FOTO in VIDEO: Kakšna senzacija: ne referendum, Islandci pred očmi Skomine poskrbeli za angleško slovo z Eura!

Nica, 27. 06. 2016 22.52 |

Nogometaši Islandije so v osmini finala Eura 2016 v Nici presenetljivo premagali Anglijo z 2:1 in se uvrstili med osem najboljših ekip evropskega prvenstva v Franciji. V četrtfinalu jih čakajo prav domačini Francozi.

Na Twitterju so se ob izpadu Otočanov že pojavili številni šaljivi zapisi, da Angleži zapuščajo Evropo kar dvakrat v roku enega tedna, potem ko so na četrtkovem referendumu Otočani rekli 'ne' Evropski uniji.

Začetek tekme se je odvijal pravljično za številne angleške navijače na stadionu Allianz Riviera v Nici. Islandski vratar Hannes Halldorsson je v kazenskem prostoru podrl osamljenega Raheema Sterlinga, slovenski sodnik Damir Skomina pa je pokazal na belo točko. Enajstmetrovko je zanesljivo izvedel kapetan Angležev Wayne Rooney. A vodstvo Anglije ni trajalo dolgo, saj je že v šesti minuti po izvajanju avta Islandija izenačila. Podajo je z glavo podaljšal Kari Arnason, žogo pa je v mrežo varovancev Roya Hodgsona pospravil Ragnar Sigurdsson, na katerega je pozabil branilec Kyle Walker. Odprta tekma na obeh straneh je v 15. minuti prinesla močen strel Delleja Allija, ki je z razdalje meril le za kakšnih deset centimetrov prek islandskih vrat. Kazen je sledila kmalu – Islandci so namreč šokirali Angleže v 18. minuti, ko je s 14 metrov sprožil Kolbeinn Sightorsson, Joe Hart pa je slabo posredoval, žoga mu je namreč pod roko spolzela za hrbet in nogometaši z majhne otoške državice, ki ima zgolj dobrih 330.000 prebivalcev, so se znašli v presenetljivem vodstvu z 2:1. Angleži so bili blizu izenačenja v 28. minuti, ko je z voleja z desnico poskusil Harry Kane, a se je s fantastično obrambo izkazal vratar Halldorson in žogo odbil v kot.

Strelec zmagovitega zadetka za Islandijo - Kolbeinn Sightorsson.
Strelec zmagovitega zadetka za Islandijo - Kolbeinn Sightorsson. FOTO: AP

Med polčasom se je angleški selektor Hodgson odločil za menjavo, in sicer je v slačilnici ostal Eric Dier, na zelenico pa je poslal Jacka Wilsherea. Kljub menjavi Anglije so do prve lepše priložnosti v nadaljevanju prišli Islandci, ko je v 55. minuti z neposredne bližine angleških vrat s škarjicami poskusil strelec izenačujočega zadetka Sigurdsson, a se je z obrambo tokrat izkazal Hart. V 60. minuti tekme je priložnost za igro dobil tudi najboljši igralec pretekle sezone Premier League Jamie Vardy, član aktualnega angleškega prvaka Leicester Cityja, zamenjal pa je Sterlinga. Nemudoma po omenjeni menjavi je do lepe priložnosti znotraj kazenskega prostora prišel Delle Alli, a meril visoko prek islandskih vrat. V 70. minuti je sam proti vratom stekel rezervist Vardy, a se je še pravi čas vrnil in požrtvovalno na tla vrgel Ragnar Sigurdsson in žogo z drsečim startom izbil v kot. Islandci so znova zapretili v 73. minuti, ko je veliko prostora za strel z desnega roba kazenskega prostora imel branilec Birkir Saevarsson, a meril za malenkost prek angleških vrat. Odgovor o zmagovalcu bi lahko v 84. minuti dal Islandec Aron Gunnarsson, ki se je izvrstno vključil v protinapad 'Naših fantov' in z kazenskega prostora sprožil z desnico, a se je Hart znova izkazal z obrambo in žogo odbil v kot. Angležem se je mudilo po izenačujoči zadetek, Hodgson pa je zadnje 'denarce' stavil na golobradega mladeniča Marcusa Rashforda, ki je slabih pet minut pred koncem rednega dela zamenjal klubskega soigralca Rooneyja. Rashford je dodobra poživil angleško igro, a do izenačujočega zadetka ni prišlo in Islandci so lahko začeli slaviti zgodovinski preboj med osem najboljših ekip Eura 2016.

Angleži z novim predčasnim slovesom z evropskih prvenstev nadaljujejo črno serijo, ki traja že vse od leta 1996, ko so nazadnje igrali v polfinalu Eura. Leta 2004 so izpadli proti Portugalcem v četrtfinalu, 2008 jih sploh ni bilo na Euru, leta 2012 pa so v četrtfinalu morali priznati premoč Italijanom. Na drugi strani pa se Islandci na svojem prvem velikem tekmovanju veseliljo senzacionalne uvrstitve med osem najboljših ekip. Tam so se pridružil še reprezentancam Poljske, Portugalske, Walesa, Belgije, Nemčije, Italije in Francije.