. minuti zapravil Novaković. Aleks Pihler je z izjemno podajo poslal izkušenega napadalca samega v dir proti golu Vodiška. Mladi vratar je celo zapustil svoja vrata in tudi njega je preigral Novaković, a si poslal predolgo žogo, ki je končala izven igrišča in znova je priložnost splavala po vodi. Vijoličasti so bili v lovu na naslov boljši nasprotnik na igrišču, Olimpija pa je na svoje priložnosti čakala iz protinapadov. Tekma se je v nadaljevanju nekoliko umirila. V 37. minuti pa so do prvega strela v okvir vrat prišli tudi domačini. Po podaji s kota je v petmetrskem prostoru do strela z levico prišel rezervist Eleke, ki je bil zelo iznajdljiv, a se je z instinktivno obrambo na golovi črti izkazal Handanović. Kmalu za tem so imeli domačini na voljo še en kot, a je tokrat Aris Zarifović meril mimo vrat. Ljubljančani so se v zaključku polčasa vse bolj prebujali in začeli po bočnih položajih gostom povzročati vse več težav. V prvi minuti sodnikovega dodatka ob koncu prvega polčasa se je dir znova podal Romun Cretu in tudi sam zaključil, a njegov strel je bil preslab in Handanović ni imel težav z obrambo. Do konca polčasa priložnosti ni bilo več in ekipi sta na odmor odšli poravnani pri izidu 0:0.

Leon Benko je zapravil izjemno priložnost na začetku drugega polčasa, da bi Olimpiji zagotovil zmago na večnem derbiju. FOTO: Damjan Žibert
Drugi polčas so znova bolje otvorili gostje. Pihler je lepo prodrl po levi strani in s predložkom poskušal zaposliti svoje napadalce, a so domači branilci žogo uspeli odbiti v kot. Drugi polčas sta sicer začeli enajsterici, ki sta prvi polčas tudi končali, trenerja se torej nista odločila za nobeno spremembo. Prvo nevarno priložnost v drugem polčasu pa so si priigrali domačini. Danijel Miškić je z izjemno vizijo z visoko podajo v kazenskem prostoru zaposlil Benka, ki pa kljub dejstvu, da je bil povsem sam, ni uspel vnovčiti te priložnosti, saj je z glavo streljal mimo vrat Handanovića. Kmalu za tem je za goste s strelom z roba kazenskega prostora poskusil tudi Tavares, a poslal žogo visko čez gol in med gostujoče navijače.
Kar zadeva nas, smo imeli drugačne želje, drugačen načrt, vendar nismo zadeli. Odigrali smo tekmo, v kateri smo res poskušali zmagati, vse do začetka. Ko smo poskušali napadati, smo porabili več energije, tako da je bil tudi tekmec v zadnjem delu nevaren. Toda fantje so tekmo zelo pošteno oddelali. Je pa tudi to korak naprej, imamo le še točko za osvojiti za naslov prvaka. Darko Milanič, trener Maribora

Po nekaj mirnih minutah se je nova izjemna priložnost ponudila Novakoviću, ki je znova sam krenil proti vratom Vodiška, ki pa je vnovič izkazal z izjemno obrambo in je znova preprečil, da bi vijoličasti povedli v Stožicah. V 65, minuti je Handanović odbil žogo po strelu Denisa Klinarja, ta pa se je odbila naravnost na noge Benka, ki je povsem neoviran sprožil visoko čez gostujoči gol. Zmaji so se vse bolj prebujali. V naslednjem napadu je Benko poslal predložek z leve strani, v kazenskem prostoru pa jo je pričakal vtekajoči Abass, ki pa z Mitjo Vilerjem na "hrbtu" ni uspel zaključiti akcije. V 66. minuti se je Hadžić odločil, da iz igre potegne rezervista Elekeja in je v igro poslal Marka Vukčevića. To je bilo obdobje, ko so bili nevarnejši vijoličasti, ki pa niso prihajali do "čistih" priložnosti, da bi lahko dosegli gol, s katerim bi se lahko po koncu tekme veselili naslova državnih prvakov. V 80. minuti je iz "mrtvega kota" s strelom poskusil še Zahović, a se je pravočasno vrnil Vodišek, ki je nekoliko izpadel iz igre in ohranil svoje moštvo v igri. Takoj za tem je napako v gostujoči obrfambi storil Rodrigo Defendi, do strela je prišel Andraž Kirm, a se je z novo izjemno obrambo izkazal izkušeni Handanovič. Srečanje se je ob zaključku povsem razživelo, obe ekipi sta si želeli zmage, a do nje nikakor niso uspeli priti ne eni, ne drugi. Tekma se je tako končala brez zmagovalca. Mariborčani pa bodo na naslov morali počakati do naslednjega kroga. Ljubljančani pa so tako držali obljubo, da ne bodo dovolili, da bi Štajerci 14. naslov proslavljali v prestolnici, kot se je to zgodilo leta 2001.

Izid, 31. krog PLTS:
Olimpija - Maribor 0:0

Postavi:
Olimpija: Vodišek, Klinar, Mitrović, Zarifović, Jurčevič, Kapun (Eleke od 7. minute, od 66. pa Vukčević), Cretu, Miškić, Issah (Bajrić od 85. minute), Krim, Benko

Maribor: Handanović, Viler, Defendi, Šuler, Palčič, Vrhovec, Hotić (Bohar od 79. minute), Pihler (Mertelj od 87. minute), Tavares, Novaković, Zahović