FOTO in VIDEO: Kavčič bo poskušal debi čimprej pozabiti: Alaba in Arnautović za zmago Avstrije

Celovec, 23. 03. 2018 21.33 |

Slovenska nogometna reprezentanca je na prvi tekmi pod vodstvom novega selektorja Tomaža Kavčiča doživela visok poraz. V Celovcu je bila s 3:0 uspešnejša izbrana vrsta Avstrije, za katero je dvakrat zadel Marko Arnautović in enkrat David Alaba.

Novopečeni slovenski selektor Tomaž Kavčič z začetno enajsterico na stadionu Wörthersee ni presenetil. Lažje poškodovanega prvega zvezdnika Jana Oblaka je v vratih zamenjal Vid Belec, potem, ko je Boštjan Cesar napovedal reprezentančno slovo pa si je kapetanski trak nadel Bojan Jokić. Obračun so nekoliko bolje začeli gostitelji, a resneje so vendarle prvi zapretili naši nogometaši. Rene Krhin je z globinsko podajo lepo zaposlil Roberta Berića, čigar poskus so avstrijski branilci odbili v kot. Zgolj dve minuti pozneje vodstvo gostiteljev. Krhin je storil prekršek na približno 20 metrih od slovenskega gola, k žogi je pristopil prvi zvezdnik domače reprezentance David Alaba in mojstrsko zadel. Ob zavrtinčenem strelu z levico nogometaša Bayerna iz Münchna je bil vratar Belec povsem brez moči.

Kavčičevo četo je prejeti gol nekoliko presekal in v minutah, ki so sledile, so na zelenici v Celovcu znova zagospodarili domačini. Alessandro Schöpf je poskušal s strelom z roba, kazenskega prostora, po bloku je žogo brez težav ujel Belec. Precej več dela je imel vratar Beneventa v 25. minuti. Marko Arnautović je lepo podal do Valentina Lazara, ki je dobil dvoboj z nekoliko neodločnim Jokićem, a Belec se izkazal. Žoga se je nato odbila nazaj do Arnaudovića, čigar strel je blokiral Alajž Struna. Takoj za tem pa tudi velika priložnost za Slovenijo. Do strela je po lepem preigravanju v kazenskem prostoru prišel Benjamin Verbič, z izjemno parado mu je veselje preprečil vratar Heinz Linder. Sledila je nova priložnost Avstrijcev. Po podaji iz kota Lazara je streljal Martin Hinteregger, žoga mimo leve vratnice. Slabih 10 minut pozneje so domačini vodstvo podvojili. Stefan Lainer je z desne strani lepo podal v kazenski prostor, Arnautović je s spretnim gibom iz igre vrgel Nejca Skubica in neubranljivo zadel desni kot vrat Belca. V 41. minuti je s prostega strela spet nevarno streljal Alaba, Belca je tokrat rešila prečka. Že v naslednji akciji je okvir vrat priskočil na pomoč tudi četi selektorja Franca Fode. Prosti strel z desne strani je odlično izvedel Josip Iličić, v kazenskem prostoru se žoge nihče ni dotaknil, slovensko veselje pa je preprečila vratnica.

Josip Iličić je bil najbolj razpoložen v slovenski reprezentanci.
Josip Iličić je bil najbolj razpoložen v slovenski reprezentanci. FOTO: Damjan Žibert

Menjave niso obrodile sadov
Slovenski selektor je pred začetkom drugega polčasa opravil dve menjavi. Namesto Berića in Jasmina Kurtića sta vstopila Valter Birsa in Roman Bezjak. A zamenjavi, vsaj na začetku, nista prinesli želenih sprememb na zelenici. V 51. minuti je znova zaspala slovenska obramba, kapetan Julian Baumgartlinger je spretno dvignil žogo čez našo zadnjo vrsto, s še bolj spretnim strelom z glavo pa je Arnautović poslal žogo čez nemočnega Belca in v slovensko mrežo. Dve minuti pozneje bi lahko domačini zadeli še četrtič. Alaba je podal žogo v kazenski prostor, Stefan Ilsanker je z glavo zatresel vratnico. V 63. minuti je znova nase opozoril najbolj razpoložen član naše reprezentance ta večer Iličić. V kazenski prostor je podal rezervist Martin Milec, član Atalante je s spretnim preigravanjem iz igre vrgel svojega čuvaja, streljal, a vratar Linder je bil na mestu. Nato se je nekoliko zaiskrilo. Po prekršku Iličića je živce izgubil Alaba. Oba sta si prislužila rumeni karton. Tempo igre je v nadaljevanju precej padel. V 79. minuti je v akciji dveh rezervistov Milec podal v kazenski prostor, debitant v slovenski reprezentanci Domen Črnigoj pa je z glavo meril čez avstrijski gol. V 85. minuti se je z novo dobro obrambo izkazal Belec in Avstriji preprečil še en gol.

Slovenska reprezentanca je kljub porazu imela nekaj svetlih trenutkov in bi lahko tudi dosegla vsaj en gol, nedvomno pa je v zvezni vrsti in v obrambi manjkalo precej agresivnosti ter odločnosti. 'Popravni' izpit bodo imeli Kavčičevi varovanci že v torek, ko bodo v Stožicah gostili Belorusijo. Na omenjeni tekmi se bo od reprezentančne majice poslovil tudi dolgoletni kapetan Boštjan Cesar.

Avstrija – Slovenija 3:0 (2:0)