Moč Leicester Cityja in Jamieja Vardya občutil še (nemočni) Liverpool, spodrsljaj Arsenala

Leicester, 02. 02. 2016 22.43 |

Nogometaši Leicester Cityja so v 24. krogu angleške Premier League doma premagali zasedbo Liverpoola z 2:0 in tako vknjižili prvo zmago nad redsi po letu 2001. Čeprav so lisice pred začetkom sezone poudarjale, da si želijo predvsem obstanka v ligi, pa so z novo zmago napovedale boj za osvojitev naslova. Zmaga obeh Manchestrov, spodrsljaj Arsenala.

Vardy je z dvema goloma potrdil primat prvega strelca angleškega prvenstva.
Vardy je z dvema goloma potrdil primat prvega strelca angleškega prvenstva. FOTO: AP
Leicester je branjenje domače trdnjave začel silovito in že v drugi minuti je do lepega strela z roba kazenskega prostora prišel Riyad Mahrez, a potem ko je že premagal gostujočega vratarja, je žoga švignila mimo desne vratnice Simona Mignoleta. Še lepšo priložnost so imeli modri v izteku osme minute, ko je prvi strelec lige Jamie Vardy - ta bo kmalu podpisal novo, donosnejšo pogodbo z lisicami - lepo podal na glavo Shinjija Okazakija, a je Mignolet (tudi) s pomočjo vratnice ubranil strel Japonca. Prvič je obramba domačinov zaspala v 11. minuti, ko je Liverpool zapretil znotraj kazenskega prostora: Emre Can je prišel do strela, a je domači čuvaj mreže Kasper Schmeichel strel obranil, sodniki pa so obenem signalizirali tudi prepovedani položaj.
Liverpool je le stežka prihajal do pravih strelov na vrata Leicestra.
Liverpool je le stežka prihajal do pravih strelov na vrata Leicestra. FOTO: AP
V 12. minuti drugega polčasa bi Alberto Moreno s predložkom skorajda presenetil domačega vratarja Schmeichla, že čez slabe tri minute pa je prvo ime Leicestra v letošnji sezoni Vardy poskrbel za navdušenje na stadionu King Power. Po hitrem protinapadu in lepi podaji Mahreza je Vardy 's prve' z voleja sprožil s kakšnih 25 metrov in s pravcato bombo matiral slabo postavljenega Mignoleta. V 70. minuti je Okazaki po lepi akcij lisic padel v kazenskem prostoru Liverpoola, a se sodnikova piščalka ni oglasila. Na padec Japonca so domači navijači hitro pozabili, potem ko je Okazaki slabi dve minuti kasneje sprožil z razdalje, žoga se je od Morena odbila in skorajda idealno zaposlila Vardyja, ki je z levico žogo poslal v zgornji levi kot vratarja Mignoleta in še enkrat na prvi februarski torkov večer poskrbel za nasmeh na ustnicah angleškega selektorja Roya Hodgsona, ki si je tekmo na stadionu King Power ogledal v živo. Leicester City, ki pod vodstvom Claudia Ranierija piše pravcato pravljico, je tako sploh prvič po marcu 2001 premagal zasedbo Liverpoola.

Manchester City do minimalne zmage, Arsenal oddal dve točki
Do zmage je prišel tudi, vsaj tako se zdi, glavni konkurent lisic v boju za naslov angleškega prvaka Manchester City. Sinjemodri so se dokopali do minimalne zmage pri Sunderlandu (1:0) in tako za Leicester Cityjem še vedno zaostajajo za tri točke. Iz boja počasi odpada Arsenal, ki tokrat na domačem Emiratesu ni uspel streti odpora žilavega Southamptona (0:0). Vrhu pa se je s tretjo zaporedno zmago približal Tottenham, ki je visoko slavil na gostovanju pri Norwich Cityju (3:0) in je tako s petimi točkami zaostanka za lisicami na tretjem mestu ujel topničarje.

Agüero (desno) je poskrbel za minimalno zmago Manchester Cityja.
Agüero (desno) je poskrbel za minimalno zmago Manchester Cityja. FOTO: AP

Van Gaal znova lažje diha
Za letošnje razmere rdečih vragov so ti prišli do presenetljivo gladke zmage nad Stoke Cityjem (3:0), ki v zadnjem času močno popušča v svoji formi. Manchester United je delo opravil že v prvem polčasu, ko sta zadela Jesse Lingard in Anthony Martial. V kazenskem prostoru osamljeni Lingard je mrežo gostov zatresel v 14. minuti tekme, potem ko mu je z leve strani lepo podal mladi, 19-letni Cameron Borthwick-Jackson. Martial je pri zadetku imel precej več 'lastnega vložka', potem ko je s pravo mojstrovino zadel iz protinapada. Po podaji Wayna Rooneyja je z leve strani s prefinjenim strelom z razdalje matiral gostujočega vratarja Jacka Butlanda, ki je žogo le nemočno pospremil za svoj hrbet.

Rdeči vragi so prišli do gladke zmage.
Rdeči vragi so prišli do gladke zmage. FOTO: AP

Delo je v drugem polčasu dokončal Rooney, ki je zadel dvakrat, a mu je prvi zadetek v 50. minuti tekme glavni sodnik Roger East zaradi prekrška v napadu razveljavil. Zimzeleni rdeči vrag je gol le dočakal tri minute kasneje, ko je po lepi akciji Manchester Uniteda izkoristil podajo Martiala in potisnil žogo v nebranjeno mrežo. To je bil tudi končni izid v Teatru sanj. Letos pogosto kritizirani trener rdečih vragov Louis van Gaal tako znova nekoliko lažje diha, a zaostanek za vodilnim Leicestrom ostaja visokih deset točk.