Prva liga Telekom Slovenije

FOTO in VIDEO: Kdo drug kot Tavares? Brazilec znova odločil večni derbi in izstrelil vijoličaste na vrh

Maribor, 17. 11. 2017 22.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V 16. krog slovenske PLTS sta se na zelenici Ljudskega vrta pomerila večna tekmeca Maribor in Olimpija. Če so se zmage v pokalnem tekmovanju veselili zmaji, je bilo veselje po prvenstvenem derbiju tokrat na strani vijoličastih. Slednji so slavili po zadetku Marcosa Tavaresa v uvodnih minutah dvoboja (1 : 0). Brazilec se je s 129. zadetkom še približal rekordu Štefana Škaperja.

Vrhunci večnega derbija med Mariborom in Olimpijo v 16. krogu PLTS
Marcos Tavares je dosegel sedmi zadetek na prvenstvenih derbijih. S 129. zadetki pa mu do izenačenega rekorda po številu golov v slovenskem prvenstvu Štefana Škaperja manjka le še eden.

Vročica pred večnim derbijem, ki je otvoril 16. krog slovenskega prvenstva je dosegla vrhunec z pikrimi komentarji in izjavami, moštvi pa sta se morali izkazati tudi na zelenici.

Večna tekmeca Maribor in Olimpija sta v letošnji sezoni znova razred zase, med njima pa velikih razlik ni, vsaj sodeč po pogledu na prvenstveno lestvico. Prvi letošnji prvenstveni derbi se je končal brez zmagovalca in z najbolj nepopularnim nogometnim izidom (0 : 0).

Veliko željo po zmagi so pred dvobojem pokazali domači, ki so celili rane po visokem pokalnem porazu, ki ga je v pokalnem tekmovanju s 3 : 0 zadala Olimpija. V vrstah vijoličastih so po koncu reprezentančnega odmora pozdravili Valona Ahmedija in Martina Kramariča, ki pa ju najtrofejnejši strateg v zgodovini Maribora Darko Milanič ni uvrstil v začetno enajsterico, prav tako v njej ni bilo Aleksandra Rajčevića. Na drugi strani je Igor Bišćan v boj poslal najboljšega strelca zeleno-belih Ricarda Alvesa in izjemnega Issaha Abassa, ki se je pred tedni po poškodbi vrnil v vrste zmajev.

Marcos Tavares potebuje zgolj še gol in se bo na vrhu večne lestvice najboljših strelcev v slovenske lige izenačil s Štefanom Škaperjem. FOTO:
Mariborčani so v tekmo vstopili odločno in že vse od začetnih minut držali žogo v svoji posesti, vendar pa je Branku Iliću s soigralci uspelo zaustaviti vse poskuse vijoličastih vse do 6. minute, ko je zmajevo mrežo z močnim strelom zatresel mariborski kapetan Marcos Tavares. Slednji se je z zadetkom približal rekordu Štefana Škaperja in za Prekmurcem zaostaja le še za zadetek.

Gol je bil hladen tuš za goste, ki so po prejetem zadetku agresivno pritisnili na vrata Maribora, pri čemer se je Abass nevarno približal domačemu čuvaju mreže Jasminu Handanoviću, športni direktor Zlatko Zahović pa je za prekršek zahteval celo rumeni karton. Kljub krajšemu pritisku zmajev pa so vijoličasti kmalu spet prevzeli nadzor nad zelenico in povzročali številne težave obrambni liniji gostov. Vodstvo bi v 14. minuti kaj kmalu lahko vnovič povišal Tavares, vendar pa je tokrat Aljaž Ivačič še pravočasno razbral namero mariborskega kapetana.

Čestitke Mariboru za zmago. Po prejetem golu smo morali najti nove rešitve, v 2. polčasu smo boljše nadzirali igro, vendar nismo uspeli več od ene priložnosti. Vedeli smo, da bo težko prebiti blok. Igor Bišćan, trener Olimpije

Tudi pred vrati Handanovića je bilo vroče, ko je žogo sprejel Nik Kapun, pri tem pa je z roko posredoval Mitja Viler, vendar pa delivec pravice Matej Jug ni dosodil enajstmetrovke.

Mariborčani bi v nadaljevanju prednost lahko še povišali, vendar je strel Dareta Vršiča romal mimo vrat ljubljanskega vratarja, Damjan Bohar pa se je po obetavni akciji znašel v prepovedanem položaju. Ljubljančani so že v zgodnji fazi skušali preprečiti napade domačih in izenačiti iz protinapadov.

Na igrišču je potekal neizprosen boj za vsako žogo.
Na igrišču je potekal neizprosen boj za vsako žogo. FOTO: Damjan Žibert

V 32. minuti si je nevarno priložnost za izenačenje zagotovil Denis Klinar, ki pa je pred vrati Handanovića skušal podati, žoga pa je tako končala v rokah mariborskega čuvaja vrat. Nekaj minut zatem je z razdalje poskušal tudi Dario Čanađija, ki pa je streljal čez vrata domačih. Prav tako pa je končal tudi strel Vršiča, ki ni znal natančno zaključiti lepe akcije. Nesrečni 33-letnik je zapravil tudi izjemno priložnost, ko se je v naslednjem napadu znašel iz oči v oči z Ivačičem, vendar mreže Ljubljančanov ni uspel zatresti.

Prav po zaslugi številih napak tako enih kot drugih na sredini igrišča so si vijoličasti zagotovili novo priložnost, vendar pa je strel Vršiča še pravočasno blokirala gostujoča obramba.

V tretji minuti drugega polčasa se je pokazala nova priložnost za edinega strelca večera Tavaresa, vendar pa kapetan vijoličastih tokrat pri strelu z glavo ni bil dovolj natančen. V 57. minuti se je z nevarnim strelom poskušal tudi Gregor Bajde, vendar se je izkazal gostujoči čuvaj vrat Ivačič. Mariborčani so ljubljansko obrambo lepo zaposlili tudi po dvojni podaji Bajdeta in Vršiča, vendar se je slednjemu žoga izmuznila v zadnjem trenutku.

Večni derbi v 16. krogu PLTS med Mariborom in Olimpijo - 12
Večni derbi v 16. krogu PLTS med Mariborom in Olimpijo - 12 FOTO: Damjan Žibert

V 61. minuti je Biščan z zelenice poklical porumenelega Kapuna, ki bi si lahko ob naslednjem prekršku prislužil rdeči karton in Alvesa, na igrišče pa sta vstopila Stefan Savić in Rok Kronaveter. To je dalo nekaj zagona zmajem in že v prvem napadu je bil nevaren Abass. Prav Ganec je bil tudi v nadaljevanju daleč najbolj nevaren v vrstah Olimpije, vendar se med strelce nikakor ni uspel zavihteti.

Tudi na drugi so si vijoličasti priborili možnost za povišanje vodstva, vendar je Blaž Vrhovec s težkega položaja streljal mimo vratnice.

V 75. minuti je bil nevaren Kronaveter, ki je dobro zaposlil vratarja Handanovića, slednji pa je žogo le uspel odbiti iz vrat. Domači so se skušali maščevati že v naslednjem napadu, ko je po podaji Martina Milca iz težkega položaja streljal Tavares, na žalost glasnih vijoličastih navijačev pa ni uspel zatresti vrat Ivačiča.

Po pritisku Ljubljančanov pa si je priložnost za zadetek priigral tudi rezervist Aleks Pihler, v vratih zmajev pa se je izkazal Ivačič.

Ta večer odlično razpoloženi Kronaveter je bil nevaren tudi v izdihljajih tekme, ko je zapretil z roba kazenskega prostora, njegov strel pa je le s težavo ubranil čuvaj domačih vrat. Mariborčani so se tako veselili nove zmage in se po treh točkah zavihteli na vrh PLTS, Bišćan pa je doživel prvi poraz v slovenskem prvenstvu. Mariborčani pa so z 12. zmago v sezoni sedaj sami na vrhu lestvice in tudi edino neporaženo moštvo, pred Ljubljančani imajo pred zaključkom jesenskega dela tri točke prednosti.

16. krog PLTS:

Maribor - Olimpija 1 : 0 (1 : 0)
Tavares 6.

Maribor: Handanović, Viler, Billong, Šuler, Milec, Vrhovec, Kabha, Bohar (od 81. minute Pihler), Vršič, Bajde (od 72. minute Hotić), Tavares (od 89. minute Mešanović)
Olimpija: Ivačič, Štiglec, Bajrić, Ilić, Apau, Tomić, Čanađija, Kapun (od 61. minute Savić), Alves (od 60. minute Kronaveter), Klinar (od 78. minute Benko), Issah