Maribor po enajstmetrovkah zacelil rane v pokalu, Celje ostalo brez Evrope, tja gre Gorica

Koper, 25. 05. 2016 23.16 |

Nogometaši Maribora so novi pokalni zmagovalci, potem ko so v finalu pokala Slovenije s 3:2 premagali Celjane po streljanju enajstmetrovk. Celjani so tako ostali brez uvrstitve v Evropo, tja se je namreč uvrstila četrtouvrščena ekipa Prve lige Gorica.

Finalni zmenek pokala Slovenije so na štajerskem derbiju na nevtralnem terenu koprske Bonifike bolje odprli nogometaši Maribora. Ti so zatresli mrežo že v izteku šeste minute tekme, ko je z glavo po napaki celjske obrambe zadel Marwan Kabha. Ta je izkoristil lepo podajo Marka Jankovića z desne strani (skrajšani kot). Celje je hitro vzpostavilo ravnotežje na zelenici in prišlo do izenačenja v 18. minuti, ko je spretno, a z veliko sreče zadel Matej Podlogar. Ta je zadel po uigrani akciji Celjanov, ob slabotnem strelu pa je presenetil vratarja Jasmina Handanovića, ki je žogo le nemočno pospremil za svoj hrbet.

V drugem polčasu je bilo dogajanja na zelenici precej manj kot v prvem, z več obetavnimi streli pa so se lahko pohvalili Celjani. Prvič je z leve strani z lepega položaja poskusil Lovre Čirjak, a meril mimo vrat Handanovića, ob drugem strelu Čirjaka (prav tako z leve strani) pa je bil Handanović dobro postavljen in strel ubranil. Maribor je do prve lepše priložnosti v drugem polčasu prišel v 75. minuti, ko je po lepi kombinaciji z razdalje poskusil Aleš Mertelj. Žoga je skorajda presenetila vratarja Matica Kotnika, ki pa je le uspel posredovati, okroglo usnje pa je preletelo njegova vrata. Sledila je še priložnost Podlogarja, ki pa je meril premalo natančno, prav tako pa svojih merilnih naprav ni dovolj precizno nameril (rezervist) Milivoje Novaković, ki je iz prostega strelja sprožil v naročje celjskega vratarja Kotnika. Do konca rednega dela kljub kar dvema nevarnima poskusoma Celjanov (Jure Travner, Danijel Miškić) - izkazal se je Handanović - ni bilo več sprememb, tako da sta sledila dva podaljška po 15 minut.

V prvem podaljšku je Maribor prav v zaključku prišel do lepe priložnosti. Z razdalje je meril Dare Vršič, Kotnik je strel ubranil, Novaković pa odbitka z lepega položaja ni uspel spraviti za hrbet celjskega vratarja. Še pred tem je z glavo za Celjane poskusil branilec Damir Hadžić, a meril za kakšnega pol metra mimo mariborskih vrat.

Mertelj (desno) je bil strelec zadnje, odločilne enajstmetrovke za Maribor.
Mertelj (desno) je bil strelec zadnje, odločilne enajstmetrovke za Maribor. FOTO: Damjan Žibert

Na uvodu drugega podaljška, natančneje v 107. minuti tekme je znova poskusil Dare Vršič, a se je z obrambo izkazal Kotnik. Prav Kotnik pa je že v naslednji akciji slabo ocenil podajo Vršiča s kota, tako da je vezistu Maribora uspelo zabiti neposredno iz kota. A veselje in vodstvo nogometašev iz štajerske prestolnice ni trajalo dolgo, saj je po podaji rezervista Erica De Souse - ta je bil na zelenici zgolj dobro minuto - v 111. minuti znova zadel Podlogar. Do konca drugega podaljška se izid ni več spremenil (2:2), tako da so zmagovalce dale enajstmetrovke. Pri strelih z bele točke (osem serij) so bili bolj zbrani Mariborčani, ki so se tako veselili lovorike v letošnji sezoni, potem ko so ostali brez naslova državnega prvaka. Vijol'časti so tako še tretjič (v tretjem poskusu) slavili po strelih iz enajstmetrovk.